A tüdőtályog okai

A tüdőtályog gyulladás következtében, a tüdőszövet elhalásából származó, körülírt, gennyel telt üreg. Mi okozhatja ezt a betegséget?

Hogyan jelentkezik a tüdőtályog?

A legelső tünetek a tüdőgyulladáshoz hasonlatosak, a betegség lázzal, izzadással, étvágytalansággal, köhögéssel jár. Köhögés közben gyakori a darabos, véres köpet . Ha a tüdőtályog régóta fennáll, gyakran fogyás és állandó láz is jelentkezik.

Mi okozza a tüdőtályogot?

A betegséget okozhatja szájban, garatban lévő baktériumok félrenyelése, és ez által a tüdőbe kerülése, azaz aspirálása. A baktérium erős fertőzése szöveti elhalást okoz. Vannak olyan kórokozók, melyek legyőzik a szervezet ellenálló-képességét, így okozva tályogot, ilyenek lehetnek a Staphylococcus aureus, a Klebsiella pneumoniae és a Streptococcus pneumoniae. Ez főként idősebb korban jellemző, illetve alkohol vagy drogfogyasztás következtében.

Az esetek nagy részében itt anaerob kórokozókról van szó, melyek típusa függ a szájhigiéniától, valamint a fogínyt érintő betegségektől is. Mivel az immunrendszer legyengülése okozhatja a baktériumok támadását, így vannak betegségek, melyek hajlamosítanak a tüdőtályog kialakulására. Ilyenek lehetnek a tüdőfibrózis és a cukorbetegség is.

A tüdőtályogot legtöbbször mellkasröntgennel diagnosztizálják
A tüdőtályogot legtöbbször mellkasröntgennel diagnosztizálják

A problémát nem csak a lenyelt baktériumok okozhatják, hanem a keringésből a tüdőbe kerülő kórokozók is, ugyanis a tüdőbe jutva könnyen gyulladást okozhatnak.

Komolyabb betegségek következtében is kialakulhat a betegség: tüdőembólia vagy tüdőrák is okozhatja. Gyakran jelenik meg a tüdőgyulladás szövődményeként is, általában a legyengült immunrendszer következtében alakul ki. Ha a tüdőben lévő daganat gyorsan nő, akkor a közepe szétesik, így nekrózis , amely a szövet sejtjeinek halálát jelenti, alakul ki. Ez a folyamat pedig tályog létrejöttéhez vezethet.

A tüdőtályog egyik oka a tüdőrák gyors növekedésének következtében kialakult nekrózis. Milyen figyelmeztető jelei vannak ennek a gyakori daganatos megbetegedésnek? A részletekért kattintson!

Hogyan kezelik?

A kezelés mindig kórházban történik, ahol megállapítják, milyen kórokozóról van szó, majd célzottan antibiotikumos terápiát alkalmaznak. A kezelés több hétig is tart, mindaddig, míg a tünetek enyhülni nem látszanak. Előfordulhat, hogy a gyógyulás nem zajlik megfelelő ütemben, ilyenkor hörgőtükrözést végeznek, mely során a felgyülemlett gennyet kiürítik a tüdőből. Ha a gyógyszeres kezelés nem vezet eredményre, akkor a tályog üregébe vezetnek egy drain csövet, így az üreget rendszeresen átmosva gyorsítják a gyógyulást.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +13 °C
Minimum: +3 °C

A felhős tájakon is szakadozik a felhőzet, és általában sok napsütés valószínű a gomolyfelhő-képződés mellett. Helyenként - nagyobb eséllyel nyugaton és északkeleten - valószínű zápor. Az északnyugati szelet a délnyugati és északkeleti tájak kivételével élénk széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 10 és 16 fok között valószínű. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra