Videó: így erősíthetjük a légzőizmokat otthon

A légzőizmok erősítéséről szóló oktatóvideót készített a Semmelweis Egyetem. Az egyszerű gyakorlatokat érdemes a napi rutinunk részévé tenni!

A szokásosnál magasabb légzésszám akár betegségre is utalhat. Kattintson a részletekért.

A COVID-19 a gyenge légzőizomzattal rendelkezőket sújtja leginkább, így az idősek, túlsúlyosak, cukorbetegek, valamint a krónikus szív- és tüdőbetegek tartoznak a kiemelt rizikócsoportokba. A légzőizmok erősítésével azonban ők és mindenki más is sokat tehet azért, hogy egy esetleges fertőzés esetén elkerülhesse a súlyos légzési problémák kialakulását. A Semmelweis Egyetem Pulmonológiai Klinikája és Fizioterápia Tanszéke dr. Losonczy György egyetemi tanár szakmai vezetésével összeállított egy oktatóvideót arról, milyen gyakorlatokkal erősíthetjük meg a légzőizmainkat.

A jól működő, erőteljes légzőizmok biztosítják a mély be- és kilégzést , valamint az erőteljes köhögést. A tüdőgyulladás súlyosabb kimenetele összefügg a fokozott légzőizom-terheléshez (azaz a légszomjhoz) való alkalmazkodási képtelenséggel, így a betegséggel szembeni védekezésben fontos szerepet kap az erőteljes köhögés, amelyet szintén a teherbíró légzőizomzat biztosít. Ha nem tudunk megfelelő erővel köhögni , a tüdő sem képes megtisztulni, ez fokozza a tüdőgyulladás mértékét, súlyos esetben gépi lélegeztetéshez vezethet.

A videóban dr. Borka Péter gyógytornász ismerteti a légzőizom erősítését szolgáló gyakorlatokat - ezeket azonban nemcsak a veszélyeztetett csoportoknak érdemes beiktatni a mindennapjaikba, hanem a tüdőgyulladáson átesett, legyengült állapotú érintetteknek is, hiszen már egyetlen mozgásszegény hét után is romlani kezd a légzés hatékonysága. Az egyszerűen elsajátítható gyakorlatsort naponta háromszor célszerű elvégezni, így akár már három hét alatt látványos fejlődést érhetünk el.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +2 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra