Mindenki szép hajat akar. De mit tehetünk ezért?

A hajkorona kifejezés nagyon találó, hiszen az egészségtől csillogó, egészséges frizura valóban megkoronázza viselőjét. Ám a környezeti hatások, életmódunk, táplálkozásunk és hajformázási szokásaink miatt könnyen megkophat a fénye. Mutatjuk, mivel varázsolhatjuk ismét tündöklővé a fürtjeinket.

Bár a hajunknak alapvetően biológiai funkciót szánt a természet, hiszen a hajszálak a fejbőrt, illetve közvetetten az agyunkat hivatott óvni, szociális szempontból is fontos szerep jut neki. Számos kutatás bizonyította, hogy frizuránk nagyban befolyásolja a rólunk alkotott első benyomást. A dús, ápolt hajat vonzónak találjuk, mivel életerővel, fiatalsággal, tisztasággal, termékenységgel és szépséggel társítjuk.

Egy reggeli zuhany frissítő, egy esti tusolás pedig relaxáló tud lenni. Ám hajunk érdekében érdemes közben körültekintőnek lenni. Ha szép hajra vágyunk, ezekre figyeljünk oda.

Nagyító alatt

Mivel a haj alapvető funkciója a védelem, egészséges állapotában nagyon erős és rugalmas. Egyetlen hajszál akár 100 grammnyi súlyt is elbír, tehát egy átlagos ember fején lévő hajtömeg 2 elefántot is képes volna megtartani. Ugyanakkor sajnos szerkezete sérülékeny, könnyen kiszárad. A hajszálakat kívülről a szarulapokból álló kutikula nevű védőréteg borítja: ezek normál esetben olyan szabályosan és szorosan fedik egymást, mint a tetőcserepek. Ám ha csökken a hajszálak víztartalma, ezek a szarulapok felborzolódnak, aminek szemmel látható jele a fakó, könnyen gubancolodó, töredezett frizura. Ennek oka, hogy a megbomlott kutikula már nem tudja egyenletesen visszaverni a fényt, másrészt a tincsek nem csúsznak el egymáson súrlódás nélkül, hanem összeakadnak, további mikrosérüléseket okozva.

Az pedig ebből a szempontból teljesen mindegy, hogy rövid frizuránk van, vagy a hátunk közepéig ér a hajunk. Ha megbomlik az egészséges szerkezete, hossztól függetlenül töredezetté, fakóvá válik. Éppen ezért a hajvágás — bár hasznos és szükséges — csak átmeneti segítséget jelent. Ahhoz, hogy hosszú távon egészséges és ápolt maradjon hajkoronánk, többet kell tennünk.

hajápolás, hajkorona, szép haj, szépség, egészség, biotin
Az egészségtől csillogó, egészséges frizura megkoronázza viselőjét. Fotó: Getty Images

Tápláljuk belülről!

Fentebb már részleteztük, miért fontos a hajszálak megfelelő hidratációja, amelyet az elegendő folyadékfogyasztással tudunk biztosítani. Ezért, ha szebb hajat szeretnénk, igyunk meg napi 2 liter szénsavmentes vizet. 

A vízen kívül táplálkozásunk is sokat számít, mivel az egészséges hajnövekedéshez vitaminokra, ásványi anyagokra, aminosavakra van szüksége szervezetünknek. A legfontosabbak a B-vitaminok, az A-, E- és C-vitamin, valamint a folsav, vas, biotin, cink, szilícium és a szelén. A kiegyensúlyozott, elegendő fehérjét tartalmazó étrend is elengedhetetlen, mivel a haj építőanyaga, a keratin tulajdonképpen egy elszarusodott fehérje. Ha kellően odafigyelünk a táplálkozásunkra, akkor biztosítani tudjuk, hogy hajunk hozzájusson mindezekhez. Ám ha sérült, erőtlen, elvékonyodott, akkor megfelelő táplálékkiegészítőkkel is érdemes támogatni, hogy mielőbb regenerálódjon. 

Sampon és balzsam: a nyerő páros

Természetesen az sem mindegy, külsőleg mivel ápoljuk a tincseinket. Nagyon sok sampon, balzsam, hajmaszk, kifésüléskönnyítő spray mesterséges szilikont tartalmaz, amely egy oxigénből és szilíciumból létrehozott lipid, amelytől látszólag lágyabb, selymesebb lesz a haj. Ám a szilikon csupán filmréteget képez a hajszálak felszínén, felszívódni nem képes, ezáltal valódi ápoló hatása nincs. Sőt mivel akadályozza, hogy a tápanyagok kívülről beépüljenek, hosszú távon kifejezetten káros tud lenni. Mindenképpen érdemes tehát szilikonmentes hajkozmetikumokat használni. 

A sampon és balzsam kiválasztásakor is sokan hibába esnek. Bár jó ötletnek tűnhet egy termékcsaládból vásárolni, ez nem mindig felel meg hajunk igényeinek. Gyakori például, hogy valakinek zsíros a fejbőre, ugyanakkor a hajvégei szárazak, töredezésre hajlamosak. Alapvető szabály ezért, hogy sampont a fejbőrünk állapotának megfelelően, míg balzsamot vagy hajmaszkot a hajszálakhoz igazodva válasszunk. 

Gubancok kisimítva

Ha gyakran formázzuk a hajunkat, a forró levegős eszközöket (hajszárító, hajsütő, hajvasaló) ne állítsuk maximális fokozatra, előtte pedig használjunk hővédő kozmetikumot. Ugyanígy nyaralások alkalmával is érdemes beszerezni egy UV-védős hajspray-t, ugyanis a napfény nemcsak bőrünket károsítja, hanem hajszálainkat is, különösen ha egyébként is festetjük. Apropó, hajfestés: ma már a legtöbb márka forgalmaz kímélő hajfestékeket, amelyek nem roncsolják a haj szerkezetét, mégis tökéletes fedést biztosítanak. 

A kifésülés sem lesz tortúra, ha először ritka fogú fésűvel kezdünk hozzá. Azzal is óvhatjuk hajunkat, ha szakaszonként haladunk a hajszálak végétől a fejtető felé. Fürdés, hajmosás után különösen figyeljünk oda, mert nedvesen a legsérülékenyebbek a hajszálak. 

Végezetül nem árt tudni, hogy frizuránk egészségét az is befolyásolhatja, milyen ruhákat viselünk, vagy milyen ágyneműben alszunk. A magas nyakú és galléros felsők, kabátok sokkal jobban összegubancolják a tarkónál lévő tincseket. Persze télen elkerülhetetlen, hogy ilyet hordjunk, ezért ha hosszú hajunk van, érdemes összefogott frizurát választani, vagy legalább 2-3 óránként átfésülni. A selyem párnahuzattól pedig a hajunk is selymesebbé válhat, ugyanis annak sima felületén kevésbé kócolódnak össze a hajszálak, mint a flanel vagy pamutból készült textílián. 

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra