Milyen lázcsillapítót válasszunk?

HáziPatika

A vény nélkül kapható és a vényköteles lázcsillapítók négyféle ismert hatóanyag valamelyikét tartalmazzák: ibuprofent, paracetamolt, acetil-szalicilsavat, illetve aminofenazont. De melyiket érdemes választani?

Milyen határ felett válik károsabbá a láz, mint amennyire jótékony a hatása a gyógyulásban? Részletek itt.

A lázcsillapítók az agy hőközpontjára hatnak, így csökkentik a lázat. Elöljáróban annyit fontos elmondani, hogy a legújabb ajánlások szerint a lázat nem szükséges csillapítani még akkor sem, ha 38,5 fok fölé megy, kivéve, ha a betegnél extrém rossz közérzetet okoz, vagy ha valamilyen egyéb betegség miatt az orvos külön javasolja.

Melyik hatóanyagot alkalmazzuk?

Az aminofenazont tartalmazó lázcsillapítókat csak orvos írhatja fel. Ezeknek erős fájdalom- és lázcsillapító hatásuk van, valamint enyhe gyulladásgátlók is. 100-500 milligrammos dózisban szedve erősen és tartósan (5-8 órán át) csökkentik a lázat. Aminofenazont tartalmaz például a csecsemőknek és kisgyermekeknek felírt lázcsillapító kúp is. Különösen hányással járó betegségnél ajánlott, illetve az egész kicsiknek - három hónapos kor alatt nem is adható más hatóanyagú szer.

A paracetamoltartalmú készítmények láz, illetve enyhe és középsúlyosfájdalom(fejfájás, fogfájás, izomfájdalom, reumás fájdalmak, idegfájdalom, gyulladás okozta fájdalom, menstruációs fájdalom, meghűléseslázokozta fájdalom) csillapítására alkalmasak. Gyulladáscsökkentő hatásuk azonban nincs, alapvetően ebben különbözik a paracetamol a többi lázcsillapítótól. Felnőttek 4 óránként maximum egy darab 500 milligrammos tablettát vehetnek be, naponta pedig legfeljebb 6 darabot. Gyermekek kevesebbet, 10-15 milligrammot testsúly-kilogrammonként.

Hogyan válasszunk lázcsillapítót a sok típus közül?
Hogyan válasszunk lázcsillapítót?

Gyermekeknél alkalmazva népszerűek az ibuprofentartalmú készítmények, mert kissé erősebb és tartósabb hatást biztosítanak. Ezeket elég hat-nyolcóránként beadni, szemben a paracetamol négy-hatórás adagolásával. Sok gyerekorvos régebben azt javasolta, hogy a szülők váltva adjanak a gyereknek paracetamol-, illetve ibuprofentartalmú készítményt, de mára kiderült, hogy ez hosszú távon veszélyes lehet, ugyanis a két gyógyszer kombinációja vesekárosodáshoz vezethet.

Létezik egy harmadik hatóanyag is, az acetil-szalicilsav, amelynek alkalmazása 16 éves kor alatt tilos egy viszonylag ritkán fellépő, ugyanakkor súlyos betegség, az úgynevezett Reye-szindróma miatt.

Mit szedhetnek a kismamák?

Az ibuprofen, illetve az acetil-szalicilsav idősebb korban nagyobb gyakorisággal okoz gyomor- és bélrendszeri fekélyeket, vérzéseket, ezért a 65 év felettieknek (és a refluxos, fekélyre hajlamos embereknek kortól függetlenül) több szakmai szervezet is a paracetamolt javasolja. Várandósság alatt lázcsillapításra ugyancsak a paracetamolt ajánlják általában, az acetil-szalicilsav és az ibuprofen szedése - különösen a terhesség utolsó harmadában - nem javasolt. A szoptatás időszakában az ibuprofen vagy a paracetamol alkalmazható biztonsággal.


Beszűkült, károsodott vesefunkció és asztma esetén az acetil-szalicilsav helyett egyéb típusú szerrel kell a lázat lenyomni. Májbetegségben szenvedők, alkoholbetegek pedig a paracetamolt nem szedhetik. Van, aki diklofenák hatóanyagú szert vesz be, ha lázas, pedig ezek a gyógyszerek elsősorban gyulladás- és fájdalomcsillapítók, a láz önmagában tehát nem indokolja szedésüket.

Értékelje a cikket!

Hogy érzed magad? Országos eredmény megtekintése >>
Hogy érzed magad?
Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Milyen most a lelkiállapotod?
Letargikus vagyok
Kissé magam alatt vagyok
Kiegyensúlyozott vagyok
Jókedvű vagyok
Majd kiugrom a bőrömből
Hogy érzed magad?
Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!
Hogy érzed most magad fizikailag?
Teljesen hulla vagyok
Voltam már jobban is
Átlagos formában vagyok
Jól vagyok
Kirobbanó formában vagyok
Hogy érzed magad?
Lelkiállapot
Fizikai állapot
Legjobban:
Legrosszabbul:
További cikkek
Szóljon hozzá Ön is és olvassa el mások hozzászólásait

Influenzatérkép

december 02. - december 08.
Influenzás tünetekkel
orvoshoz fordulók száma:
7 680
  • 0-14 évesek
  • 15-34 évesek
  • 35-59 évesek
  • 60 év felettiek

Humánmeteorológia

Humanmeterológia szolgaltatója

Fronthatás:
Nincs front

Maximum:
+7, +15 °C
Minimum:
-1, +5 °C

Hazánkban hétfon délelőtt változóan felhős lesz az ég, az erősen felhős és gyengén felhős időszakok egyaránt jelen lesznek.

Egészséget befolyásoló hatások:
gyenge

Részletes adatok és előrejelzés

Tekintse meg az időjárási frontokat!Térképezze fel a pollen adatokat!

Kövesse a Házipatikát:

GyógyszerekGyógyszerkereső
GyógyszerHatóanyag