Így lehetne tisztázni a Sinopharm hatékonyságát

Az elmúlt napokban ellentmondásos hírek jelentek meg a kínai vakcináról, mégsem változtat az oltási protokollon Magyarország. Eddig mintegy 600 ezer magyart oltottak be a Sinopharm-vakcinával.

Vakcinák: ilyen biztonsági aggályok merülhetnek fel Aligha kell bizonygatni, hogy a most zajló globális oltási kampányhoz foghatót még nem látott a világ. Ahhoz, hogy minden embert - de legalábbis minél többet - be lehessen oltani, megbízható vakcinák és hatalmas gyártókapacitások kellenek. De nem megy minden simán. Részletek!

Rusvai Miklós virológus szerint egy önkénteseken végzett reprezentatív vizsgálattal gyorsan tisztázható lenne, hogy a kínai vakcinával beoltott honfitársainknak megnyugtató-e az ellenanyagszintjük - írja a Népszava annak apropóján, hogy hétfőn Müller Cecília országos tisztifőorvos bejelentette: nem változtatnak a Sinopharm oltási protokollján. S, hogy arra esetleg miért lenne szükség? - vetődhet fel a kérdés jogosan. Mert az AP hírügynökség szombati beszámolója szerint a Kínai Járványügyi és Betegségmegelőzési Központ igazgatója, Kao Fu egy konferencián azt mondta: "nem nyújtanak nagyon magas fokú védelmet az inaktivált víruson alapuló oltások". Ezt azonban később a kínai járványügyi központ félreértésnek nevezte - idézi fel a történteket a lap, megemlítve egy, a Wall Street Journalban márciusban megjelent hírt, mely szerint "az Egyesült Arab Emírségekben néhány pácienst már a harmadik adaggal oltanak, mert a vizsgálatban részt vevő orvosok beszámolói szerint a Sinopharm-vakcina második dózisa után többek szervezetében nem termelődött elegendő ellenanyag" a koronavírussal szemben.

Burai Ágnes háziorvos beoltani készül egy nőt a Sinopharm koronavírus elleni vakcina második adagjával az orvosi rendelőjében Debrecenben. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt
Burai Ágnes háziorvos beoltani készül egy nőt a Sinopharm koronavírus elleni vakcina második adagjával az orvosi rendelőjében Debrecenben. Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Ezért nem változtat(hat)unk

Az operatív törzs tájékoztatóján a tiszti főorvos közölte, az oltási protokollt csak a gyártótól vagy valamely hatóságtól érkező hivatalos dokumentáció alapján változtathatnák meg, amit viszont nem kaptak. Müller Cecília azonban úgy fogalmazott, "ha tudományos bizonyítékok lesznek arra, hogy változtatni kell a kínai vakcina protokollján, akkor azoknak megfelelően döntenek erről".

A Népszava azon kérdéseire viszont, hogy kértek-e egyáltalán a kínai kormánytól hivatalos tájékoztatást a kínai járványügyi szakértő oltások hatékonyságával kapcsolatos nyilatkozata után?, valamint, hogy elképzelhető-e, hogy harmadik adagot kaphatnak az ezzel a szérummal oltottak? a tájékoztatón nem hangzott el válasz.

Rusvai: jó lenne, ha látnánk a tényeket!

A lap két virológust is megkérdezett az ügyben, az egyikük név nélkül úgy fogalmazott, a kínai járványügyi hatóság emberének nyilatkozatát sem igazolni, sem cáfolni nem tudjuk, mert "ez az oltóanyag kikerülte az európai transzparens engedélyezési eljárást". Rusvai Miklós virológus szerint azonban gyorsan tisztázható lenne a helyzet, ha a kínai oltást kapott önkénteseken elvégeznének egy reprezentatív vizsgálatot. Erre a kereskedelmi forgalomban nem kapható ELISA-teszt lenne alkalmas, a patikai gyorstesztek kevésbé.

Mint a lapnak elmondta, a Sinopharm-oltóanyag klinikai próbái alatt is több alkalommal három adagot adtak a vakcina-tesztelésén, és így értek el vele nagy arányú védettséget. "Most is az lenne a megoldás, hogy akinek a szervezetében nem kellő az ellenanyag szint, az kapjon egy harmadik adagot" - szögezte le a szakember, hozzátéve, a harmadik adag akár más gyártó vakcinájából is jó lehet, van már tapasztalat hasonló oltásmixekre .

A brit variánsnak többfajta mutációja is jelen van Magyarországon, köztük valószínűleg olyanok is, amelyek agresszívabban terjednek, mint az eredeti brit változat. Ez vajon mennyire számít rossz hírnek a védőoltások hatékonyságára nézve? A válaszért kattintson korábbi cikkünkre .

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra