Így hat a fogakra a vörösbor

A vörösbor rendszeres, mérsékelt fogyasztása számos módon szolgálhatja egészségünket. Mint kiderült, a fogszuvasodás és a fogíny-betegségek megelőzésében is szerepe lehet.

A borfogyasztásnak mély gyökerei vannak az európai kultúrában, Magyarországon pedig különösen népszerű ez az alkoholos ital. Mérsékelt fogyasztása ráadásul az egészségünkre is jó hatással lehet. Francia kutatók megállapították: napi 1,5-2 dl bor fogyasztása csökkenti a koleszterin és a trigliceridszintet, továbbá erősen antioxidáns hatású. Ez azt jelenti, hogy ennyi bor fogyasztása kifejezetten mérsékeli az érelmeszesedés, illetve a szívinfarktus kialakulását. Egy közelmúltban végzett kutatás pedig azt is igazolta, hogy a vörösbor fogyasztása segít megelőzni a fogszuvasodás kialakulását, illetve az ínyre is jó hatással van.

A bor egészségügyi előnyei A bor - szigorúan mértékletesen fogyasztva - több okból is remek hatással van a szervezetre. Jót tesz a szívnek, segít megelőzni bizonyos betegségek kialakulását, segíthet a fogyásban, és kedélyünk is jobb lesz tőle. Kattintson a részletekért!

A vörösbor így hat a fogainkra

A vörösbor áldásos hatásait a benne lévő polifenoloknak köszönheti: ezek az antioxidánsok segítenek megakadályozni a káros baktériumok elszaporodását a szájban. Korábban úgy gondolták, hogy a polifenolok leginkább a káros szabad gyököktől óvnak, a legújabb kutatások szerint azonban a gyomorban lévő baktériumokkal együttműködve is jótékony hatást fejtenek ki.

A vörösbor a fogakra is jó hatással lehet - de csak mértékkel fogyasztva!
A vörösbor a fogakra is jó hatással lehet - de csak mértékkel fogyasztva!

A kutatók összehasonlították a vörösborban és a szőlőmagban található antioxidánsok hatásait a szájban található baktériumokra is. Ezek a baktériumok az ínyre tapadva különböző szájüregi betegségek kialakulásában, valamint a fogszuvasodásban is szerepet játszanak. Mint kiderült, a polifenolok gátolták ezeknek a baktériumoknak a megtapadását és növelték a szájban lévő "jó baktériumok" arányát. Ez a felfedezés újfajta fogászati kezelések előtt nyithatja meg a kaput.

A polifenolok nemcsak a vörösborban találhatóak meg, de nagy arányban tartalmazza például a kávé, a zöld és fekete tea, a cseresznye, a kiwi, az áfonya és a babfélék is. Ha azonban mégis vörösborral juttatnánk a szervezetünkbe, nem árt tisztában lenni a mértékkel. Nagyobb mennyiségben a vörösbor éppen ellenkező hatást fejt ki, magas savtartalma ugyanis károsítja a fogzománcot. Ezért csak keveset (körülbelül 1 decit) fogyasszunk, és lehetőleg étkezés közben, a bevitt táplálékkal ugyanis a savas hatás sem érvényesül olyan nagy mértékben.

Forrás: BBC Health

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +17 °C
Minimum: +2 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható. Legfeljebb néhol fordulhat elő kisebb záporeső. A délire, délnyugatira forduló szél az ország nyugati felén megélénkül, melyhez Sopronnál olykor erős széllökések is társulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 20 fok között valószínű. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra