Hpv-Teszt
Hogyan előzzük meg a méhnyakrákot?
A mellrák után a leggyakoribb daganatos női megbetegedés a méhnyakrák. Magyarországon évente több mint ezer új esetet fedeznek fel és közel ötszázan halnak meg a betegség következtében. A hosszú évek alatt kialakuló méhnyakrák a kezdeti stádiumban 100 százalékban gyógyítható, ezért ezek a halálesetek rendszeres szűréssel minden esetben elkerülhetőek lennének. Jó hír, hogy ma már elérhetőek önellenőrző eszközök is.
Rákszűrés vagy HPV-szűrés? Ez a különbség!
A méhnyakrák Magyarországon is nők ezreinek életét fenyegeti, a betegség mögött elsősorban a HPV-fertőzés áll. A rákszűrés mellett szerencsére ma már HPV-öntesztek is segítik a betegség korai felismerését - ráadásul a hagyományos kenetvételi vizsgálatnál jóval megbízhatóbb eredménnyel.
Hol tart ma a méhnyakrákszűrés?
A méhnyakrák szűrésére egyre nagyobb figyelem fordul, mióta tudományosan is bizonyított, hogy a HPV (humán papillómavírus) okozza. Hol tartanak ma a nőgyógyászati rákszűrések, használják-e a HPV-tesztet, ki kérheti és mennyibe kerül, érdemes-e felnőtt nőknek beoltatni magukat a vírus ellen és utána mi történik? Hernádi Zoltán nőgyógyász-onkológussal beszélgettünk.
Gyógyszerkereső
Olvassa el aktuális cikkeinket!
Eddig eheted meg az ételeket a lejárati idő után
További termékkategóriákkal bővült a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) Maradék nélkül programjának méltán népszerű lejárati útmutatója. A gyűjtemény a minőségmegőrzési idejű termékek lejárat utáni fogyaszthatóságáról ad hasznos iránymutatást.
Anyajegyszűrés - meg kell várni, amíg lekopik a nyári barnaság?
A nyári hónapokban sokan tapasztalhatják, hogy az UV-sugárzás hatására nem csak a bőrük, de az anyajegyeik is besötétednek. Ez természetesen nem téveszti meg a bőrgyógyászokat, de ha nincs gyanús jel, érdemes megvárni az anyajegyszűréssel a természetes bőrszín visszaállását.
Új geometriai alakzatokat azonosítottak magyar matematikusok
Új, univerzális formaosztályt fedezett fel a Magyar Kutatási Hálózat (HUN-REN) és a Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem (BME) közös Morfodinamika Kutatócsoportja az Oxfordi Egyetemmel együttműködésben - tájékoztatta a BME az MTI-t kedden.
A frontális felhőzet csak lassan halad kelet felé, ezért az ország keleti felén alapvetően száraz és napos idő várható a fátyolfelhők mellett, míg a Dunántúlon nyugat, északnyugat felé haladva egyre több és vastagabb lesz a felhőzet. A Nyugat-Dunántúlon tartós eső várható, ott kiadós mennyiség is hullhat, az összefüggő csapadékzóna lassan araszol kelet felé. Előterében kialakulhatnak záporok, emellett a déli, délnyugati országrészben egy-egy helyen az ég is megdörrenhet. Az ország nyugati felén megélénkül, a nyugati tájakon megerősödik az északnyugatira forduló szél, míg keleten döntően mérsékelt marad az alapvetően déli légáramlás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 22 és 29, de a Dunántúl északnyugati felén ennél jóval alacsonyabban, 14 és 20 fok között alakul, a nyugati határ mentén reggel, délelőtt áll be a maximum-hőmérséklet. Napközben melegfronti hatás dominál, amely főként a keleti országrészben érezteti majd hatását.