Lábunk egészsége: a tyúkszem
A gyógypedikűrös tanácsaiA lábunk egészségével foglalkozó sorozatunkban ez alkalommal egy gyógypedikűröst kérdeztünk meg, mi mindenre kell figyelnünk, hogy elkerülhessük a nem megfelelő lábbeli használatából adódó kellemetlenségeket, például a tyúkszemet.
A lábunk megérdemli a törődést

Fájdalmas bőrtüske
Annyi biztos, hogy tyúkoknak semmi köze nincs ahhoz a kellemetlen, borsó nagyságú, leggyakrabban a lábujjak kis ízületei fölött kifejlődő, kúp alakú szarumegvastagodáshoz, amelyet tyúkszemnek szokás nevezni. Valószínűleg az alakja, keménysége és a középen sötétebb színe miatt kapta ezt a nevet. A lábunkhoz nem illő, szűk cipő nyomása vagy a tág cipő dörzsölésének hatására alakul ki, de jelezheti a láb - helytelen járás, hirtelen súlygyarapodás, rossz cipőviselet következtében - kialakult deformáltságát, például a harántboltív lesüllyedését is. A lábujjak ízületei felett megjelenő tyúkszemek kemények, a lábujj közöttiek rendszerint puhák. A befelé elkeskenyedő "bőrtüske" hegyével a csonthártya felé nyomul, érintésre igen fájdalmas elváltozás, a bőrkeményedések többségétől eltérően. Márpedig kívülről a cipő, belülről a csont nyomja, különösen a kalapácsujjak esetében, így mielőbb foglalkozni kell vele, mielőtt fájdalmassá válik. Ha elhanyagolják, és a hegye eléri csonthártyát, be is gyulladhat, gennyesedés is létrejöhet. - figyelmeztetett a szakember.Tyúkszem vagy szemölcs?
A valódi tyúkszemet sokszor összetévesztik a szintén tyúkszemnek tűnő szemölccsel, amelyet egy lokális HPV (Humán papilloma vyrus) vírusfertőzés okoz. Tápanyagot a hajszálerekből kaphat, és ha elkezd szaporodni, burjánzani, olyanná válhat a sok kis elágazással, gyökerecskével, mint egy kis karfiol. A tyúkszem és aszemölcssok hasonlóságot mutat, például ránézésre a nagysága, alakja egyezik, és mindkettő fájdalommal jár. Az MSD szerint külső tapintással megkülönböztethetők: míg a vírusos szemölcsök akkor a legfájdalmasabbak, ha oldalról nyomják őket össze, a tyúkszemek viszont lefelé vagy befelé, a csont irányába nyomva okoznak fájdalmat. A gyógypedikűrös akkor látja igazán a különbséget, ha leemeli a borsó nagyságú bőrkeményedés tetejét: az igazi tyúkszemnek ilyenkor láthatóvá válik a sötét magva, és lefelé keskenyedő kis tölcsérként ki is emelhető a bőrtüske, míg a vírusos eredetű elváltozás metszetén kis pontok, elágazások láthatók, nem olyan egyszerű az eltávolítása sem. Természetesen más kezelést igényel a kétféle elváltozás.
Figyeljünk a lábunkra!
A tyúkszemeket - és általában a lábfej sérüléseit, a vízhólyagtól kezdve a bőrkeményedéseken át a körömproblémákig - könnyebb megelőzni, mint kezelni. Múlt heti összeállításunkban mit tehetünk lábunk egészségéért a legmegfelelőbb, egészséges cipő kiválasztásával. Ez nagyon fontos: a lábbeli legyen a lábunk formájához illő, ne legyen se túl szűk, sem túl bő, segítse a testsúly egyenletes eloszlását. Új cipő esetében különösen vigyázni kell arra, hogy fokozatosan szoktassuk hozzá a lábunkat, míg a cipő nem idomul hozzá, ezért először inkább csak otthon kezdjük el viselni.A rendszeres irritáció (dörzsölés, nyomás) ugyanis nemcsak vízhólyagot, sebet okozhat, hanem bőrkeményedést, tyúkszemet is. Ahol nyomást érzünk, kívülről nedvesítsük be a cipőt, így megpuhul, könnyebben alkalmazkodik a viselője lábához - tanácsolta a pedikűrös. Érdemes egy kis tapasszal védeni az ingerlésnek kitett bőrfelületet, megelőzendő a sérülést, amíg nem válik kényelmessé a lábbeli. A láb meghálálja a rendszeres ápolást: esténként egy kis kényeztető lábfürdő remekül pihentet, és közben megázik, felpuhul a talp bőre. Ezután könnyebb horzsakővel, reszelővel elvékonyítani a bőrkeményedéseket, kezelni a körmöket, stb. A kialakult elváltozásokat leghatékonyabban a gyógypedikűrös tudja kezelni.
A tyúkszemek kezelése
A kialakult tyúkszemek - különösen a tyúkszemnek látszó vírusos szemölcsök - szakértő, gondos kezelést igényelnek. Az eltávolításukra tett kísérletektől, az otthoni "barkácsolástól" óva int Aranyos István gyógypedikűrös, hiszen ha nem pontosan alkalmazzák, a különböző szaruoldó szalicilsavas készítmények, tapaszok a környező, ép bőrfelületet is károsíthatják, miközben csak ideiglenesen enyhítik a fájdalmat. Ha pedig a feláztatott tyúkszemet maga akarja kikaparni valaki, de nem sikerül és megsérti a körülötte lévő bőrt, az könnyen begyulladhat, begennyesedhet. A vírusos szemölcs biztosan nem távolítható el egyszerű "kikanyarítással" a szerteágazó gyökerei miatt, így az még hajlamosabb a gennyesedésre. A gyulladt, sebes tyúkszemet a szakember is nehezebben távolítja el.Érdemes tehát hozzáértőre, sebészre vagy gyógypedikűrösre bízni tehát ezeket az elváltozásokat: a szakember sebészi kimetszéssel, kikaparással, kiégetéssel, esetleg fagyasztással, vagy pedig megfelelő tapaszokkal, készítményekkel történő célzott, fokozatos lehámlasztással megoldja a problémákat.