Nagyon ártalmas a "Skinny Tok" nevű új trend, amelyet Liv Schmidt influenszer indított el a közösségi médiában. Miután 2024-ben kitiltották a TikTokról, mert megsértette a platform közösségi irányelveit, Schmidt új felhasználónévvel tért vissza a platformra. Videóiban a minimális kalóriabevitelt hirdeti, és egyenlőségjelet tesz a vékony testalkat és az egészség között. Rengeteg videó extrém kalóriadeficitről, és a test rendszeres megméréséről, ezzel együtt a fogyás dokumentálásáról szól.
"A soványság dicsőíteni, és az erkölcs, az egészség vagy a fegyelem jelzőjeként beállítani káros a fizikai, érzelmi és mentális egészségre. A diéták növelik a táplálkozási zavarok kockázatát, és minél fiatalabban kezdi valaki, annál nagyobb ez a rizikó. Mivel ezekben a videókban főleg kamaszok és fiatal felnőttek vannak, különösen aggasztó a jelenség" - mondta Emily Van Eck dietetikus a Healthline-nak. Az is problémás, hogy ezek a tartalmak a szénhidrátokat és a zsírokat "ellenségként" állítják be, mikor a valóságban a testünknek szüksége van ezekre a tápanyagokra.
"A »Mit ettem ma« típusú videók azért különösen ártalmasak, mert azt sugallják, hogy mindenkinek ugyanannyi tápanyagra van szüksége. Nem veszik figyelembe, hogy mindenki teste különböző, más a genetikánk és az egészségünk szempontjából is mások az igényeink" - mondta Lindsie Meek pszichoterapeuta a portálnak.
Sok tartalomgyártó nagyon alacsony kalóriabevitelről számol be.
"Napi 800 kalóriával gyakorlatilag lehetetlen, hogy a testünk hozzájusson a szükséges tápanyagokhoz. Kialakulhat vashiány, túl kevés lehet a B12-vitamin és a kalcium, ezek pedig kimerültséghez, rossz kedvhez, alvászavarokhoz és izomveszteséghez vezethetnek. Az alultápláltság pedig idővel okozhat akár immunrendszeri diszfunkciót, hipotalamikus amenorrheát (ami meddőséget okoz) és csontveszteséget" - magyarázta Dr. Van Eck.
Meek szerint ilyen végletes étrend "eltúlzott hangulati ingadozásokhoz és megszállott gondolatokhoz vezethet az étkezéssel és a testképpel kapcsolatban".
Aki sovány, nem feltétlenül egészséges is
Ráadásul azt, hogy az egészség legfőbb jelének a vékonyságot tartják, nemcsak veszélyes, hanem félrevezető is.
"A testsúly önmagában nem megbízható mutatója az egészségi állapotnak. Ez ennél jóval összetettebb kérdés, és nem lehet csak a külső alapján meghatározni. A sovány emberek lehetnek egészségesek, de lehet, hogy nem azok. Ugyanez igaz a nagyobb testalkatú emberekre" - magyarázta Meek.
Meek megjegyezte, hogy az igazi egészség magában foglalja a fizikai, mentális, érzelmi, szociális és spirituális jólétet.
Természetesen a súlyvesztés nem feltétlenül probléma, azonban ezt el lehet érni egészséges, fenntartható és tudományosan alátámasztott módokon.
"Ha valaki fogyni akar, akkor elsősorban a szokásaira kell koncentrálnia, nem a súlyára. Ez magában foglalja a rendszeres, kiegyensúlyozott étkezést, amely elegendő energiát, rostot, fehérjét és zsírt tartalmaz a jóllakottság és az elégedettség elérése érdekében" - magyarázta Van Eck.
Ezeken kívül figyelnünk kell arra, mikor leszünk éhesek, hogy találjunk olyan mozgásformát, amit élvezünk, aludjuk ki magunkat, kezeljük a stresszt, és a mentális egészségünk ápolását.