Hogyan készüljünk a vastagbéltükrözésre?

Napjaink egyik leggyilkosabb betegsége a vastagbélrák, aminek esetében a korai diagnózis életmentő lehet. A vastagbéltükrözés az egyik módszer, amivel a betegség kiszűrhető, de a rákon kívül is sok olyan emésztőszervi probléma akad, amit ezzel a módszerrel vizsgálnak ki az orvosok.

Nem túl jó hír az embernek, ha vastagbéltükrözést írnak elő neki, hiszen egy fájdalmas, invazív beavatkozásról van szó, amitől mindenki tart. Ettől függetlenül fontos észben tartani, hogy a vizsgálat szükséges és mindenképpen a beteg érdekeit szolgálja.

A vastagbélrák tüneteiről és kezeléséről itt olvashat részletesen!

Mivel az ultrahangos vagy röntgenvizsgálatok csak korlátozottan képesek tájékoztatást adni arról, mi zajlik az emberen belül, a mai napig a tükrözés az egyik leggyakoribb módszer ennek kiderítésére. A vizsgálat során az orvos egy nagyjából 160 centiméter hosszú vékony, hajlékony eszközt vezet be a végbélen keresztül, amivel meg tudja vizsgálni az egész vastagbelet.

A kolonszkópiának is nevezett eljáráshoz a már régóta jelen lévő üvegszálas optikának nevezett technológiát használják, ami képeket küld az orvos számítógépére. Mivel a vastagbél - nevével ellentétben - nem túl vastag, a beavatkozás során szükség van levegő befújására, hogy az eszköz mozogni tudjon, és megfelelően képesek legyenek vizsgálni a bélfalat.

A kolonoszkópnak nevezett eszköz egyébként képes például szövetmintát venni vagy kiszívni a béltartalmat ha az kellően híg állapotban van. Amennyiben például a bélfalon polipokat találnak, akár azok eltávolítására is képes egy speciális hurokkal.

A vizsgálatra elsősorban lélekben kell felkészülni, de fontos, hogy előtte megfelelően étkezzen. Erről az orvos részletes tájékoztatást ad, a lényeg, hogy a tápanyagokat lehetőleg minél hígabb, például turmix formájában vigyük be. Mivel a beavatkozás előtt gyakran kerül sor érzéstelenítésre, érdemes éhgyomorral érkezni.

Egy nappal előtte a beteg hashajtót kap és rengeteget kell innia. Szintén fontos, hogy a páciens és a beavatkozást végző orvos megbeszéljék, akad e bármilyen más betegség, ami hatással lehet a vizsgálatra, illetve milyen gyógyszereket szed rendszeresen az ember.

Maga a vizsgálat bal oldalfekvésben zajlik és - főleg a bélkanyarulatoknál - akár igen intenzív görcsös fájdalmakat okozhat. A levegőbefúvás miatt mind a vizsgálat közben, mind utána jelentkezhet puffadás érzése, ami akár napokig jelen lehet.

A beavatkozás viszonylag kockázatmenetes, de időnként előfordulhat, hogy a bélfal megreped, főleg, ha valamilyen komoly betegség miatt korábban már elvékonyodott. Ilyenkor azonnali műtéti beavatkozásra van szükség. Ezt leszámítva az inkább kellemetlen, mint veszélyes vizsgálat után az ember többnyire azonnal hazamehet, és már csak az eredményekre kell várni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +18 °C
Minimum: +6 °C

A keleti országrészben nagyrészt derült idő várható, miközben a Dunántúlon a felhőzet fokozatosan szakadozik, csökken, de a nyugati határ felé haladva egyre nagyobb az esélye annak, hogy felhős marad az ég. Csapadék nem lesz. A keleti, délkeleti szelet az Észak-Dunántúlon élénk lökések kísérhetik. A legmagasabb nappali hőmérséklet 15 és 21 fok között alakul. Késő estére többnyire 5 és 11 fok közé hűl le a levegő. Fronthatásra az előrejelzés szerint a következő napokban nem kell számítani.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra