Bütyök: hogyan zajlik a műtét?
A láb kontúrjának deformitással járó elváltozásai a leggyakoribb ortopédiai problémák közé tartoznak. Az elváltozást leghatékonyabban operációval lehet helyreállítani.
Hogyan alakul ki a bütyök?
A lábakat érintő elváltozások eleinte csak esztétikai panaszokat okoznak, majd a kor előrehaladtával egyre jobban eldeformálódik a láb. A probléma leginkább a nőket érinti. Ennek oka többnyire civilizációs ártalmakra vezethető vissza, mint a divatos cipők és a fokozott alsó végtagi terhelés, de a láb haránt boltozatának süllyedése és örökletes hajlam is kiválthatja.

Mi a bütyök kiváltó oka?
A köznyelvben csak bütyökként emlegetett hallux valgus egy igen gyakori probléma, különösen a nők körében. A kifejezés alatt a nagylábujj alappercének kinövését értjük. Egészséges állapotban a nagyujj párhuzamos a többi ujjal, a deformitás esetén viszont az ujj töve elmozdul kifelé, a hegye pedig befelé, ezáltal a rugózó és támasztó funkciója romlik. Az elváltozásról a linkre kattintva olvasaht bővebben.

Súlyos esetben műtéti beavatkozás kell
A három leggyakoribb ilyen jellegű probléma a belső oldali kontúrelváltozás (hallux valgus, bütyök), a felső, lábháti kontúrelváltozás (digitus malleus, kalapácsujj), illetve az alsó, talpi kontúrelváltozás (metatarsalgia, a talpi süllyedés).
A bütyök a nagylábujj alapperce és a lábközépcsont feje közötti ízület deformitását jelenti. A folyamatos nyomás következtében az ízület belső és oldalsó részén a nyáktömlő begyullad, majd krónikussá válik, ami a tömlő falának megvastagodásával jár. Enyhébb panaszok esetén az olyan konzervatív kezelések, mint a lúdtalpbetét, illetve ortopéd cipő viselése, elegendőek lehet, súlyosabb problémákat okozó deformitás viszont csak műtéttel oldható meg. A korszerű műtéti technikák mindazonáltal tartós korrekciót tesznek lehetővé.
Hogyan zajlik a műtéti folyamat?
Az operáció előtt egy általános vizsgálaton esik át a beteg. Ilyenkor a szakorvos számba veszi a korábbi betegségeket, műtéteket, valamint azt, hogy a lábdeformációval kapcsolatban mióta és milyen jelleggel fordulnak elő panaszok. Az elváltozás megtekintéses vizsgálata és a röntgeneredmények áttanulmányozása után vázolja az orvos a lehetséges kezelési módokat, a műtéti és ápolási lehetőségeket, az altatás és érzéstelenítés fajtáit, és nem utolsó sorban a lehetséges szövődményeket.

A műtét mellett szól, hogy a bütyök kifejezetten anatómiai elváltozás, amely konzervatív kezeléssel nehezen fordítható vissza. Ezek a módszerek inkább a panaszok enyhítésében játszanak jelentős szerepet.
A műtéti beavatkozás nagyban függ a betegség állapotától
A kisebb mértékű anatómiai elváltozás a megvastagodott falú tömlő eltávolítását és a láb középcsont fejének részleges eltávolítását (Schede-műtét) teszi indokolttá. Ez a beteget a lehető legkisebb mértékben terheli. Bár az ízület deformitását nem teljesen szünteti meg, magát a fájdalmat, az esztétikai és cipőviselési problémákat hatékonyan megoldja.
Súlyosabb esetnek számít, ha a lábközépcsont és a lábujj között nagyfokú szögeltérés tapasztalható, amit szintén korrigálni kell a műtét során. Ilyenkor a lábközépcsontból eltávolítják a szögeltérés korrigálásához szükséges ék alakú csontdarabot (Chevron-műtét). A sebzárást követően felhelyezett rögzítő kötést hat hétig kell hordani, ezen idő alatt tehermentesítő kezelő cipőt is szükséges viselni. Varratszedésre a műtét után nagyjából 12-14 nappal kerül sor.
Lehetséges szövődmények
A beavatkozás lehetséges korai szövődményei az utóvérzés és a gyulladás, amelyek időben elvégzett kezeléssel nem okoznak további komplikációkat. Sebfájdalom, esetleglázaz első napokban normális lehet. A késői szövődmények kialakulása (többek között a kiújulás) a megfelelő technikával végzett műtéttel megelőzhető. A teljes felépülés a műtét típusától függ, általában 1-3 hónapig terjedhet, de már 2-6 hét után lehetséges a munkába állás.
A bütyökműtét után nem kell feküdni, de csak a legszükségesebb esetben indokolt a járás, akkor is mindenképpen sarokra vagy telitalpra lépve.
Értékelje a cikket!