Koronavírus: egyre gyakoribb az újrafertőződés, miért?

Egyre többen fertőződnek újra koronavírussal, mondják külföldi szakemberek, akik szerint ugyanakkor egyáltalán nem meglepő, hogy ez történik. Mutatjuk a magyarázatot.

Az új koronavírus rendkívül fertőző omikron variánsának, illetve még fertőzőbb alvariánsainak megjelenésével az újrafertőződés egyre gyakoribbá vált. Bár ez nem jelenti azt, hogy mindenki törvényszerűen elkapja a koronavírust, vagy többször is megfertőződik, szakértők szerint az újrafertőződésre most már úgy kell tekinteni, mint az „új normálisra” – írja a Healthline .

koronavírus, koronavírus-fertőzés, koronavírus újrafertőződés, hosszú COVID
Egyre többen fertőződnek újra koronavírussal. Fotó: Getty Images

„Két fő tényező együttesen növelte meg az újrafertőződés gyakoriságát. Egyrészt, a vírusnak folyamatosan jönnek létre új variánsai, amelyek közül több is hatékonyan ’kerüli meg’ a korábbi fertőzések, oltások révén szerzett immunitást. Másrészt, a korábbi fertőzésekből és/vagy oltásokból származó immunvédelem idővel csökken, ami ugyancsak fokozza a fertőzésveszélyt” – nyilatkozta a lapnak dr. Jason Lane, a ChenMed Klinika főorvosa, fertőzőbetegség-specialista.

Dr. Jerome Adams, az Egyesült Államok korábbi tiszti főorvosa úgy véli, mivel az immunitás idővel csökken, 100 százalékos a valószínűsége annak, hogy a koronavírus esetében is állandósul az újrafertőződés lehetősége. „Pont úgy, mint az influenzánál, amely az új változatok és a csökkenő immunitás kombinációja miatt minden évben vagy évente többször is megfertőzheti az embereket. Ezért van szükség az évenkénti influenzaoltásra: olyan tudással, eszközökkel vértezzük fel az immunrendszerünket, hogy képes legyen felvenni a harcot a vírussal. Ugyanez igaz a koronavírusra is, és ez a jövőben sem fog változni.”

Az egyik leghatékonyabb védelem

Annak ellenére egyébként, hogy az újrafertőződés mind az oltottak, mind az oltatlanok körében egyre gyakoribbá vált, a szakemberek továbbra is úgy gondolják, hogy a vakcina jelenti az egyik leghatékonyabb védelmet a koronavírus súlyos szövődményei ellen, ahogy a halálozás veszélyét is nagyban csökkentheti. „A legtöbben azt hiszik, hogy minden oltás százszázalékosan véd az adott betegséggel szemben. Egyes vakcinák – például amit kanyaró ellen adnak be – valóban így működnek, de vannak, amelyek nem. Utóbbi csoportba tartozik a koronavírus elleni oltás, amely a megfertőződést ugyan nem akadályozza meg, de oltottként jelentősen kisebb a rizikója a súlyos lefolyású betegségnek” – magyarázza dr. Emily Volk, az Amerikai Patológusok Kollégiumának (CAP) elnöke. Hozzátette: jelenleg azt tapasztalják, hogy a koronavírus már nem olyan veszélyes, mint régen – különösen azok számára, akik be vannak oltva.

Mi a helyzet a hosszú COVID-dal?

Ami még tisztázásra vár az újrafertőződéssel kapcsolatban, az az, hogy hogyan befolyásolja a hosszú COVID megjelenésének valószínűségét. Mint ismert, hosszú COVID esetén az érintettek hónapokkal a koronavírus-fertőzésből való kigyógyulás után is tapasztalnak kellemetlen tüneteket, például fáradtságot, testszerte jelentkező fájdalmat, légszomjat, koncentrációs nehézséget, fejfájást, valamint az ízérzék és a szaglás elvesztését.

„Nem sokat tudunk” – mondta el a Healthline-nak dr. Kami Kim, a Dél-floridai Egyetem fertőzőbetegség-specialistája. „Nem igazán értjük, hogy kiknél és miért alakul ki hosszú COVID. Úgy tűnik, hogy nem a betegség súlyosságától függ.”

Dr. Adams osztja dr. Kim álláspontját; mint hangsúlyozta, jelenleg nincs bizonyíték arra, hogy az újrafertőződés növelné a hosszú COVID kockázatát. Ez azonban nem jelenti azt, hogy ne kellene óvintézkedéseket tenni. „Az igazság az, hogy minden koronavírus-fertőzés vagy újrafertőződés potenciálisan hosszú COVID-hoz vezethet. Ez különösen igaz a nőkre, a középkorúakra, az elhízottakra, valamint azokra, akiknél súlyos tüneteket okozott a fertőzés.”

Annak érdekében tehát, hogy megelőzzük a megfertőződést/újrafertőződést, és ne adjuk át másnak a vírust, továbbra is fontos az alábbi szabályok betartása.

  • Mossunk rendszeresen és alaposan kezet!
  • Ha koronavírus-fertőzésre utaló tüneteink vannak, vagy egy fertőzöttel kerültünk kapcsolatba, minél hamarabb végezzünk koronavírustesztet! Pozitív eredmény esetén maradjunk otthon, és értesítsük háziorvosunkat, valamint mindenkit, akivel az elmúlt napokban érintkeztünk.
  • Azokon a helyeken, ahol könnyen terjedhet a fertőzés – például nagy tömegben –, viseljünk (lehetőleg FFP2-es) maszkot!

„Az újrafertőződés kockázatát úgy lehet a legjobban csökkenteni, ha továbbra is úgy kezeljük a koronavírust, mint egy rendkívül fertőző vírust" – foglalta össze dr. Adams.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +22 °C
Minimum: +13 °C

Nyugatról kelet felé frontális felhőzet és gyengülő csapadékzóna vonul át, reggel is jobbára erősen felhős vagy borult lesz az ég. Délelőttől délnyugat felől csökken a felhőzet, a legtöbb napsütés a Dél-Dunántúlon valószínű, de gomolyfelhők képződnek, amelyekből záporok előfordulhatnak, kis eséllyel az ég is megdörrenhet. A déli, délnyugati szél többfelé élénk, helyenként erős lesz. A legmagasabb nappali hőmérséklet általában 19 és 25 fok között valószínű, inkább csak helyenként - az Északi-középhegységben és az Alföldön - lehet ennél kissé hűvösebb. Keleten a front érkezése előtt áll be a maximum. Fronthatással egyelőre nem kell számolnunk. Ezzel együtt a gyors melegedés miatt az arra érzékenyek körében melegfronti jellegű hatások jelentkezhetnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra