"Hús nélkül sem fogok éhen halni"

És halat miért nem eszel? - az elmúlt két hétben néhányszor nekem szegezték a kérdést, amelyre többnyire az volt a válaszom: "Mert úgy sokkal könnyebb lenne". Szeretem a kihívásokat, de a húsmenetes napok mégis próbára tesznek.

A 30 napos emberkísérletnek az volt az egyik nem titkolt célja, hogy kipróbáljuk és megmutassunk, mennyire egyszerű vagy épphogy nehéz lemondani olyan dolgokról, amelyek amúgy a mindennapjaink szerves részei. A húsról való lemondás sokszor téma a szerkesztőségben - és nem csak azért mert az évek óta vegán életmódot folytató kolléganőnk, Enikő nagyon meggyőzően érvel emellett. Persze, ilyenkor kicsit mindannyian elbizonytalanodunk és irigykedve nézzük, hogy a tökéletes alakját vajon az állati eredetű termékek kerülésének vagy a szerencsés géneknek köszönheti-e.

A vegánságra szerintem egy hónapra is alkalmatlan lennék, de egy lakto-ovo vegetáriánus simán lehet belőlem. Az még rendben van, hogy a halakra rá sem nézek egy ideig, de legalább a tojás és a sajt maradhasson végső mentőövként. Reménykedve abban, hogy hús nélkül sem fogok éhen halni. Abszolút optimistán vágtam tehát bele a húsmentességbe, azzal vigasztalódva, hogy rengeteg más lehetőségem van arra, hogy a fehérjebevitelről gondoskodjak, és még az ízlelőbimbóimra is tekintettel legyek. Azt is elhatároztam, nem sok értelme lenne ennek a kihívásnak, ha áttérnék a rántott sajt és rántott zöldségek fogyasztására, és amúgy is a zöldség legfeljebb nyers vagy alig párolt állapotában jöhet, minél nagyobb mennyiségben.

A tojásról és a sajtról nem szerettem volna lemondani
Tojás, humusz és zöldségek szerencsére mindig vannak otthon.

A húsmentes, de ugyanakkor egészséges táplálkozás kivitelezése azonban ennél kicsit felemásabbra sikerült, legalábbis eddig. Nem azért, mert kivitelezhetetlen lenne az elképzelés, sőt. Ennél prózaibb oka van a kudarcaimnak. Az elhatározás ellenére nekem ugyanis azért nem jött össze minden egyes nap a változatos és egészséges táplálkozás, mert nem szántam elég időt az étkezéseim megtervezésére, a receptek levadászására, és azok megvalósítására. Mindez persze csak részben magyarázható azzal, hogy a kívántnál kicsit több időt töltök mostanság bútor- és lakberendezési áruházakban, a főzésre szánt időt pedig különféle szakemberekre való várakozással töltöm. Tudom, jó kifogás.

A kedvenc levesemre azért volt időm

Fájdalmas leírni, de a tervezettnél többször ettem rántott sajtot, rántott zöldséget, sült krumplit, és még jó sok szénhidrátot. Nem nagyon lepődöm meg, hogy ezek után két óra elteltével újra éhes lettem. Csak kicsit vigasztal, hogy kilókban ez egyelőre nem látszik - úgy tűnik, a felújítással együtt járó idegeskedésnek, rohangálásnak mégis van némi pozitív hozadéka. Az időhiány ellenére is sikerült viszont megfőznöm az egyik kedvenc levesem - igazi sikerélmény volt.

Olvassa el a cikksorozat további cikkeit is!

Az időhiány ellenére is meg tudtam főzni a kedvenc levesem
Az időhiány ellenére is meg tudtam főzni a kedvenc levesem.

Az ominózus leves amúgy a megrögzött húsevőket is leveszi a lábáról. Kipróbáltam, higgyenek nekem. Valójában egy paradicsomos csicseriborsólevesről van szó, amely nem mellesleg Marokkó egyik legnépszerűbb étele. Rengeteg változata létezik, hússal és hús nélkül is isteni finom és laktató. Mindenképpen nagy adagot érdemes belőle készíteni, úgyis elfogy. Az alapreceptet egy külföldi oldalról lestem, de átalakítottam a saját ízlésem szerint (nálam amúgy elkészítésenként változik, attól függően, éppen mi van otthon).

Harira, a marokkói kedvenc Hozzávalók: 2 ek paradicsompüré, 4 nagyobb paradicsom, 2 sárgarépa, 3 zellerszál, 1 evőkanál olívaolaj, 1 nagyobb fej hagyma, 5 gerezd fokhagyma, 2 teáskanál kömény, 1 teáskanál őrölt fahéj, 1 tk pirospaprika, 1 tk szerecsendió, 1 tk chilipor , 1 tk apróra vágott friss gyömbér, 1 doboz csicseriborsó (konzerv), 1 csésze lencse (konzerv), 1 csésze quinoa, fél citrom, só, fekete bors. Friss koriander és petrezselyem mindenképpen kell hozzá (a koriandert nem lesz egyszerű beszerezni, budapestieknek a Vásárcsarnokot ajánlom erre a célra). Elkészítés: pároljuk meg a hagymát, a sárgarépát és a zellert az olívaolajon. 5-10 perc eltelte után hozzáadhatjuk a fokhagymát, a fűszereket és a paradicsompürét, majd magasabb hőfokon főzzük össze. Adjuk hozzá a paradicsomot, a vizet, a csicseriborsót, a lencsét és a quinoa-t, és hagyjuk főni 15-20 percig. Alkalmanként megkeverhetjük, és miután levettük a tűzről, a fél citrom levét is hozzáadhatjuk. Tálaláskor pedig szórjuk meg korianderrel és petrezselyemmel - a koriandertől fog életre kelni.

A következő cikkemben arról is beszámolok, hogyan vélekednek a dietetikusok a húsmentességről, illetve, hogy milyen hatással van az egészségre, ha hosszabb vagy akár rövidebb időre kiiktatjuk étrendünkből ezt a fehérjeforrást .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Tumormarkerek a laborleleten: biztosan rákot jeleznek?

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +10 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult időre számíthatunk többfelé időszakos esővel, az északkeleti tájakon néhány záporral. A Dunántúlon élénk, az Észak-Dunántúlon helyenként erős lesz az északnyugati szél, Sopron környékén és a Bakonyban viharos lökések is előfordulhatnak. Másutt inkább csak időnként élénkülhet meg a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet általában 8 és 13 fok között várható. Napközben továbbra is kettős fronthatás dominál majd, ami sokaknál okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra