Ezért is fontos a nőknek a magnézium

Egy tanulmány szerint a magnéziumban gazdag étrend segíthet elkerülni a kognitív hanyatlást, illetve csökkentheti a demencia kockázatát, különösen a nőknél.

Nem újdonság, hogy az étrendünk nagy szerepet játszhat egészségünk megőrzésében, bizonyos tápanyagok fogyasztása például az agyműködésre is hatással lehetnek. Korábban például a D-vitamin bevitele kapcsán mutattak rá erre a tudósok, egy másik, újabb kutatás pedig a magnéziumban gazdag étrend jelentőségét emelte ki – írja a Medical Daily.

550 mg kontra 350 mg magnézium

A European Journal of Nutrition című szakfolyóiratban megjelent tanulmány a magnéziumnak az agy egészségére gyakorolt hatását vizsgálta több mint 6000, 40 és 73 év közötti, kognitív szempontból egészséges alany adatait elemezve. A tudósok összehasonlították a napi 550 milligramm magnéziumot szedő emberek agyát azokéval, akik a normál magnéziumbevitelnél maradtak, vagyis napi 350 milligrammot vettek be. A tudósok összességében 55 éves korukra a nagyobb dózist szedők agyát egy évvel fiatalabbnak találták.

magnézium, ásványi anyag
A nők számára különösen fontos lehet a rendszeres magnéziumpótlás. Fotó: Getty Images

„Tanulmányunk azt mutatja, hogy a magnéziumbevitel 41 százalékos növekedése csökkenti a korral járó agyzsugorodás mértékét, ami jobb kognitív funkciókkal és az idősebb korban jelentkező demencia alacsonyabb kockázatával vagy késleltetett kialakulásával jár együtt” – nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője. Még egy érdekesség: a magnéziumban gazdag étrend előnyei nagyobb mértékben érvényesültek a nőknél, mint a férfiaknál, különösen a menopauza utáni korosztályban, ami a tanulmány szerint a magnézium gyulladáscsökkentő hatásával hozható összefüggésbe.

De mivel a tanulmány szerint a magnézium megelőző hatása már a negyvenes éveinkben, vagy még korábban is jelentkezhet, minden korosztály számára javasolt ennek a nélkülözhetetlen ásványi anyagnak a rendszeres pótlása, erről pedig a helyes étrenddel is gondoskodhatunk.

A szívünk egészségéhez is nélkülözhetetlen

A magnéziumhiány legismertebb következményei és tünetei közé tartozik például a gyakori fejfájás, a hangulatingadozások vagy az izomgörcsök. Ezek mellett azonban a túl kevés magnézium olyan problémák kialakulásához is hozzájárulhat, mint például a magas vérnyomás, a szívritmuszavar, a szívizom betegségei, a szívroham vagy az érszűkület. A magnézium hiánya ugyanis izomgyengeséghez, akaratlan izom-összehúzódásokhoz (görcsökhöz) vezet, emellett a szervezetünk kálium- és kalcium-anyagcseréjére is rossz hatással van. Ezek pedig mind kihatnak a szívünk egészségére, és súlyos problémákat idézhetnek elő, vagy a már meglévő betegségeket tovább ronthatják. Erről bővebben az alábbi cikkünkben írtunk.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfilm (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

Délelőtt nagyrészt közepesen vagy erősen felhős idő várható, majd délutánra egyre nagyobb területen szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Az ország délnyugati és középső harmadán zártabb maradhat a felhőtakaró, ott valószínű a legkevesebb napsütés. Elszórtan - főként hazánk északnyugati kétharmadán - valószínű kisebb eső, zápor, néhol zivatar sem kizárt. A Dunántúlon az északnyugati, az északkeleti megyékben a délnyugati szél megélénkül, helyenként - záporok, zivatarok nyomán is - megerősödik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 17 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Az orvosmeteorológia terén kettősfronti hatásra kell készülni.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra