Megnézhető az első hazai tüdőtranszplantáció

Az első hazai tüdőtranszplantációhoz - ha a teljes folyamatot nézzük - összesen 92 ember járult hozzá munkájával valamilyen mértékben, de a hatórás műtétben közvetlenül részt vevők - mellkassebészek, aneszteziológusok, koordinátorok, pulmonológus, a műtőszemélyzet szakdolgozói - száma is meghaladta a húszat.

Az első hazai tüdőtranszplantációhoz – ha a teljes folyamatot nézzük – összesen 92 ember járult hozzá munkájával valamilyen mértékben, de a hatórás műtétben közvetlenül résztvevők – mellkassebészek, aneszteziológusok, koordinátorok, pulmonológus, a műtőszemélyzet szakdolgozói – száma is meghaladta a húszat.

Az első hazai tüdőtranszplantációt 2015. december 12-én hajtották végre egy 53 éves betegen, az Országos Onkológiai Intézet (OOI) bázisán működő Semmelweis Egyetem Mellkassebészeti Klinikán, a két intézmény együttműködésével.

A beavatkozást egy 80 oldalas protokoll szerint végezték. Ennek alapján a felkészülés utolsó szakaszában egy „szárazpróbát” is végrehajtott a csapat. „Eljátszottuk, hogyan fogjuk elvégezni a műtétet, például milyen pozícióba fogjuk fektetni a beteget, hova toljuk be a műtőbe a műszereket, ki hova áll, kinek mi a dolga. A transzplantáció tipikusan olyan komplex műtét, amelyben mindenkinek a maga kis szeletét nagyon jól kell csinálnia. Egy ilyen jól felkészült csapat háttértámogatása nélkül nem lehetett volna végrehajtani a beavatkozást” – mondta Dr. Lang György.

A csapat vezetője az is kifejtette, hogy a sikeres tüdőtranszplantációs programhoz négy lényeges elem kell: megfelelően kivizsgált és felkészített beteg, alkalmas donorszerv, utógondozás, valamint nem utolsó sorban el kell tudni végezni a műtétet. Az első három elem már évek óta Magyarországon valósul meg, az utógondozást például 2008 óta végzi a Pulmonológiai Klinika, míg a gyermekek esetében az I. Számú Gyermekgyógyászati Klinika látja el ezt a feladatot. Az utolsó 3 évben már „csak” a műtét hazahozatala, az erre való felkészülés volt a feladatunk, amelynek keretében minden műtétben résztvevő magyar szakember járt Bécsben – fogalmazott Lang doktor.

A műtét és posztoperatív kezelés személyi és infrastrukturális hátterének megszervezésére Dr. Szél Ágoston, a Semmelweis Egyetem rektora 2013 nyarán kérte fel Dr. Kásler Miklóst, az Országos Onkológiai Intézet főigazgatóját. A kormány 900 millió forint támogatást adott a felkészüléshez, amiből megtörtént a műtő fejlesztése, valamint a szükséges speciális eszközök beszerzése.

A műtétet végző csapatról szóló filmet most tette elérhetővé a Semmelweis Egyetem:

Forrás: Semmelweis Egyetem

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +4 °C

A Nyugat-Dunántúlon erősen felhős vagy borult lesz az ég, másutt délelőtt még csak kisebb körzetekben lehet felhős idő, csak délutántól várható felhőzet-növekedés. Délelőtt csak a Nyugat- és Észak-Dunántúlon, késő délutántól, estétől dél felől egyre többfelé várható eső, zápor. Délen néhol zivatar is kialakulhat, az Alpokalja magasabb részein havazás is lehet. Az északi, északkeleti szelet sokfelé kísérik élénk, helyenként erős lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 11 és 21 fok között alakul, de a tartósan borongós Nyugat-Dunántúlon kicsivel 10 fok alatti értékeket is mérhetnek. Késő este 6, 13 fok valószínű. Az előrejelzések alapján hétfőn frontmentes időnk lesz, így a frontérzékenyek tünetei várhatóan nem erősödnek fel.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra