A mediterrán étrend a stressz ellen is jó

A mediterrán diétának a stressz leküzdésében is szerepe lehet - derült ki egy friss kutatásból.

2020 biztosan nem a legnyugalmasabb évek egyikeként vonul majd be a történelembe. Kutatások is igazolták, hogy az egészségügyi és gazdasági válsághelyzetet is teremtő járványhullám miatt a lakosságban is jobban megnőtt a szorongásos tünetek száma. A fokozott stressz a munkavégzésünkre és a magánéletünkre is hatással van, de emellett számos betegség kockázatát is növeli a szívbetegségektől az Alzheimer-kórig. Egy friss kutatás szerint a mediterrán diéta sok más pozitív hatása mellett a szorongást is képes csökkenteni.

A mediterrán diéta legnagyobb előnyei Hogy milyen egyéb érvek szólnak még a mediterrán diéta mellett, arról az alábbi cikkünkben írtunk!

Stresszesebb, aki a nyugati típusú étrendet követi?

A Neurobiology of Stress folyóiratban publikált kutatás eredeti célja az volt, hogy összehasonlítsa a nyugati és mediterrán étrend hosszú távú hatásait a szorongásos panaszokra. Carol A. Shively, a Wake Forest Orvostudományi Kar munkatársa szerint a minket ért hétköznapi stresszfaktorokat nagyon nehéz kontrollálni vagy kiiktatni, arra azonban ügyelhetünk, hogy milyen étrendet követünk, ez pedig segíthet a szorongás enyhítésében. Korábbi tanulmányok igazolták például, hogy a magas gyümölcs- és zöldségfogyasztás alacsonyabb stressz-szinttel jár együtt. Ebből indultak ki a kutatók is, akik a növényi alapanyagokban gazdag mediterrán diétát hasonlították össze az inkább állati fehérjében, telített zsírban, sóban és cukorban gazdag nyugati étrenddel.

A zöldség- és gyümölcsfogyasztás a stressz-szintünkre is jó hatással lehet. Fotó: Getty Images
A zöldség- és gyümölcsfogyasztás a stressz-szintünkre is jó hatással lehet. Fotó: Getty Images

Ezúttal a kutatók állatkísérletekben vizsgálták a két étrend hatásait. Két csoportra osztották a 38 vizsgált állatot, az egyik csoportnak mediterrán, míg a másiknak nyugati típusú étrendet állítottak össze. Hogy az étrend hogyan hat a stressz-szintjükre, azt a mellékvesében termelődő, antistressz hormonként is ismert kortizol szintjéből tudták megállapítani. Tartós stressz esetén ennek a hormonnak a szintje is megemelkedik, ami egyébként komoly károkat okozhat a szervezetben.

Hogy stresszhatást generáljanak, az állatokat 30 percig különzárták a társaiktól. A kutatás eredménye szerint a nyugati étrenddel etetett állatokhoz képest a mediterrán étrendet fogyasztók jobban ellenálltak a stressznek. Alacsonyabb volt ugyanis a szervezetükben a kortizolválasz, illetve gyorsabban visszaállt a hormonális egyensúly, miután az állatok visszakerültek a természetes környezetükbe.

5.-es biológiakvíz: hány veséje van egy embernek? – 10 kérdés az emberi testről

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dipankrin reklámvideó (X)

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: +1 °C

Erősen felhős vagy borult időre számíthatunk számottevő csapadék nélkül. Estefelé nyugat, északnyugat felől elkezd határozottabban szakadozni a felhőzet. Az északira, északnyugatira forduló szél az Észak-Dunántúlon helyenként megélénkül, másutt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 2 és 7 fok között valószínű. Ami az orvosmeteorológiai helyzetet illeti, jelentős fronthatás nem valószínű.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra