Áttörés jöhet a Parkinson-kór kezelésében

Áttörést hozhat a Parkinson-kór kezelésében az a közelmúltban publikált kutatás, amelyben egy gén segítségével sikerült megállítani az agysejtek pusztulását.

A Parkinson-kór egy idült, progresszív megbetegedés, amely az agyi területek pusztulásával jár. Magyarországon a becslések alapján 16-20 ezer beteg él, és mivel kialakulásának veszélye a kor előrehaladtával egyre nő, az átlagéletkorral együtt a betegek száma is emelkedik. Fizikai és szellemi leépüléssel egyaránt jár a betegség, a leggyakoribb tünetek között szerepel a kézremegés, mozgásszegénység, egyensúlyzavarok, kísérőjeként pedig értelmi hanyatlás (demencia) is gyakran észlelhető. Amikor a tünetek jelentkeznek, a betegek az érintett agysejtjeik legalább 80 százalékát már elveszítették.

A Parkinson-kór gyógyíthatatlan betegség. A kezelésére feljogosított egészségügyi intézetek feladata a tünetek enyhítése, az életminőség javítása, a betegség előrehaladásának lassítása. Bővebben erről az alábbi cikkünkben olvashatnak!

Sikerült megállítani az idegsejtek pusztulását

A Leicesteri Egyetem munkatársai a közelmúltban felfedeztek egy gént, ami szerepet játszhat a betegség kialakulásában. Gyümölcslegyeket vizsgálva a kutatók rájöttek, hogy a bennük található ATF4 gén lehet felelős az agysejtek pusztulásáért. Ezek a gének szabályozzák többek között a mitokondriumnak hívott sejtszervecskéket, amelyek amelyek a sejteknek szükséges energiát állítják elő.

Az agysejtek pusztulásával járó betegség az orvostudomány jelen állása szerint gyógyíthatatlan
Az agysejtek pusztulásával járó betegség az orvostudomány jelen állása szerint gyógyíthatatlan

Az ATF4 stimulálásával a kutatóknak sikerült az állatokban megállítani az idegsejtek pusztulását. Amennyiben ezt az emberek esetében is sikerül elérni, azzal a Parkinson-kórral járó szellemi leépülés lelassítható, vagy akár teljesen meg is állítható - magyarázta a kutatásokat végző Dr. Miguel Martins.

Az Egyesült Királyságban ötszáz emberből egyet érint a Parkinson-kór, a legtöbb beteg a 60 feletti korosztályból kerül ki, de minden huszadik páciens 40 év alatti. A jelenleg alkalmazott kezelési módok elsősorban a tünetek enyhítését, illetve a leépülés folyamatának lassítását célozzák meg. Az agysejtek pusztulását teljesen megállítani ezidáig nem sikerült.

Nem feltétlenül megalapozott azonban a hurráoptimizmus, egy készítmény ugyanis hosszú kísérleti, majd engedélyeztetési folyamatot kell, hogy bejárjon , mielőtt azt biztonságosnak ítélik, és a patikák polcaira kerülhet. Sok, kezdetben ígéretesnek tűnő készítményről derült már ki, hogy emberek esetében nem hozzák az elvárt hatást, vagy például valamilyen mellékhatás miatt nem javasolt a használata.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +6 °C

Többnyire borult lesz az ég, de a déli, délkeleti tájakon még kisüt a nap az erőteljes gomolyfelhő-képződés mellett. Ott főleg záporok, a délkeleti határvidéken esetleg egy-egy zivatar is valószínű, másutt többfelé esőre kell számítani. Az északnyugatira forduló szelet a front mentén erős, viharos széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 8 és 14 fok között alakul, de a délkeleti tájakon a déli órákra 20 fok fölé is emelkedhet a hőmérséklet. Ezt követően ott is folyamatosan hűlni fog a levegő. Késő este 5, 10 fok valószínű. Fronthatásra napközben nem kell számítani az előrejelzések szerint.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra