Az éjjeli baglyok agya másképp működik

Nem mindennapi kutatásra szánta rá magát egy nemzetközi kutatócsoport a Birminghami Egyetemen: 38 önkéntes segítségével vizsgálták, miben különbözik egymástól a korán kelő "pacsirta" és a későn kelő "éjjeli bagoly" típusú emberek agya.

Első lépésként mindenkit besoroltak vagy az egyik, vagy a másik csoportba a napi biológiai órájuk, alvás-ébrenlét ciklusuk , illetve egy, a szakemberek által összeállított kérdőíve adott válaszaik alapján. Ezután MRI vizsgálat következett, illetve a nap folyamán különböző időpontokban más és más feladatokat kaptak az alanyok.

Árt a fiataloknak, ha korán kell kelniük - részletek !

A tudósok az eredmények összegzése után - egyébként nem túl meglepő módon - arra jutottak, hogy a pacsirta típusú emberek kevésbé voltak fáradtak reggel, illetve a korai órákban gyorsabb reakcióidővel teljesítették a feladatokat. Ezzel szemben az éjszakai bagoly típusú alanyok este nyolc óra körül remekeltek; reggel a másik csoport tagjainál rosszabbul teljesítettek.

Az éjjeli baglyok agya másképp működik
Az éjjeli baglyok agya másképp működik

Ebben különbözik a pacsirták és baglyok agya

A kutatók megvizsgálták a résztvevők agyának működését is, és ott is találtak különbséget: a koránkelőknél több kapcsolódást találtak azon agyterületek között, amelyek a teljesítmény minőségéért és a fáradtságérzetért felelnek. Ez azt sugallja, hogy az éjszakai bagoly típusú embereknél nappal kevésbé jönnek létre ezek a kapcsolódások, ezért ők álmosabbak és kevésbé produktívak reggel 8 és este 8 óra közt - vagyis épp akkor, amikor a társadalom többi tagja elvárná tőlük az aktivitást.

A szakértők úgy fogalmaztak, hogy ez olyan érzés, mintha állandóan időeltolódás miatti fáradtságban szenvednének, vagyis jetlagük lenne. A kutatás vezetője szerint sokan ezért szenvednek a fix nyolcórás munkaidő, illetve a tanórák során, mert agyuk képtelen akkor hatékonyan dolgozni - a bagoly típusúaknál más a biológiai idő és a társadalmi idő.

Hogy mi lehet a megoldás? Elmondása szerint megértőbbnek és rugalmasabbnak kellene lennünk azokkal szemben, akik nem tudnak kora reggel kipattanni az ágyból - így nemcsak a későbbi lehetséges egészségügyi problémáknak vehetnénk elejét, hanem sokkal produktívabbak is lehetnénk a munkában.

Forrás: iflscience.com

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +19 °C
Minimum: +8 °C

Hazánk nyugati felében derült, keleten gomolyfelhős, napos idő a jellemző, majd ott is csökken a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A délnyugatira forduló szél többfelé megélénkül. A csúcshőmérséklet 16 és 22 fok között valószínű. Késő este jobbára 9 és 16 fok közötti értékeket mérhetnek. Jó hír a frontérzékenyek számára, hogy most pár napig nem várható jelentős fronthatás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra