Kiderült, kik a legegészségesebbek mentálisan

A 2020-as év után tavaly is tovább romlott az emberiség mentális egészsége - állapította meg friss globális jelentésében az amerikai Sapien Labs nonprofit kutatóközpont.

Hogyan ismerhetjük fel, ha nem vagyunk jól mentálisan ?

"Eredményeink nemcsak meglepőek, de elgondolkodtatók is. Talán a növekedésre törekvő gazdasági rendszereink, az individualizmus értékei, valamint a személyes interakciókról való áttérés a zömében digitális kapcsolattartásra mind-mind egy olyan környezetet teremt meg, amely aláássa a mentális jóllétünket. Az adatok világossá teszik, hogy új paradigmára van szükségünk az emberi szellem táplálásához" - fogalmazott a szervezet közleményében Tara Thiagarajan, a Sapien Labs alapítója és vezető kutatója. A texasi Arlingtonban működő központ szakemberei immár második évben tették közzé a világ mentális állapotát bemutató jelentésüket (MSW).

boldog, középkorú pár
A latin-amerikai és az európai országok lakosainak a legjobb a mentális egészsége.Fotó: Getty Images

Tovább romlott a mentális egészség

Az MSW a világ egyik legnagyobb és legátfogóbb tematikus tanulmánya, amely a 2021-es évre vonatkozóan 34 ország 223 ezer válaszadójának adataiba enged betekintést. A kutatás alapjául egy 15 perces online kérdőív szolgált, amelyet a résztvevők anonim módon tölthettek ki, és amely a válaszadók mentális hogylétét hivatott felmérni különböző szempontok alapján. Az így kapott eredmények szerint 2021-ben három százalékkal romlott az emberek mentális egészsége, ami némi javulást jelent a 2020-ban kimutatott nyolcszázalékos romláshoz képest. A Sapien Labs szakemberei szerint a számok mindkét évben erős kapcsolatot mutatnak a koronavírus-pandémia miatt elrendelt járványügyi korlátozások szigorúságával, különösen a 18-34 évesek korcsoportjában.

A jelentésből kiderült, hogy összességében a latin-amerikai államokban és a szárazföldi Európa országaiban volt 2021-ben a legegészségesebb az emberek mentális állapota, míg a legrosszabb eredmények az angolszász országokban, így Ausztráliában, Új-Zélandon, Kanadában, az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban születtek. Utóbbi országokban főként abban a tekintetben alakult negatívan a válaszadók értékelése, hogy hogyan látják önmagukat és az arra vonatkozó képességüket, hogy erős és stabil kapcsolatokat tudjanak fenntartani másokkal.

Ez a korcsoport van a leginkább veszélyben

Ami a korcsoportok szerint megoszlást illeti, a mentális egészség romlása mint globális jelenség erőteljesebben érinti a fiatalokat. A fiatal felnőttek csaknem felének, 44 százaléknak voltak gondjai a mentális egészségével, mert például túlzottan stresszesnek érezték az életüket vagy küszködtek valamivel lelkileg, míg a 65 év feletti válaszadók esetén ez az arány csupán 7 százalékot ért el. Szintén aggasztó jel, hogy a kérdőív értékelése szerint a 18-24 éves generáció tagjainak alig 19 százaléka, mintegy egyötöde ért el magas pontszámot a mentális jóllétüket bemutató skálán.

A kutatók felhívták a figyelmet, hogy ez erős kontraszt a 2010 előtti felmérések eredményeihez képest, amikor a fiatal felnőttek még jellemzően boldogabbnak és kiegyensúlyozottabbnak mutatkoztak a mostaninál. A változás lehetséges kiváltó tényezői közül a mobiltelefon-eladások és az internet-hozzáférés gyors növekedését, terjedését emelték ki, amely minden vizsgált országban konzisztens trendnek számít 2010 óta.

ITT MEGOSZTHATOD:

Ajánlott videó

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
halfogyasztás
Ez a legegészségtelenebb hal, mégis ezt veszik a legtöbben
vércsoportok
Ez a legritkább vércsoport a világon – Nem véletlenül hívják aranyvérnek
D-vitamin
D-vitamin: májusban is kell még szedni? – Mutatjuk, mi lenne a legjobb az orvosok szerint
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +24 °C
Minimum: +11 °C

A változó vastagságú fátyolfelhőzet délelőtt északkelet felé elvonul. Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel. Délután a Nyugat-Dunántúlon, kisebb számban a középső és északkeleti országrészben alakulhatnak ki záporok, zivatarok. Az északi, északnyugati szél időnként megélénkül, zivatarok környezetében meg is erősödik.A legmagasabb nappali hőmérséklet 21 és 27 fok között várható. Késő este 13, 18 fok valószínű. Fronthatásra a hétvégén még nem kell számítani, a jövő héttől azonban változékonyabbra fordulhat majd az időjárás.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!
kvíz
Kvíz: felismered a stressz testi jeleit? – Bőrtünetek is árulkodhatnak a túlhajszoltságról Alvászavar, kimerültség, ingerlékenység – sokszor észre sem vesszük, hogy mindezek hátterében a stressz áll. Vajon mennyit tudsz arról, hogyan hat a szervezetünkre a mindennapi feszültség? Teszteld magad kvízünkkel!