Hogyan tovább, ha sikerült a lombik?

Az IVF - azaz a lombikbébi-program - összetett okokból egyre több pár esetén válik szükségessé napjainkban.

Mivel ekkor maga a teherbeesés sem a megszokott úton történik, a terhesgondozás során is érdemes kiemelt figyelemmel kísérni a kismamákat és babájukat. Hogy ez miben más a normál várandósgondozástól, arról dr. Hernádi Balázs , a Nőgyógyászati Központ szülész-nőgyógyásza beszélt.

Egyre gyakoribb a mesterséges megtermékenyítés

Amikor egy pár már több mint egy éve sikertelenül próbálkozik a családalapítással, akkor meddőségről beszélünk. Ekkor érdemes a nőnek nőgyógyászati, a férfinak pedig andrológiai vizsgálaton részt vennie, hogy fény derüljön rá, mi is áll a teherbeesés útjában.

ivf
Mi következik a pozitív teszt után? (Fotó: 123rf)

Nők esetén gyakori oknak számítanak különböző hormonális zavarok (például pajzsmirigyzavar, inzulinrezisztencia , alacsony progeszteronszint), fizikai akadályok (például összenövések, nem átjárható petevezetők, miómák, endometriózis stb.), illetve pszichológiai problémák. A magasabb életkor (35<) önmagában is nehezíti a teherbeesést, és sajnos ma egyre többen "futnak ki az időből". Bár a legtöbb esetben kiderül, hogy mi húzódik a sikertelenség hátterében, és azt kezelni is lehet, egyre több a probléma, amikor mesterséges megtermékenyítésre (inszeminációra, IVF-re) van szükség. A lombikprogramban való részvétel indikációja lehet az életkor, hormonális eltérés (mint a rossz AMH), súlyos endometriózis, mindkét petevezető elzáródása, sikertelen inszeminációk, nem megfelelő spermakép.

Mi történik a pozitív teszt után?

Sokakban felmerülhet a kérdés, hogy amennyiben a lombikeljárás eredményeként végre pozitívat mutat a terhességi teszt, úgy hogyan tovább? Miben más a lombik útján fogant terhesség, milyen a terhesgondozása? "Az IVF-ET-vel, azaz embryo transferrel fogant terhességek már eleve a veszélyeztetett terhesség kategóriájába esnek, ezért a várandós kismamákra és babájukra külön figyelmet kell fordítani a terhesgondozás során. Általában 30-on túli, társbetegségekkel tarkított várandósokkal van dolgunk. A kivizsgálás elhúzódó lehet, műtétekre kerülhet sor - ilyen a petevezető-átjárhatóság, a laparoszkópia, hiszteroszkópia, a mióma vagy a ciszta eltávolítása -, rengeteg laborvizsgálatra van szükség, az esetleges eltéréseket kezelni kell."

Ezek mind hatalmas stresszel járnak, ráadásul az alkalmazott terápia igen költséges is: külön figyelmet igényelnek a stimulációs szövődmények (hiperstimulációs szindróma), melyek igen súlyosak is lehetnek, így kórházi megfigyelés, akár műtét válhat szükségessé. Nem csoda hát, hogy az egész eljárás próbára teszi a párokat, ráadásul nem is mindig sikerül elsőre teherbe esni. "Ha ezt nézzük, már eleve máshogy kell hozzáállni a procedúrán átesett kismamákhoz"- mondja dr. Hernádi Balázs, aki hozzátette, hogy ekkor jelentősen megnő az ikerterhességek esélye is, így minden kockázat és szövődmény kétszeres.

Mikortól számít valaki hivatalosan várandósnak? Szabad-e kávét inni vagy körmöt lakkozni terhesség alatt? Mit kell tudni az első trimeszterben sokaknál jelentkező vérezgetésről? Szülész-nőgyógyászokat kérdeztünk a terhességgel kapcsolatos tévhitekről. Kattintson!

Nem garancia a problémamentes terhességre

Sajnos az IVF nem garancia a problémamentes terhességre (sőt!), hiszen ekkor gyakoribbak a vérzéses szövődmények a terhesség első felében, ahogy a gesztációs diabétesz kialakulása, valamint a magzati veszteség is jellemzőbb. Éppen ezért a lombikos kismamáknál sűrűbb kontroll szükséges, valamint meghatározott ideig progeszteronpótlás is indokolt tabletta, kúp vagy/és injekció formájában, és kórházi megfigyelés is gyakrabban válhat szükségessé.

Gyakoribb a császármetszés

Lombik útján fogant terhesség esetén - főleg ha ikerterhességről van szó - gyakrabban esik a választás a "kockázatmentes" császármetszésre (és gyakoribb ikreknél a koracsászár/szülés is), amely bár elsőre valóban könnyebb útnak tűnik, mégiscsak nagy hasi műtétet jelent annak minden lehetséges kockázatával, szövődményével és a hosszabb felépüléssel együtt. A nagy műtétek, így a császármetszés után is megnő a thromboembóliás események rizikója (ezért véralvadásgátló terápiára van szükség), ráadásul befolyásolhatja az újabb terhességet is, mivel a korábbi műtét hatására például összenövések keletkezhetnek a hasüregben (ami komplikálhat egy esetleges következő hasi műtétet), valamint ritkán ugyan, de hegterhesség (amelyben akár a húgyhólyag is érintett lehet) is létrejöhet, továbbá a hegszétválás lehetőségével is számolni kell, amely miatt ismét császármetszésre lehet szükség a következő szülésnél. Két császármetszés után pedig a hüvelyi szülés abszolút ellenjavallt.

Forrás: Nőgyógyászati Központ

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +2 °C
Minimum: -1 °C

Nagyrészt erősen felhős vagy borult lesz az ég, csak a keleti, északkeleti tájakon vékonyodhat, szakadozhat fel a felhőzet. Kora délelőttig főként a Dunántúlon, a főváros tágabb környezetében, valamint az Északi-középhegység nyugati felén lehet havas eső, havazás, a középső tájakon eső is, de kisebb körzetekben ónos eső is előfordulhat. Ezt követően az Alföldön is egyre többfelé ered el az eső, amit nyugat felől fokozatosan havazás vált. Az Alföld északkeleti részére csak estefelé ér el a csapadék. A légmozgás nagyrészt mérsékelt marad. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában -1 és +4 fok között alakul, a Tiszántúlon ennél néhány fokkal melegebb is lehet. Késő este -3, +2 fok valószínű. Az előrejelzés szerint napközben melegfronti hatás lesz domináns, ami sokak számára okozhat kellemetlenségeket.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra