10 lépés: így kell ellátni a sebeket!
Vágások, sebek, horzsolásokAhogy javul az idő, egyre többet töltünk a szabadban, ami magával hozza az apróbb sérüléseket. Kisebb vágások, sebek, horzsolások nap mint nap keletkezhetnek. Nehéz azonban eldönteni, hogy a seb milyen kezelést igényel, szükséges-e az orvosi segítség. Az alábbi 10 pont ebben segíthet eligazodni.
Örök jegyek a testen
Vajon nyomtalanul elmulasztható-e valamennyipattanásvagy sem? És mi marad a kiütéses betegségek után - seb vagy sima bőr? Megelőzhető-e a "lyukacsos", heges bőr, és csupán a helyes kezelést mulasztotta el a hegek viselője? A hegek típusai, okai, megelőzése és kezelése, kattintson!
Bekötni vagy nem kötni? Ha a sebet korábban betakartuk gézzel, akkor be kell kötni. A fedetlen varr felszakadhat, az újból megnyílt seb elfertőződhet. Ha biztosra akarunk menni, tegyünk a sebre ragtapaszt, amit naponta cserélünk, így távol tarthatjuk a baktériumokat.

Vágások, sebek, horzsolások
Allergia ragasztóanyagokra, latexre . Ha viszkető, égő érzést tapasztalunk a kötés alatt, akkor lehetséges, hogy allergiásak vagyunk az abban lévő ragasztóra, kötszerre. Ha túl érzékeny a bőrünk, használjunk steril gézt vagy ragasztó nélküli kötést.
A gyógyulás jelei. Amikor egy seb, vágás viszket és úgy érezzük, hogy folyamatosan csak kaparásznánk, a testünk akkor kezdi gyógyítani a sebet. Ilyenkor a fehérvérsejtek megtámadják a fertőzést okozó baktériumokat. A vérlemezkék és a vörösvértestek vérrögöt képeznek és varasodást alakítanak ki, de nem szabad nagyon vakargatni a varasodást.
Gyors segítség kisebb égésekre. Sütés, főzés közben gyakoriak a kisebb égési sérülések. Ezek egyik kezelési formája, ha hideg víz alá tartjuk az égett területet vagy hideg ruhát nyomunk rá. Ezt követően mossuk le a sebet szappanos vízzel és töröljük le finoman egy ruhával. Ha hólyag képződik, azt ne bántsuk, mert védi a bőrt és elősegíti a gyógyulást.
Műtéti sebek kezelése. A műtétek után maradó sebek kezelése hasonló a sima sebekéhez. A kötést naponta kell cserélni a seben és pár napig víztől is védeni kell. Fontos, hogy kövessük az orvos utasításait. Ha bármilyen vérzést, bőrirritációt tapasztalunk, azonnal keressük fel az orvosunkat.
Ismerjük fel afertőzésjeleit. Ha bőrpirosodást, duzzanatot, a seb kiterjedését, sárgás folyadékot, fokozott érzékenységet észlelünk, netán lázunk is, akkor lehetséges, hogy elfertőződött a seb. További tünetek lehetnek a duzzad nyirokcsomók a nyakon, hónaljon vagy ágyéki részen. Emellett jelentkezhet láz, hidegrázás is. Az alábbi tünetek észlelésekor fel kell keresni egy orvost.
Menjünk orvoshoz, ha:
- a vérzés nem áll el 5-10 perc alatt,
- a seb mélyebb vagy hosszabb, mint másfél centiméter,
- mély vagy szaggatott a széle,
- szennyeződés ragadt a sebbe,
- nagy fájdalmat érez,
- a fertőzés jeleit észleli,
- állati vagy emberi harapás okozta a sebet.