Tejallergia vagy tejfehérje-allergia általában a tehéntej egyes fehérjéire adott allergiás reakció, de az immunválaszt kiválthatja például a kecske- vagy a juhtej is. Ez az egyik leggyakoribb gyerekkori táplálékallergia, az esetek többségében azonban idősebb korra megszűnnek a panaszok. Előfordulhat azonban, hogy megmarad az érzékenység, sőt akár felnőttkorban is jelentkezhet.
A tejallergia oka, hogy az immunrendszer ártalmatlan fehérjéket azonosít – tévesen – veszélyesként, emiatt támadást indít azok ellen. A tehéntej legfőbb allergén összetevői közé tartoznak a kazein fehérjecsalád tagjai és a tejsavófehérjék. A tejallergiások többsége mindkét csoportra érzékeny. Kazeint és tejsavófehérjét a tejen és tejtermékeken túl egyéb élelmiszerek is tartalmazhatnak, így azok fogyasztása éppúgy allergiás reakcióhoz vezethet.
A tejallergia tünetei
- emésztési tünetek (hányás, hasmenés, véres széklet, alhasi görcsök)
- szénanátha jellegű panaszok, köhögés
- nehézlégzés, zihálás
- csalánkiütés
- az ajkakon, az ajkak és a száj környékén fellépő viszkető, bizsergő érzés
- a nyelven és a gégében kialakuló vizenyő (ödéma)
- akár életveszélyes anafilaxiás reakció is felléphet, ilyenkor azonnal mentőt kell hívni!
Ha felmerül a gyanú
A tünetek megjelenésekor allergológus szakembert kell felkeresni, aki várhatóan bőrpróbát fog végeztetni. Ennek során apró karcolást ejtenek az alkar bőrén, majd a potenciális allergént tartalmazó oldatot cseppentenek a sebre. Allergiára utal, ha ezt követően 15-20 percen belül bőrreakció (csalánkiütés) alakul ki az érintett területen. Ha fennáll a súlyos anafilaxia kockázata, a kezelőorvos adrenalinjekciót (epipent) ír fel, amit az érintettnek mindig magánál kell tartania.