3 ijesztő betegség: mit kell tudni róluk?

Ismét bővült népszerű szolgáltatásunk, a Betegséglexikon: ezúttal a Meniere-kórról, a halláskárosodásról és a myeloma multiplexről készítettük el a komplex leírást, szakértők segítségével.

Dr. Kárpáti Róbert neurológus és pszichiáter, Dr. Holpert Valéria fül-orr-gégész és Dr. Mikala Gábor hematológus szakorvos voltak ezúttal segítségünkre a Betegséglexikon bővítésénél. Lássuk a legfrissebb három összeállítást!

Meniere-kór: nem szimpla szédülés

A Menier-kór forgó jellegű szédüléssel járó fül-orr-gégészeti, neurológiai tünetegyüttes. A problémát már átélt betegek úgy tartják, hogy az ilyenkor jelentkező szédülés rosszabb, mint a fájdalom. E kórnak alapvetően két típusát lehet megkülönböztetni. Ha ugyanis az orvosok találnak konkrét kiváltó okot - például valamilyen fül-orr-gégészeti vagy neurológiai betegséget -, akkor Meniere-betegségről beszélhetünk, míg viszont ha nincs konkrét kiváltó ok, akkor Menier-szindrómáról van szó. A diagnózisról és a kezelésről bővebben olvashat a bejegyzésben!

Mit mondasz? Nem hallom!

Nem mindegy, hogy gyermekünk csupán "alkalmi süket" vagy tényleg halláskárosodást szenvedett - erre figyelmeztet a szakember a bejegyzés kapcsán. Fontos tisztázni, mi állhat a hallás zavarai mögött, és azt is érdemes megjegyezni, mit tehetünk a megelőzés érdekében. Ha kíváncsi, olvassa el az erről szóló Betegséglexikon-cikket!

Egy ritka daganat, ami vissza-visszatér

Főképp az idősebb, hatvan éven felüli betegeket érinti a myeloma multiplex nevű betegség, melynek megjelenési gyakorisága ezen életkor fölött a kor előrehaladtával egyenletesen nő. Hazánkban egyébként évente nagyjából 400 új érintettet fedeznek fel az orvosok, és nagyjából 2-3000 beteg él az országban. Viszonylag ritka betegségről van tehát szó.

E daganattípusról tudni kell azt is, hogy véglegesen csak nagyon ritkán gyógyítható, ugyanis a probléma időről időre vissza-visszatér. A várható túlélés emiatt még egy jó egészségi állapotú, frissen diagnosztizált beteg esetében is csak nagyjából nyolc évre tehető. Ha pedig az érintettnek egyéb kísérőbetegsége is van, akkor ez az idő még rövidebb. A kórképről készült összefoglaló, mely Dr. Mikala Gábor szakértői segítségével született, itt volasható.

Amennyiben más betegség leírására, kezelésére kíváncsi, nézzen szét Betegséglexikonunk főoldalán!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 17 fok között valószínű. Késő estére 3 és 9 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra