Hogyan őrizzük meg szellemi frissességünket?

Előbb-utóbb mindenki érezheti, hogy már nem úgy vág az agya, mint régebben, többször hagyja cserben a memóriája, vagy jóval lassabban reagál, mint évekkel ezelőtt. A szellemi frissesség megőrzése - akárcsak a testünk karbantartása - fontos feladat!

Van, akinél már a húszas éveiben jelentkezik a memória romlása, más viszont csak jóval a nyugdíjaskorban érzi azt, hogy nem pont úgy működik az agya, mint fiatalabb korában. Ez természetes folyamat: időről időre mindenki elfeledkezhet arról, hova rakta a kulcsait, vagy azt, hogy mit kell vennie a boltban. A szellemi hanyatlás ellen azonban lehet tenni, sőt a memória aktívan, az agy frissen tartása egyáltalán nem olyan nehéz!

A testedzés segít megőrizni az izmok tónusosságát és erejét - ezt mindenki jól tudja. Hasonlóképpen, az agy "tornáztatása" (például rejtvényekkel, kvízekkel, olvasással) távol tart bizonyos mentális betegségektől és a memória romlását is lassítja. A feladványokon vagy éppen egy szokatlanabb szövegen való "agyalás" ugyanis talán régen elfeledettnek hitt lexikális tudást hívhat elő.

Nem kell, hogy az új kihívások a papírra, ceruzára korlátozódjanak. Az agyunkat már az is erőteljesen stimulálja, ha a megszokott útvonal helyett másfelé megyünk haza,vagy ha egy új ételt, ízkombinációt, esetleg mozgásformát próbálunk ki.

Találkozzunk többet a barátainkkal is! A közösségi élet csökkenti a depressziót és a stresszt (mindkettő bizonyítottan rosszat tesz az agyműködésnek), ugyanakkor új élményekkel ajándékozhat meg!

Ételekkel a frissebb agyért!

Ételeink minősége és tápanyagtartalma ugyanúgy hatással lehet szellemi tevékenységünkre, mint a kifejezetten az agyat dolgoztató elfoglaltságok. A kiegyensúlyozott táplálkozással arról is gondoskodunk egyben, hogy szervezetünk semmiféle ásványi anyagban és vitaminban ne szenvedjen hiányt - ez pedig nemcsak a fizikai egészségre, de a lelki kiegyensúlyozottságra és az agyi teljesítményre is hatással van! Az agyunk ugyanis az egyik legnagyobb "táplálékfelvevő": nemcsak a naponta elfogyasztott kalóriamennyiség egyötödét használja fel, de rengeteg vitaminra, ásványi anyagra és aminosavra is szüksége van.

A kálium például fontos szerepet játszik a folyadékháztartás egyensúlyának fenntartásában, az agy- és izomműködésben, a vérnyomás szabályozásában. Az omega-3 a neuronok aktivitását, így az agy optimális működését segítik. A B-vitaminok bevitelével pedig javíthatók a kognitív funkciók.

A serkentő gyógynövényeket is érdemes számba venni, melyek közül a legismertebb talán a ginzenggyökér. A fizikai ellenálló képesség javítása mellett fokozza a szellemi tevékenységet, koncentrációt és emlékező képességet is!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Délelőtt az ország keleti harmadában még több lehet a felhő, majd ott is gomolyosodik a felhőzet. Másutt gomolyfelhős, napos időre számíthatunk. Elszórtan várhatók záporok, jégdara záporok, elsősorban a Duna-Tisza közén zivatar kialakulása sem kizárt. Az északi szél nagy területen megélénkül, a Bodrogközben és a Bakonyban, valamint záporok, zivatarok környezetében erős széllökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet 12 és 16 fok között alakul. Az előrejelzések szerint a szerdai napot kettős fronthatás dominálja majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra