Gyógytorna az otthonápolásban

Az otthon ápolt betegnek - legyen akár lábadozó, akár tartósan ágyhoz kötött - szüksége van mozgásra: nemcsak az egészségéhez és a jó közérzetéhez nélkülözhetetlen, de sok betegséget, további problémát is megelőzhetünk a rendszeres tornával!

A mozgást nem szabad elhanyagolni

A mozgás jótékony hatásaival sok száz könyv, tanulmány, újságcikk foglalkozik, ám ezek legtöbbje az egészséges vagy legalábbis "teljesen mozgásképes" egyének szemszögéből közelíti meg a kérdést. Mi a helyzet azonban az ágyhoz kötött, mozgásában korlátozott, tartósan gyenge, lábadozó beteggel?

A mozgást náluk sem szabad elhanyagolni, hiszen a torna nemcsak az izmokat és ízületeket mozgatja át, de a vérereknek, a szívnek, a tüdőnek és természetesen az agynak is jót tesz. Ráadásul a rendszeres, kíméletes torna a hangulatot is javíthatja, jót tesz a beteg lelkének is, önbizalmat és motivációt adhat neki, ezek pedig elengedhetetlenek a gyógyuláshoz vagy a megfelelő életminőséghez.

Miért hasznos a torna?

Az ágyhoz kötött betegeknél gyakran nem is a tartós fekvés, hanem az azzal összefüggő problémák okozhatnak súlyos következményeket: a hideg, a thromboembólia, a tüdőgyulladás , az izmok elsorvadása. Ezek kialakulásának veszélyét azonban a tornával csökkenteni lehet!

Tornagyakorlatoknál természetesen nem akrobatikus, nagy erőfeszítést, hajlékonyságot vagy ügyességet igénylő mozdulatokra kell gondolni, hanem olyan egyszerűen kivitelezhető, kíméletes és könnyen megjegyezhető gyakorlatokra, amelyeket tulajdonképpen még a legelesettebb, leggyengébb beteg is el tud végezni: egyszerű kar- és lábhajlításokra, csukló- és bokakörzésekre, fejkörzésekre, izomfeszítésekre.

Az otthoni, gyógyító tornagyakorlatok megtanítása gyógytornász feladata, otthonápolás gyógytorna mozgás
Az otthoni, gyógyító tornagyakorlatok megtanítása gyógytornász feladata

Az otthoni, gyógyító tornagyakorlatok megtanítása gyógytornász feladata: a szakember "vizitjeit", a többi ápolói feladatot ellátó személyéhez hasonlóan a házi- vagy a szakorvos írhatja elő. A gyógytornász látogatásai (bizonyos körülmények között) térítésmentesek, de természetesen, ha igényeljük, több helyen is megrendelhetünk külön gyógytornászt. A legtöbb gyakorlat azonban egyszerű és könnyen kivitelezhető, így egy-két szakemberi látogatás után már a gondozó is segíthet "levezényelni" a tornát.

Érdemes a gyakorlatok leírását, sorrendjét és ismétlésszámát vezetni egy füzetbe, melybe azt is feljegyezhetjük, hogy mennyire találta könnyűnek vagy megterhelőnek ezeket a beteg, esetleg melyek okoznak neki nehézséget vagy fájdalmat. Ezek a megjegyzések fontos információkat adhatnak a kezelőorvosnak!

Ha meg sem akar mozdulni...

Lehetnek olyan esetek, amikor a gondozott nem akar tornázni, legszívesebben csak feküdne vagy üldögélne. Ezt azonban érdemes elkerülni: a beteget mindenképpen biztatni, motiválni kell a mozgásra, hiszen az a fizikai, a lelki, sőt még a szellemi állapotának is jót tesz! Elsőként próbáljuk meg kideríteni, hogy mi okozza benne a mozgással szembeni ellenállást? Túl fájdalmasnak, kényelmetlennek vagy megterhelőnek találja a tornát? Esetleg unalmasnak, feleslegesnek tartja, vagy ostobán, kellemetlenül érzi magát a gyakorlatok közben? Ezekre a problémákra a beteg, az ápoló, a gyógytornász és a szakorvos közösen találhat megoldást.

A legnagyobb félelem, különösen az idős, gyenge embereknél természetesen a fájdalom lehet. Ilyenkor érdemes megértetni és elfogadtatni vele, hogy senki nem vár tőle erején felüli teljesítményt! Sokak számára a rendszeres mozgás egyenlő a több órán keresztül tartó megerőltető tornával vagy a futóedzésekkel. Azonban gyakran már 5-10 perc is elegendő lehet, amit akár naponta többször is megismételhetünk!

ITT MEGOSZTHATOD:

Heti top cikkek

savanyú káposzta
A savanyú káposzta így hat a bélrendszeredre
kávé
Módosíthatja a gyógyszerek hatását a kávé – Mutatjuk, mely esetekben nem árt az óvatosság
fűszerek
Veszélyes lehet a fahéj, a szegfűszeg és a szerecsendió, ha így fogyasztod
gyümölcslé
Ez az ital szinte ugyanúgy káros a májra, mint az alkohol – Mégis rengetegen isszák
széklet szaga
Amikor záptojás-szag terjeng a vécében – 9 dolog, amely kénes szagú székletet eredményezhet
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +6 °C
Minimum: +3 °C

Nagyrészt borult, párás, helyenként tartósan ködös idő valószínű, legfeljebb keleten szakadozhat fel a felhőzet, de csak kevés helyen és átmeneti időszakra. Helyenként szitálás előfordulhat. Nagyrészt gyenge vagy mérsékelt marad a légmozgás, de Sopron és a Bakony térségében olykor előfordulhatnak élénk széllökések.A hőmérséklet kora délután és késő este egyaránt 1 és 8 fok között alakul. Még pár napig frontmentes idő várható.

Partnerünk a

Töltsd ki kvízünket!

kvíz
Mennyi kalóriát tartalmaz egy szelet bejgli vagy egy adag töltött káposzta?

A december nem csupán az advent időszaka, hanem a forralt boré, a bejglié, a mézeskalácsé és a töltött káposztáé is. Azt mindenki tudja, hogy ezek isteni finomságok – de vajon a kalóriatartalmuk is ismert? Teszteld tudásodat!

teszt
Télen több kalóriára van szüksége a szervezetnek?

A hideg miatt automatikusan hízni kezdünk? Fontos, hogy több kalóriát vigyünk be a téli hónapokban? Vajon a sószükségletünk is megnő ilyenkor? Teszteld, mennyit tudsz a téli táplálkozás szabályairól!