Gyakran évekig nem okoz tünetet
A 2-es típusú cukorbetegség olyan állapot, amely hosszú ideig, akár évekig is diagnosztizálatlan maradhat, mivel eleinte gyakran semmilyen tünetet nem okoz. Éppen ezért sokszor véletlenszerűen derül fény a betegségre, melynek nagy veszélye, hogy ha már jó ideje fennáll a magasabb vércukorszint, akkor az évek folyamán súlyos szövődményeket generálhat. A diabétesz sajnos szinte az egész szervrendszerre negatív hatást gyakorol, így a cukorbetegséggel küzdők igen nagy veszélynek vannak kitéve, pl. különböző szív-és érrendszeri problémáknak is.
Éppen ezért óriási jelentősége van a rendszeres szűrésnek, főleg azoknál, akiknél a cukorbetegségre hajlamosító kockázati tényezők fennállnak, (pl.: túlsúly, családban előforduló diabétesz, terhességi cukorbetegség, 50 év feletti kor, mozgásszegény életmód), hiszen a mielőbb megkezdett terápia a kulcsa a szövődmények elkerülésének.
A 2-es típusú cukorbetegség tünetei lehetnek:
- fokozott szomjúságérzet/gyakori vizelési inger
- lassan gyógyuló sebek
- gyakori fertőzések
- homályos látás
- végtagok fájdalma, bizsergése, zsibbadása
A cukorbetegség és a kéz- és lábzsibbadás
A végtagok zsibbadása és bizsergése gyakori panasz cukorbetegség esetén, és nem ritka, mikor ez a panasz vezeti el a beteget a diagnózishoz, majd a diabetológushoz. A tartósan magas vércukorértékek ugyanis idegkárosodást eredményezhetnek. Nemzetközi vizsgálatból ismert, hogy az újonnan felismert 2-es típusú cukorbetegek között nagy számban vannak olyanok, akiknél már a felismeréskor vizsgálattal kimutatható az idegi károsodás, az un. neuropathia.
A perifériás neuropátia a végtagokon panaszokat okozó idegi károsodást jelenti, és mivel ezek az idegek mozgató, érző és vegetatív funkciókat látnak el, a probléma ezek hibás működésében nyilvánul meg. A perifériás idegek károsodása az esetek többségében szimmetrikusan a lábakon jelentkezik. A cukorbetegek kezdetben bizsergésről, égő érzésről, valamint zokni- vagy kesztyűszerűen jelentkező érzéskiesésről számolnak be. Erősfájdalomesetén fájdalmas neuropátiáról beszélünk, mely társulhat szenzoros vagy motoros neuropátiához is.
Az állapot nagy veszélye, hogy a beteg előbb-utóbb nem képes érzékelni a fájdalmat (amely pl. vízhólyag miatt, éles kavics miatt a cipőben vagy vágás stb. okán jelentkezik), így a keletkezett seb igen könnyen elfertőződhet, és hozzájárulhat pl. fekély kialakulásához (a lábamputációk nagy része diabéteszes láb, diabétesz okoztafekélymiatt válik szükségessé).
Mit lehet tenni az állandó zsibbadás ellen?
Dr. Bibok György, a Cukorbetegközpont diabetológusa elmondása szerint az első és legfontosabb lépés avércukorszintnormalizálása megfelelő terápiával. Emellett lehetőség van oki gyógyszeres kezelésre és/vagy tüneti szerek alkalmazására. Szintén fontos a lábak tisztán tartása, rendszeres ellenőrzése (a cipő ellenőrzése is fontos, nincs-e benne pl. kavics, jó-e a méret). Ezen kívül súlyosabb esetekben lehetőség van diabéteszcipő felírására is.
Forrás: Cukorbetegközpont