Hogyan alakul ki a tüdőgyulladás?

A tüdőgyulladásnak sok változata van, és általában nem is egy kórokozó okozza. A magas lázzal és köhögéssel járó betegség két hétig is tarthat, sőt halálos is lehet.

Hogyan alakul ki a tüdőgyulladás?

A tüdőgyulladás az antibiotikum megjelenése előtt komoly halálozási arányt mutatott. Napjainkban évi 450 millió embert érint, melyből 4 millió eset halálos kimenetelű . A betegség során a tüdőhólyagocskák közötti tér begyullad, melynek számos változata ismert. Lehet gócos vagy lebenyes, baktériumok és vírusok is okozhatják, valamint atípusos, azaz a felsorolt csoportokba nem tartozó változatai is lehetnek.

Mi okozza a tüdőgyulladást?

A tüdőgyulladást nem egyfajta kórokozó okozza , sőt nem is egyféle betegség. Általában a kórokozó szervezetbe kerülésével kezdődik a betegség. Leggyakrabban a pneumococcus, az influenzavírus, staphylococcus vagy a legionella okozhatja, de van olyan bélben élő baktérium (Klebsiella pneumoniae) is, amely kiválthatja a betegséget. A vírusok és baktériumok gyakran együttesen hozzák létre a tüdőgyulladást. A betegség kialakulásában nagy szerepe van az atípusos kórokozóknak, 40-60 százalékban ezek miatt jön létre a megbetegedés. Azonban leggyakrabban semmilyen módszerrel sem tudják biztosra megmondani milyen kórokozó okozta pontosan a betegséget.

A tüdőgyulladás gyakran magas lázzal jár, tüdőgyulladás vírusos fertőzés bakteriális fertőzés pneumococcus influenzavírus Staphylococcus láz hőemelkedés mellkasi fájdalom
Atüdőgyulladásgyakran magas lázzal jár

Kiket érint a tüdőgyulladás?

Az átlagosnál jobban érinti a gyerekeket és az időseket a betegség, valamint az alkoholizmussal küzdőknek, dohányzóknak és cukorbetegeknek kell jobban tartaniuk a tüdőgyulladástól .

A betegség lehet szövődmény, de hirtelen is kialakulhat: ilyenkor magas láz, hidegrázás és elesettség jelzi a betegség jelenlétét. Ezek mellett a fáradtság, hőemelkedés, köhögés is utalhat a betegség jelenlétére. A gyulladás sokszor szövődményként alakul ki, főként megfázás és influenza után.

Árulkodó jelek: vírusos vagy bakteriális a fertőzés? A leggyakoribb fertőző betegségeket, például a náthát, torokfájást, megfázást egyaránt okozhatja baktérium és vírus is. A tünetek nagyon hasonlóak lehetnek, de különböző kezeléseket igényelnek. Hogyan különböztethetjük meg ezeket?

Mik a tüdőgyulladás tünetei?

Más tünetekkel jelentkezik a betegség vírusos, és bakteriális változata. Ha a vírusos változattal van dolgunk, az alábbi tünetekre számíthatunk:

  • hőemelkedés és láz,
  • köhögés,
  • fejfájás,
  • izomfájdalom és fáradtság.

Azonban, ha a megbetegedést baktérium okozza, a tünetek hirtelen törnek ránk:

  • mellkasi fájdalom,
  • magas láz,
  • hidegrázás,
  • légszomj.

Egyes kórokozók tipikus tüneteket produkálnak: a legionella baktérium hasfájást, hasmenést okoz, a pneumococcus barnás színű köpetet eredményez, a klebsiella baktérium okozta megbetegedés pedig véres köpettel jár.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -2 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra