Emésztőrendszeri megbetegedések

Táplálkozásunk igen összetett és bonyolult életfunkció. Feladata a szervezet minden sejtjének ellátása energiával és egyéb tápanyagokkal, amelyeket azok anyagcseréjük során használnak fel. Az emésztőrendszer megbetegedései gyakoriak, és az alapbetegségen túl általában további súlyos szövődményekhez is vezethetnek, a tápanyagok felszívódásának zavara vagy hiánya miatt. A fertőzéseken kívül életvitelünk - például nem megfelelő táplálkozás, mozgásszegény életmód vagy az alkoholizmus - következménye is lehet ilyen megbetegedés. Jelenleg az emésztőrendszeri megbetegedések hazánkban az ötödik leggyakoribb haláloknak számítanak.

Krónikus hasnyálmirigy-gyulladás tünetei és kezelése

Mi a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás?

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás olyan betegség, amelynél a hasnyálmirigyben visszatérően gyulladásos folyamatok zajlanak, a gyulladásos epizódok közt pedig tünetmentes időszakok vannak. Ennek során a szerv kötőszövetesen átépül, ami miatt a belső és külső elválasztású mirigy működése romlik. A betegség nem gyógyítható, csak lefolyása lassítható.

Tünetek

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás előfordulása

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás az alkoholisták körében sokkal gyakoribb, az érintettek 50-80 százaléka közülük kerül ki. A betegség egyénként évente és 100 ezer főre vonatkoztatva 10-50 főt érint, ami hazánkban évente több ezer főt jelent. Leginkább a 30-50 éves korosztály érintett. A férfiak és a nők érintettsége között alapvetően nincs különbség, az előfordulás inkább az okok miatt változik. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás - tekintettel arra, hogy a külső ártalom káros következményei lassan alakulnak ki - főként idősebbeket érint. Ez alól természetesen kivételt képeznek a betegség genetikai okokkal magyarázható öröklött típusai, amelyek fiataloknál is megjelenhetnek. Ennél a ritka típusnál családi halmozódás figyelhető meg.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás okai

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás leggyakoribb oka a krónikus, tehát hosszú ideig tartó és jelentős mennyiségű alkoholfogyasztás. A fokozott kalciumszinttel járó mellékpajzsmirigy-túlműködés szintén eredményezheti krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kialakulását. Emellett létezik autoimmun mechanizmussal létrejövő krónikus hasnyálmirigy-gyulladás, az viszont nem pontosan ismert, hogy az autoimmun folyamat milyen módon és milyen okok miatt indul el. Ismert egy-két olyan génmutáció is, amely szintén okoz krónikus hasnyálmirigy-gyulladást. Ez az esetek nagyjából 28 százaléka mögött áll.
A mutációk öröklöttek, öröklésmenetük és hatásuk többféle lehet: az egyik dominánsan öröklődik, de van olyan mutáció is, amely nem adódik át dominánsan, csak hajlamosító hatása van. A genetikai okok jellemzően a fiatalkorban jelentkező hasnyálmirigy-gyulladások hátterében állnak.
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás lehet idiopátiás, amikor nem tudják pontosan az okát. Egyes vélemények szerint a dohányzás kedvez a betegség kialakulásának, azt pedig már nem is vitatható, hanem bizonyított, hogy ez a káros szenvedély súlyosbító tényező, tehát drámaian rontja a betegség kimenetelét és rövidíti a túlélést. Korábban feltételezték, hogy a cukorbetegség is lehet oka a krónikus hasnyálmirigy-gyulladásnak, de mára egyértelműen kiderült, hogy az nem ok, hanem következmény.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás tünetei

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladást különféle hasi panaszok, súlyos fájdalmak jelzik. Tipikusan szorító jellegű, övszerű felhasi fájdalom alakul ki, mellette zsírszékelés, súlyos, hasmenéssel és fogyással, vitaminhiánnyal járó felszívódási zavar jelentkezik. Ezek elég típusos tünetek: más betegségre együtt nem nagyon jellemzőek. A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás miatti felszívódási zavar következtében a súlyvesztés jelentős. A tünetek lassan jelennek meg, évekkel később, mint amikor a betegség elkezdődik. Az alkoholizmus talaján kialakuló krónikus hasnyálmirigy-gyulladás sokszor csak 18-20 év után okoz fájdalmat és tüneteket.
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás különféle hasi panaszokat, fájdalmat okoz
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás különféle hasi panaszokat, fájdalmat okoz

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás diagnózisa

A diagnózis felállításának első lépése az anamnézis felvétele, amelyből egyebek mellett kiderülhet, hogy szó lehet-e alkoholizmusról vagy mellékpajzsmirigy-túlműködésről mint lehetséges kiváltó okról. Ezt fizikai vizsgálat követi, majd a laborvizsgálatok és képalkotó vizsgálatok erősítik meg a diagnózist. Ezek közül elsődleges a hasi, majd szükség esetén az endoszkópos ultrahang. Utóbbit gyomortükrözés során, speciális ultrahangfejjel végzik, és közvetlenül a gyomorfalon keresztül ábrázolják vele a hasnyálmirigyet. A speciális megoldásra azért van szükség, mert a gyomor mögött, a hasüreg hátsó részén elhelyezkedő szervhez így tudnak a legközelebb kerülni.
Az endoszkópos ultrahangvizsgálat során történhet biopsziás mintavétel is. Ez segíthet megmondani, hogy gyulladásról, krónikus gyulladásról, meszesedésről vagy egyéb elváltozásról, például daganatról van-e szó. Az ultrahang mellett szükség lehet emellett MR-vizsgálatra is.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kezelése

Ha az ismert kiváltó ok az alkohol, akkor a kezelés első lépése annak elhagyása. Ugyanez igaz a dohányzásra, melynek felfüggesztése szintén elengedhetetlen. Ha a betegek nem hagynak fel káros szenvedélyeikkel, akkor túlélési idejük jelentősen csökken. Emellett fájdalomcsillapításra van szükség, illetve speciális diétára, enzimpótlásra is. Ennek oka, hogy ha a hasnyálmirigy nem működik megfelelően, akkor jelentősen csökken az enzimtermelés, ami pótlás hiányában a felszívódás elégtelenségéhez, éhezéshez, sorvadáshoz, majd halálhoz vezet.
Az autoimmun folyamatok okozta krónikus hasnyálmirigy-gyulladásnál a szteroidkezelés segít, már amennyiben a szteroidgyógyszerekkel sikerül csökkenteni a gyulladásos fellángolások számát, illetve mértékét. Ha az érintett már nem tud rendesen táplálkozni, akkor tápszerekkel végzett táplálásra van szükség. A megfelelő kalóriabevitel nagyon fontos, erre figyelni kell, ahogy a felszívódási zavar következtében kialakuló vitaminhiány megszüntetésére is. Tenni kell annak érdekében továbbá, hogy a felszívódási zavar talaján minél kevésbé alakuljon ki csontritkulás.
A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás mellett a betegség szövődményeként kialakult cukorbetegséget szintén kezelni kell. Ha egyéb szövődmények alakulnak ki, akkor azokat leginkább műtéti vagy endoszkópos úton kezelik. Ezzel a túlélési idő növelhető és csökkenthetők a fájdalmak is.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás kórlefolyása, gyógyulási esélyei

Az alkoholizmus okozta krónikus hasnyálmirigy-gyulladás folyamatát az alkohol elhagyása nem állítja meg, a folyamat nem visszafordítható, csak a sebességét lehet lassítani. Ilyen esetben a túlélési idő mindenképp rövidebb: az alkoholista betegek együttműködési hajlandósága és képessége ugyanis gyengébb, emellett nem mindig tudnak felhagyni az állapotromlást gyorsító alkohol fogyasztásával sem.
Gyógyulásra azok sem számíthatnak, akiknél a betegség nem alkoholizmus miatt alakult ki, esetükben viszont a lefolyás sokkal lassabb, a tünetek pedig kezelhetők. Az autoimmun eredetű krónikus hasnyálmirigy-gyulladásnál például szteroidkezeléssel sikerülhet csökkenteni a gyulladásos fellángolások számát, illetve mértékét, ezzel pedig lassítható a betegség lefolyása. A megfelelő enzimpótlás és a szövődményként kialakuló cukorbetegség kezelése, valamint az inzulinpótlás ugyancsak visszafogja a folyamat előrehaladását. Az oszteoporózis kivédése szintén segíti a betegek panaszmentes túlélését és javítja életminőségüket. Ilyenkor a túlélés 10-20 éves vagy akár hosszabb is lehet.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás megelőzése

Megelőzésként az ismert kiváltó okokat, az alkoholizmust és a dohányzást kell kerülni. Aki tud családi halmozódásról, annak érdemes genetikai szűrővizsgálatot végeztetnie (ennek az első és másodfokú rokonoknál van értelme), ha ugyanis igazolódik a gyanú, akkor még a tünetek megjelenése előtt el lehet kezdeni a kezelést. Utóbbi nagyban lassítja a betegség lefolyását.

A krónikus hasnyálmirigy-gyulladás szövődményei

Szövődményként a hasnyálmirigyben ciszták, meszesedések, zsugorodás és kövek alakulhatnak ki, de bekövetkezhet a hasnyálmirigy-vezetékek és az epeúti vezetékek szűkülete is. A cukorbetegség is lehet szövődménye a krónikus hasnyálmirigy-gyulladásnak, a krónikus hasnyálmirigy-gyulladás egyik legkomolyabb szövődménye azonban a hasnyálmirigyrák, amely alkoholos eredet esetén a leggyakoribb, illetve genetikus eredetű betegség eseteiben alakul ki.
A cikk elkészítéséhez nyújtott segítséget köszönjük dr. Harasta Edit sebész, gasztroenterológus főorvosnak.

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +5 °C
Minimum: +0 °C

Közepesen és erősen felhős időszakokra számíthatunk legfeljebb elvétve záporral, hózáporral. A szél egyre nagyobb területen északnyugatira fordul, megélénkül, vasárnap több helyen meg is erősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 2 és 8 fok között alakul északkeleten és délnyugaton az alacsonyabb értékekkel. Késő estére -1 és +4 fok közé csökken a hőmérséklet. 5 megyére figyelmeztetést adtak ki