Igazságtalannak tartják az ápolási díjakat

Civilek és érdekvédelmi szervezetek is igazságtalannak tartják az ápolási díj rendszerének átalakítását, az ugyanis különbséget tesz a beteg gyermekek és felnőttek ápolása között.

Elégedetlenek az ápolási díj rendszerének átalakításával az érdekvédelmi, illetve civil szervezetek, melynek hatására szerintük tömegesen fognak kiesni a GYOD-ra jogosultak köréből. Kovács Ágnes, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetségének (MEOSZ) elnöke szerint csak "átmeneti nyertesei" az otthonápolás ügyének azok, akik részesülnek a bruttó 100 ezer forintos díjban - írja a Népszava .

Az otthonápolás ezért veszélyes a gondozókra Mintegy 45 ezer családot érint Magyarországon az olyan otthonápolás, amikor valamelyik családtag 0-24 órában csak hozzátartozója gondozásával foglalkozik. Ennek nehézsége nemcsak a fizikai fáradtságban és az anyagi nehézségekben nyilvánul meg, hanem a hatalmas mentális terhelésben is, amely olyan tünetekhez vezethet, mint amilyenekkel a poszttraumás stressz betegségben szenvedők találkoznak. Kattintson a részletekért!

Tovább küzdenek az otthonápolók

Az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi) még tavaly októberben jelentette be , hogy januártól bruttó 100 ezer forintot kapnak azok a szülők, akik önellátásra képtelen gyermeket nevelnek, míg több gyermek esetén az összeg 150 ezer forintra nő. Akik nem gyermeküket, hanem más hozzátartozójukat ápolják otthon, 15 százalékos emelést kaptak, majd több lépcsőben, 2022-ig összesen 30 százalékos emelést remélhetnek. Időközben megjelent egy kormányrendelet-módosítás, amely szerint júliustól újabb, szigorúbb értékelési rendszeren kell átesniük a GYOD-ra, illetve az ápolási díjra szorulóknak.

Egy idős ember otthoni ápolása teljes embert igényel (Fotó: 123RF)
Egy idős ember otthoni ápolása teljes embert igényel (Fotó: 123RF)

Az ápolási díjat három kategóriában - alap, emelt és kiemelt - osztják ki, a MEOSZ szerint mintegy 51 700 családot tesz ki a jogosultak köre. Ezzel szemben a GYOD-ban érintett családok száma mintegy 18 300-ra tehető. Az alap ápolási kategóriából mintegy 9 ezren, az emeltből 3200-an, a kiemelt kategóriából mintegy 6100-an kerültek át a GYOD-ba. Kovács Ágnes szerint ha életbe lép az új értékelési rendszer, lényegében csak az utóbbi kategóriába tartozók maradhatnának a GYOD-ra jogosultak körében. Az új, pontozási rendszeren alapuló elbírálás miatt megvonhatják a támogatást például annak az autista gyermeknek a családjától, aki képes önállóan enni és tisztálkodni, mégis állandó felügyeletre szorul.

Habár az ápolási díjra és a GYOD-ra tervezett költségvetési forrás 64,7 százalékkal nőtt, ezt nem osztották fel egyenlően az említett három kategória között. Csordás Anett, a Lépjünk, hogy léphessenek! Közhasznú Egyesület elnöke szerint a GYOD nagy segítséget jelent a gyermeküket otthon ápoló szülőknek. Szorgalmazza azonban, hogy az idős, beteg szüleiket vagy más hozzátartozóikat otthon ápolók számára is méltó fizetést biztosítsanak. Azt is el akarják érni, az állam foglalkoztatási jogviszonyként ismerje el az otthonápolást.

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

fogyást segítő gyógyszer
Új fogyasztó gyógyszer jön: a vércukorszintet is hatékonyabban csökkenti
rákkeltő ételek
Egyik kedvenc reggelink lehet a rák melegágya – Így csökkentheted a rizikót
máj
Meddig képes meggyógyítani magát a máj? – A szervezet legnagyobb túlélője
koleszterinszint csökkentése
5 gyógyszermentes tipp magas koleszterinre – Egyszerűen lépésekkel is csökkenhetnek az értékek
máriatövis
Mire jó a máriatövis? – Jó hatással lehet a májra, de vannak veszélyei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +8 °C
Minimum: +1 °C

Alapvetően sok felhőre, az északkeleti negyedben tartósan borult időre van kilátás, ugyanakkor elsősorban az ország középső, északnyugat-délkeleti tengelye mentén hosszabb időre is kisüt a nap. Eső, záporeső továbbra is a nyugati, délnyugati tájakon, valamint az északkeleti országrészben fordulhat elő. A Zemplén környezetében délutántól időnként megélénkülhet az északias irányú szél, másutt jobbára gyenge vagy mérsékelt lesz a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 7 és 12 fok között várható, de északkeleten néhol kissé hidegebb is lehet. Késő estére 0 és +5 fok közé hűl le a levegő. Egy tartósan ciklonális, alacsony nyomású helyzet áll fenn, amelyhez gyenge, elnyújtott fronthatás társul.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Evés után kell fogat mosni: igaz vagy hamis? – Teszteld a tudásod! Mennyire ismered a fogápolásról keringő tévhiteket? Tudd meg, mi az igazság, és mi a mítosz a napi fogmosás és szájápolás körül!
kvíz
Melyik jobb a fogaknak: a sajt vagy a karamell? Teszteld a tudásodat! A fogaink egészségének megőrzése nagyon fontos. Egyes ételek, italok és mindennapi szokások azonban jelentősen károsíthatják a fogzománcot és a szájüreg állapotát. Lássuk, mennyire vagy képben a kockázati tényezőkkel!