Amikor bélmikrobiomról beszélünk, akkor tulajdonképpen a beleinkben élő baktériumok, vírusok és egyéb mikroorganizmusok összességéről van szó, amely minden ember esetében teljesen egyedi összetételű. A mikrobiom egyensúlya kulcsszerepet játszik az emésztésünkben, emellett pedig jelentősen befolyásolja az immunrendszerünk működését, a hangulatunkat, valamint az általános egészségi állapotunkat is.
Mi az a székletmikrobiom-vizsgálat?
A székletmikrobiom-vizsgálat egy olyan laboratóriumi teszt, amely során elemzik a székletmintában található mikroorganizmusokat, illetve felmérik azok arányát, egyensúlyát. Ezzel meg tudhatod, milyen típusú mikroorganizmusok élnek a beleidben, egyensúlyban van-e a bélflórád, illetve kimutatható-e esetleg kórokozó jelenléte.
Milyen lépésekből áll a mikrobiomvizsgálat?
- Mintavétel: Az első lépés a mintavétel, amelyet otthon könnyen elvégezhetsz magadnak. A mintagyűjtő készlethez mellékelt útmutatóban elolvashatod, pontosan hogyan kell steril módon begyűjteni és tárolni a székletmintát.
- A minta beküldése: A mintát el kell küldened a laboratóriumba, hogy elemezni tudják. A készletben rendszerint egy megcímzett, megfelelően előkészített dobozt vagy borítékot is találsz a biztonságos postázáshoz.
- Laboratóriumi elemzés: A beérkezett székletmintát a laboratóriumi szakemberek DNS-szekvenálási technológiával elemzik, vagyis azonosítják a kimutatható mikroorganizmusokat.
- Eredmény és kiértékelés: Az eredményre jellemzően néhány hetet várni kell, majd a laboratóriumtól egy részletes jelentést fogsz kapni, amelyből megtudhatod, milyen mikroorganizmusokból van túl sok vagy akár túl kevés a szervezetedben, illetve kellőképpen sokszínű-e a bélflórád.
Milyen kérdésekre adhat választ a mikrobiomvizsgálat?
A székletmikrobiom elemzése révén számos információt kaphatsz az egészségi állapotodhoz kapcsolódóan. Megtudhatod egyebek mellett, hogy
- mely baktériumok okozhatják emésztési panaszaidat, például a puffadást, a hasmenést vagy éppen a székrekedést;
- van-e gyulladás a beleidben, vagy túlszaporodtak-e az azt okozó mikroorganizmusok;
- a bélflóra összetétele kellőképpen támogatja-e immunrendszered működését;
- milyen arányban vannak jelen a szervezetedben a mentális jóllétért felelős baktériumok.
Az emésztőrendszerben rengeteg mikroorganizmus él. Az ezek alkotta mikrobiom összetétele minden embernél teljesen egyedi, azonban nagyon gyorsan meg is változhat az étrendi szokások függvényében.