Rossz hír az antidepresszánsokról

A depresszió tüneteinek kezelésére szolgáló gyógyszerek számos mellékhatással járhatnak. Ezek közé tartozik az érzelmi tompultság is.

Az antidepresszánsok lehetséges és gyakori mellékhatásaival már számos kutatás foglalkozott. Egy új, a Neuropsychopharmacology című szaklapban megjelent tanulmány szerzői arra keresték a választ, hogy a gyakran és sokak által használt antidepresszánsok – vagyis a depresszió tüneteinek kezelésére szolgáló gyógyszerek – szedése miért járhat a felhasználók közel felénél érzelmi tompultsággal - írja a MedicalXpress. 

A depresszió tüneteivel többszáz millió ember küzd világszerte. Fotó: Getty Images
A depresszió tüneteivel többszáz millió ember küzd világszerte. Fotó: Getty Images

Mik azok az SSRI-k?

A depresszió az egyik leggyakoribb egészségügyi probléma: az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslése szerint világszerte körülbelül 300 millióan küzdenek vele. Kezelésére számos gyógyszer létezik. A leggyakrabban használt antidepresszánsok az úgynevezett szelektív szerotonin-visszavétel-gátlók (SSRI-k), amelyek lehetővé teszik, hogy az idegsejtek közötti információáramlást segítő szerotonin, más néven boldogsághormon szintje magas legyen, vagyis a lehető legjobban kifejthesse hatását az agyban. Az SSRI-k szedése azonban mellékhatásokkal járhat, ilyen, sokakat érintő probléma az érzelmi tompultság, amely jellemzően azzal jár, hogy a betegek a korábban élvezetes dolgokban már nem lelik örömüket. Az SSRI-ket szedők 40-60 százaléka számolt be erről a mellékhatásról.

Az eddigi tanulmányok többsége csak az SSRI-k rövid távú használatát vizsgálta. A Cambridge-i és a Koppenhágai Egyetem kutatói azonban a hosszú távú mellékhatásokra is kíváncsiak voltak, ezért 66 egészséges önkéntest toboroztak, akiket két csoportba soroltak. Az egyik tagjai legalább 21 napon át kapták a szervezet által egyik legjobban tolerálható SSRI-t, az eszcitalopramot, míg a kontrollcsoport tagjainak placebót adtak. A résztvevők önbevalláson alapuló kérdőívsorozatot töltöttek ki, valamint a kutatók egy sor tesztet is elvégeztek a kognitív funkciók, köztük a tanulás, a végrehajtó funkciók, a megerősítő viselkedés és a döntéshozatal felmérésére.

Az eredmények

A kutatók nem találtak jelentős különbséget a figyelem és a memória, valamint az érzelmekkel kapcsolatos kognitív funkciók tekintetében. Ám az eszcitalopramot kapók csoportjában két feladatnál is csökkent a megerősítéssel kapcsolatos érzékenység. A kutatók arra jutottak, hogy a gyógyszer befolyásolta a résztvevők jutalmazással kapcsolatos érzékenységét és reagálási képességét.

"Az érzelmi tompultság az SSRI-k gyakori mellékhatása. Bizonyos értelemben elveszik a depresszióval járó fájdalom egy részét, de sajnos úgy tűnik, hogy az élvezet egy részét is" - fogalmazott Barbara Sahakian professzor, a Cambridge-i Egyetem Pszichiátriai Tanszékének munkatársa, a tanulmány vezető szerzője.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Napos, gomolyfelhős idő várható, de közben délnyugat felől egyre nagyobb területen megnövekszik a felhőzet, estére már nagyrészt erősen felhős lesz az ég. Az Északi-középhegység térségében nem zárható ki délután zápor, esetleg zivatar, majd késő délutántól, estétől máshol is növekszik a csapadék esélye. A délnyugati szelet országszerte erős, több helyen viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között várható, a déli, délkeleti tájakon lesz a legmelegebb idő. Késő estére 9 és 15 fok közé hűl le a levegő. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra