A diabéteszes vesekárosodás tünetei

Világszerte évről évre növekszik a cukorbetegség előfordulása, ezzel együtt pedig a végstádiumú veseelégtelenség hátterében is egyre gyakran ez az anyagcserezavar áll.

Mi a különbség az 1-es és a 2-es típusú cukorbetegség között? Részletek itt.

A cukorbetegség, avagy a diabétesz mellitusz a szervezet szénhidrát-anyagcseréjének zavara, amelynek nyomán a sejtek nem képesek kellő hatékonysággal felvenni a tápanyagukat jelentő glükózt a véráramból. Maga a kórkép elsősorban a szövődményei révén veszélyezteti az érintettek egészségét, ezek egyike pedig a vesék folyamatos károsodása, idegen kifejezéssel a diabéteszes nefropátia. Mivel a cukorbetegség általában nem okoz jól felismerhető tüneteket, ezért gyakran a diagnózist is csak hosszú évek után állítják fel. Ilyenkor a betegek egy részénél már tartós vesebetegség is kialakult.

A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt cukorbetegség gyakran okoz vesekárosodást
A kezeletlen vagy nem megfelelően kezelt cukorbetegség gyakran okoz vesekárosodást

Hogyan alakul ki a nefropátia?

A vesék a vér szűrőberendezései. A páros szervet úgynevezett nefronok alkotják: ezek a vesetestecskék tisztítják meg a vért a felesleges szűrlettől, egy fehérjeszegény folyadéktól, amelyből végül a vizelet is képződik. Kezeletlen cukorbetegség esetén a nefronoknak folyamatosan magas fokozatban kell működniük, hiszen az egészségesnél nagyobb mennyiségű glükózt kell eltávolítaniuk a vérből. Idővel emiatt sérül a működésük, így a funkciójukat sem lesznek már képesek többé megfelelő minőségben ellátni. A változás nyomán a szokásosnál több albumin fehérje jut a vizeletbe, ami vizeletvizsgálattal lehetőséget nyújt a probléma felismerésére. Minél jelentősebb a vesekárosodás, annál több albumin jut a vizeletbe: napi 300 milligramm felett már súlyos állapotról van szó.

Hogyan zajlik a veseműködés pótlására alkalmazott dialízis? Részletek itt.

A diabéteszes nefropátia lassan fejlődik, korai felismeréssel és minél hamarabb megkezdett kezeléssel pedig lassítható vagy akár meg is állítható a kórlefolyása. Fontos azt is megemlíteni, hogy a károsodás nem minden esetben vezet veseelégtelenséghez vagy végstádiumú vesebetegséghez, valamint nem minden cukorbetegnél alakul ki nefropátia sem. Ezzel együtt a kockázat nagyon magas, ezért prediabétesz vagy diabétesz, illetve egyéb rizikófaktorok fennállása esetén érdemes rendszeresen ellenőriztetni a veseműködést. Az alábbi kockázati tényezők mindenképpen óvatosságra intenek:

  • kezeletlen magas vérnyomás
  • kezeletlen magas vércukorszint
  • túlsúly
  • magas koleszterinszint
  • vesebetegség a családi kórtörténetben
  • szív- és érrendszeri betegségek a családi kórtörténetben
  • dohányzás
  • idősebb életkor

Maga a vesekárosodás rendszerint nem idéz elő észlelhető tüneteket, amíg a nefronok képesek ellátni a feladatukat. A működési zavar fellépése után ugyanakkor az alábbi szimptómák kelthetnek gyanút:

  • folyadék-visszatartás; a láb, a boka és lábszár vizesedése, duzzadása
  • étvágytalanság
  • folyamatos fáradtság és gyengeség
  • gyakori fejfájás
  • gyomorbántalmak
  • hasmenés
  • hányás
  • álmatlanság
  • koncentrációs nehézségek

Forrás: drkashi.science

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Panangin reklámfil (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +10 °C
Minimum: -1 °C

A Nyugat-Dunántúlon egész nap derült idő valószínű, másutt viszont erőteljes lesz a gomolyfelhő-képződés, de a legtöbb helyen így is többórás napsütésre lehet számítani. Ez alól az északkeleti megyék lehet kivétel, ott tartósabb lehet a felhőzet. Csapadék nem valószínű. A Dunától keletre megélénkül, a Tiszántúlon olykor meg is erősödik az északi szél. A legmagasabb nappali hőmérséklet 7 és 13 fok között valószínű. Késő estére 0 és +7 fok közé hűl le a levegő. Hidegfronti hatásokkal kell számolni az arra érzékenyeknek, lesz viszont sok napsütés, ami segíti a D-vitamin termelődését.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra