Komoly betegség miatt viszkethet a bőr

A folyamatos viszketéstől és vakarózástól kipirosodik, esetleg kisebesedik a bőr, ráadásul álmatlansághoz és fertőzésekhez is vezethetnek, ám nemcsak ezen kellemetlenségek miatt érdemes komolyan venni a panaszokat. A bőrviszketés ugyanis akár komoly betegségek tünete is lehet.

A bőrünkre hajlamosak vagyunk csupán esztétikai szempontból gondolni, holott a legnagyobb szervünkről van szó, mivel egy átlagos felnőtt bőrfelülete 2 négyzetmétert tesz ki. Bőrünk az elsődleges védelmi vonalunk a külvilág behatásai ellen, szabályozza a testhőmérsékletünket, és az érzékelésben is fontos szerepe van. Sokrétű funkciójából kifolyólag szinte az összes belső szervünkkel összeköttetésben áll, éppen ezért nem ritka, hogy egy betegség bőrtüneteket is okoz, ilyen például a szűnni nem akaró, akár az egész testre kiterjedő viszketés.

A viszketés ugyan télen gyakori panasz, hiszen a zord időjárástól és a fűtéstől könnyen kiszárad a bőrünk, ám ha azt tapasztaljuk, hogy a gondos krémezés ellenére sem csillapodik számottevően a viszketési inger, akkor érdemes alaposabban kivizsgáltatni magunkat. Az alábbiakban áttekintjük, milyen szervi elváltozások állhatnak a kellemetlen tünet mögött:

Cukorbetegség

Előfordul, hogy a tartós bőrszárazság és az azzal járó állandó viszketés a diabétesz első tünete, és ennek okát kutatva diagnosztizálják a cukorbetegséget. A diabétesz hatására ugyanis romlik a bőr vérkeringése, emiatt az kiszáradhat, húzódhat és viszketni kezd. Másrészt a magas vércukorszint miatt gyakoribbá válik a vizeletürítés, ami miatt szintén csökken a bőr hidratáltsága.

bőrbetegség, viszketés
TÖBBEK KÖZÖTT A MÁJBAN FELHALMOZÓDOTT EPE IS ERŐS BŐRVISZKETÉSSEL JÁR. FOTÓ: GETTY IMAGES

Pajzsmirigy-alulműködés

A csökkent pajzsmirigy-működés egyik — szó szerint — legszembetűnőbb tünete a szem körüli terület duzzanata, ám ez nem mindenkinél jelentkezik, illetve sokan egyszerűen kialvatlanságnak könyvelik el. A száraz és viszkető bőr látszólag jelentéktelenebb, ám jóval gyakoribb következménye a pajzsmirigy-alulműködésnek. Ha a nem múló viszketés és száraz, hámló bőr mellett hízást, fáradékonyságot, koncentrációhiányt, esetleg hallásromlást, libidócsökkenést, székrekedést is tapasztalunk, akkor mindenképp érdemes felkeresnünk egy endokrinológust, aki laborvizsgálattal gyorsan ki tudja deríteni, valóban a pajzsmirigyhormonok okozzák-e a bajt.

Vesebetegség

A vesegondokat nemcsak görcsölő fájdalom jelezheti, valójában a betegség első tünetei sokkal csendesebbek. Mivel a vese felel a kiválasztásért, vagyis azért, hogy az anyagcsere-végtermékek, valamint a felesleges víz és nátrium távozzon a szervezetünkből, ha nem tud megfelelően működni, akkor a méreganyagok visszakerülhetnek a véráramba. A toxinok felhalmozódása pedig viszkető, száraz foltokat, kiütéseket okozhat a bőrön.

Hámlás, bőrkiszáradás, pattanások, vörös foltok – a bőrünkön megjelentő tünetek többféle betegségre is felhívhatják a figyelmet. Mutatjuk mikor enyhíthetjük a panaszokat otthoni módszerekkel, és mely esetekben fontos mindenképpen orvoshoz fordulni?

Elégtelen májműködés és epepangás

Bizonyos autoimmun májbetegségeknél akár évekkel a jellemző sárgaság vagy sötét színű vizelet előtt megjelenhet figyelmeztető tünetként a bőrszárazság és viszketés. Ennek hátterében az epefolyadék túltengése áll: vagy azért, mert a májsejtek nem működnek megfelelően és túl sokat termelnek belőle, vagy azért, mert valamilyen fizikai okból akadályozott az epe elfolyása. Ha pedig emiatt a májban felhalmozódik az epe, az erős bőrviszketéssel jár, különösen a végtagokon. A látszólag nem súlyos tünetet kismamáknak mindenképp érdemes komolyan venniük, mert a terhességi epepangás a magzatot is veszélyezteti, ezért fontos mielőbbi kezelése.

Vérszegénység

Sápadtság és fáradékonyság esetén hamar felmerül a vashiányos vérszegénység (anaemia) gyanúja, de nemcsak ezek lehetnek a tünetei. Ez a betegség általában lassan alakul, és kezdetben nem okoz súlyos panaszokat. Árulkodó jel lehet a hajhullás és törékeny körmök mellett a viszkető, száraz bőr is. Ezeket gyakran vitaminhiánynak tulajdonítjuk, de vashiány is okozhatja őket, emiatt érdemes vérkép-vizsgálatot csináltatni.

Az ekcémától a rozáceáig

Természetesen a viszketés lehet valamilyen krónikus bőrbetegség tünete is, ilyenek például az ekcéma (atópiás dermatitisz) és a rozácea. Előbbinél az immunrendszer zavara miatt gyulladás alakul ki a bőrben, és piros, viszkető, súlyosabb esetben érdes, sebes foltok alakulnak ki, melyek az állandó vakarás miatt könnyen elfertőződhetnek. A rozácea pedig értágulattal, vagyis kipirosodással, gyulladással járó állapot, amely genetikai és környezeti faktorokra vezethető vissza. Az orvostudomány jelenlegi állása szerint mind az ekcéma, mind a rozácea gyógyíthatatlan betegség, de a panaszokat lehet enyhíteni, sőt megfelelő ápolással, életvitellel tünetmentessé tehető a bőr.

A cikk a Bayer Hungária Kft. megrendelésére készült.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google HírekbenFacebookonInstagramonViberen vagy YouTube-on!

)
5 tipp, hogy könnyebb legyen az életed allergiásként (X)
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +29 °C
Minimum: +13 °C

A sok napsütés mellett gomolyfelhők képződnek, amelyekből elszórtan - kisebb számban északon - pattanhatnak ki záporok, zivatarok. Nagy területen megélénkül, néhol megerősödik az északi, északkeleti szél, de zivatarok környezetében is lehetnek erős, viharos széllökések. A hőmérséklet délután 26 és 31, késő este 18, 24 fok között között alakul. Ma még melegfronti hatásokra kell számítani, de este hidegfront érkezik.

Hogy érzi magát?

Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!

Hogy érzi most magát fizikailag?

Hogy érzi magát?

Kirobbanó formában van? Válassza ki a lelki- és testi állapotához illő emojit és nézze meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!

Milyen most a lelkiállapota?

Hogy érzi magát?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra