Visszerek: tünetek, okok, szövődmények
Dr. Sófalvy Zsuzsanna angiológus
A visszerek az érrendszeren belül a hajszálér-rendszertől a szív jobb feléig tartó erek rendszerét alkotják, azaz tulajdonképpen ezek a vénák.
Mit nevezünk visszérbetegségnek?

Hogyan alakul ki a visszér?
Izmos érfaluk segíti a vér továbbítását, a visszaáramlást billentyűk akadályozzák. A vénákban is vannak ilyen visszaáramlást gátló billentyűk, ezen erek fala azonban korántsem olyan izmos, mint az artériáknak. Feladatuk, hogy a testből összegyűjtött elhasznált vért a szívbe szállítsák, ahonnan az a tüdőbe kerül, és újra felfrissül, oxigénnel telítődik. Ebben a munkában a szöveti prés, azaz az ereket körülvevő izmok izompumpája, a rugalmas vénafal és az előbb említett visszaáramlás-gátló billentyűk segítik a vénákat. Természetesen a szív megfelelő szívóereje is szükséges.
Ha a vénás billentyűk működése zavart szenved, vagy a kötőszövet gyengül, esetleg a kevés mozgás miatt az izompumpa nem működik megfelelően, a vér egy része visszaáramlik, pangani kezd, azáltal kitágítja a vénafalat. A pangást legtöbb esetben a mozgáshiány mellett a folyamatos érátáramlást gátló pozíciók, pl. az ülőfoglalkozás, a helyhez kötött álló foglalkozás, illetve a mozdulatlanságra késztető helyzetek, mint a hosszú üléshez kötött utazás segítik elő.
Milyen típusai vannak?
Ezért kell megszabadulni a visszértől
A kékes, kidagadó visszér, visszerek nem csak esztétikailag zavaróak, de gátlásokat és egészségi kockázatokat is okozhatnak. Korábbi cikkünkben Dr. Sepa György, az Oxygen Medical érsebész főorvosa az okokról és az eltüntetés lehetőségeiről beszélt.
Az egyik a lábszárfekély, mely azért alakul ki, mert a vénás pangás miatt a láb szövetei, elsősorban a láb bőre oxigénhiányos állapotba kerül, elvékonyodik, így hajlamosabb lesz a fertőzésekre, majd a fekélyre. Ha pedig a végtagban létrejött trombusból, a mélyvénában leválik egy kisebb vérrög, az szerencsétlen esetben a szíven keresztül a tüdőbe sodródhat, és életveszélyes tüdőembóliát okozhat.

Elhanyagolt visszeresség tünetei
Később, pár év múlva az elhanyagolt visszeresség miatt súlyosabb tünetekkel számolhatunk.A lábak csúnyán megdagadnak, barnás elszíneződések alakulnak ki, a bőrön kiütések jelennek meg (ezt hívják visszeres ekcémának), mivel a pangó vér a benne lévő színanyagokat lerakja. Láthatóvá válnak a tipikus visszeres dudorok. Súlyosabb tünetek a lábak megdagadása, valamint elszíneződések, gyulladás, száraz, elvékonyodott bőr figyelhetők meg.
Utolsó stádiumban, a kezdeti tünetek kialakulása után egy-két évtizeddel a lábak kifekélyesednek, nem gyógyuló lábszárfekélyek alakulnak ki. Ilyenkor már nagyon nehéz, drága és hosszadalmas a kezelés, ezért fontos, hogy időben orvoshoz forduljunk, ha a visszeresség tüneteit felfedezzük magunkon. Az érgyógyászat, az angiológia a belgyógyászat egyik legdinamikusabban fejlődő tudományterülete.
Érdemes, akár már fiatal korban is egy angiológiai komplex vizsgálatot elvégeztetnünk, mert ez számos későbbi érbetegségünk megelőzéséhez hozzájárulhat-tanácsolja Sófalvy doktornő. Súlyos, előrehaladott esetekben pedig feltétlenül kérjük angiológus szakorvos segítségét. Ilyenkor minden halogatás, félrekezelés, jószándékú de nem terápiás kozmetológiai beavatkozás - figyelmeztet a doktornő- a betegség kezelésének, meggyógyításának esélyét ronthatja.
Táplálkozással a visszérproblémák ellen
A visszérbetegség kapcsán mindig szó esik a mozgás és a torna jelentőségéről, kevesebbet beszélünk arról, milyen étrendi kiegészítők segíthetnek a visszeresség elleni harcban. Korább cikkünkben ezeket foglaltuk össze.
Értékelje a cikket!