Mégsem létezik a poszt-COVID szindróma?

Egy hosszú távú vizsgálat résztvevőinél nem találtak bizonyítékot a poszt-COVID szindróma létezésére a kutatók. Az viszont kiderült, hogy a tünetek a szorongó nőket érinthetik leginkább - írja témával foglalkozó cikkében a Qubit.

A koronavírus-fertőzésen átesett betegek egy része gyógyulttá nyilvánítása után hetekkel, hónapokkal később is tüneteik részleges fennmaradásáról számol be. A leggyakoribb maradandónak bizonyuló panasz a fáradtság, a nehézlégzés, a koncentrációs képességek zavara, az emlékezőképesség romlása, a fej- és mellkasfájdalom és az álmatlanság - írja a Qubit.

A koronavírus-fertőzés sokaknál nem múlik el nyomtalanul. Fotó: Getty Images
A koronavírus-fertőzés sokaknál nem múlik el nyomtalanul. Fotó: Getty Images

Egy hosszú távú vizsgálattal amerikai kutatók azt szerették volna kideríteni, hogy milyen molekuláris eltérések magyarázhatják ezeket a tüneteket. Bár a 2020 júniusában indult vizsgálatsorozat még tart, az első eredmények tanulságait már nyilvánosságra hozták a szakemberek. Ebből az derül ki, hogy a két betegcsoportba sorolt résztvevők: vagyis azok között, akik hosszú COVID-os tünetekre panaszkodtak és azok körében, akik maradéktalanul felgyógyultak a fertőzésből, semmilyen mérhető különbséget nem tártak fel.

Derek Lowe szerves kémikus a Science magazinban véleménycikkében be is számolt erről, vagyis hogy a hosszú COVID (poszt-COVID szindróma) szindróma biokémiai értelemben nem létezik. A két csoportban semmilyen szignifikáns statisztikai különbség nem volt a vizsgáltak vérében mérhető gyulladást jelző biomarkerek, véralvadási markerek, szívproblémákra utaló biomarkerek, idegsorvadásra utaló biomarkerek mennyiségében. Statisztikai értelemben hasonlóképpen megkülönböztethetetlennek bizonyultak a két csoportba tartozók a tüdő-, vese- és májfunkcióik, valamint a kardiológiai jellemzőik vizsgálatát követően is - számol be róla a Qubit.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +10 °C
Minimum: +4 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra