Cigiért és hamburgerért ment a betegszállító

A trombózisveszély miatt kizárólag fekve szállítható asszonyt a betegszállítók felszólították, hogy pattanjon be magától a mentőautóba, majd útközben még megálltak hamburgerezni és cigit venni - állítja a beteg családja, amely panaszt tett az ügyben.

Bár hat órán belül kötelesek lettek volna elszállítani betegüket az AMS Mentőszolgálat munkatársai, erre 11 órán belül került csak sor, ráadásul a betegszállítók útközben még megálltak hamburgerezni és cigarettát venni.

Az idős nő életébe is kerülhetett volna a rossz bánásmód

Az ügyről Sebestyén Zsóka számolt be a hvg.hu munkatársainak. 73 éves édesanyja daganatos megbetegedésben szenved, valamint mélyvénás trombózisa miatt a Szent János Kórház belgyógyászati osztályán kezelték. Innen kellett átszállítani múlt pénteken a lakóhelye szerint illetékes Jahn Ferenc Dél-pesti Kórházba az AMS Mentőszolgálat bevonásával. Orvosa a családot pénteken többször is úgy tájékoztatta, hogy a két intézmény közt a szállítás délután, legkésőbb kora este lesz.

Az idős nő életét is veszélyeztethette volna a szállítás módja
Az idős nő életét is veszélyeztethette volna a szállítás módja (fotónk illusztráció!)

Az AMS Mentőszolgálat betegszállítói ehhez képest éjjel 1 óra után jelentek meg, ráadásul a trombózisveszély miatt csak fekve szállítható asszonynak nem akartak segíteni beszállni a járműbe annak ellenére, hogy elmondása szerint jártányi ereje sem volt. Lánya szerint azt a választ kapta, hogy "ne szórakozzon, tudja, hogy hány óra van?!" Mikor erre megpróbálta beküzdeni magát az autóba, a család által tett panasz szerint meg is lökték, mire "mellkasának bal fele az ülésnek csapódott".

A nagyjából 30 perces utat lánya szerint közel két óra alatt tették meg az AMS kollégái, mert megálltak először hamburgerezni, majd amikor kiderült, hogy egyiküknek elfogyott a cigarettája, egy dohányboltnál is megszakították a betegszállítást. A Jahn Ferenc Kórházban aztán két belgyógyászati osztály sem tudta fogadni az addigra átfagyott idős asszonyt, akit a betegszállítók egyszerűen otthagytak egy tolószékben a folyosón. Az eset kapcsán a család panaszt tett az érintett cégnél, illetve az Emberi Erőforrások Minisztériumának egészségügyi ellátórendszer működtetéséért felelős helyettes államtitkáránál is.

Később orvosokkal és mentősökkel is egyeztettek az ügyben, akik szerint csak a szerencsén múlt, hogy a mentőbe való beszállításától, majd az ülve szállítástól a vérrögök nem váltak le és kerültek a véráramba, ami akár tüdőembóliát, halált is okozhatott volna az idős hölgynél.

A mentőszolgálat válasza

Az AMS Mentőszolgálat közleményben válaszolt a lapnak a történtek kapcsán. A késést Agócs Gábor ügyvezető igazgató azzal magyarázta, hogy Budapesten "a pénteki napok extrán túlterheltnek számítanak, amikor is a rendelkezésre álló kapacitások nem elegendőek a megnövekedett szállítások időben történő elvégzésére, ezért előfordulhatnak csúszások". Szerinte azonban nem a csúszással volt gond, hanem azzal, hogy nem értesítették időben a késésről a beteget vagy a szállítást megrendelő orvost.

A cégvezető elismerte, "hogy valóban nem megfelelő testhelyzetben szállították a beteget", ez a betegkísérő meghallgatásából kiderült számukra. "Ezért a szakmai vétségért írásos figyelmeztetésben részesítjük" - közölte a cég. Szerinte azonban nem igaz a család állítása a kétórás menetidőről, mert a menetidő csupán ennek a fele, egy óra volt. Agócs szerint a GPS adataik alapján összesen 6 percet vett igénybe a hamburger és a cigaretta vásárlása, a sűrű éjszakai beosztás miatt ezt nem tekintik vétségnek. Az alkalmazottak azt is tagadták, hogy az asszonyt beszállásra szólították fel, illetve meglökték volna, mikor ez nem sikerült neki. Szemtanúk híján ezt utólag nem tudják kivizsgálni, de ha valóban ez történt, úgy a kollégái nevében is elnézést kért a betegtől a bánásmód miatt.

Válaszában a cégvezető a betegszállítás körüli áldatlan állapotokra is felhívta a figyelmet. Mint írta, "a mai magyar betegszállítási kassza közel 12 éve változatlan, 6 milliárd forint, miközben a betegszállítások száma nőtt, az üzemanyag ára nőtt, a gépkocsik ára nőtt, a járulékok, fizetések nőttek".

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

Súlyos károkat okoz a belekben, mégis sokan fogyasztják rendszeresen
prediabétesz
Súlyos károkat okoz a vércukorszintben, mégis sokan fogyasztják naponta
koleszterin
6 koleszterincsökkentő étel: ezek legyenek mindig a kamrában – A szívroham megelőzésében is segítenek
Kétféle hantavírus is jelen van Magyarországon – ezt érdemes tudni a fertőzésről
Óriási változás jön az egészségügyben: íme az új miniszter, Hegedűs Zsolt tervei
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +17 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő lesz fátyol- és gomolyfelhőkkel, utóbbiak helyenként időszakosan összeállhatnak. Csapadék nem valószínű. Az élénk északnyugati szél időnként megerősödik.A hőmérséklet késő este 9, 15 fok között várható. A hidegfront elvonultával megszűnik a fronthatás. Szerdán már anticiklon határozza meg időjárásunkat, így a frontérzékenyek szervezete is pihenhet.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Kvíz: felismered képről az orvosi eszközöket? – Keveseknek sikerül a 10/10 Az orvosi rendelőkben számos különleges eszköz rejtőzik. Mennyire ismered ezeket? Kvízünkben most próbára teheted a tudásod!
kvíz
„Menstruáció alatt nem lehet teherbe esni.” Igaz vagy hamis? – Teszteld magad kvízünkben! Bár a szexualitás az életünk egyik természetes része, a termékenységgel és a fogamzásgátlással kapcsolatban számos tévhit él a köztudatban. Nézzük, te mennyire vagy képben ezekkel!