Ha folyamatosan fáradtnak érezzük magunkat, nagy valószínűséggel krónikus fáradtság szindrómával küzdünk, ami a mindennapi életünkre, a teljesítményünkre is kihat. Az állapot azonban a legtöbb esetben megszüntethető, mutatjuk, milyen tünetek jelzik, hogy orvoshoz kell fordulnod.
Kimerülten ébredsz
Hiába alszol eleget – akár 8-9 órát – reggel mégis alig bírsz kikelni az ágyból. Ennek hátterében legvalószínűbb, hogy valamilyen kóros immunreakció vagy hormonális zavar állhat.
Hónapok óta úgy érzed, semmihez sincs erőd
Ha néhány napig fáradtabb vagy, az lehet teljesen normális bizonyos élethelyzetekben. Ha azonban ez hosszabban eltart, annak már valószínűleg oka van.
Gyakran érzel fájdalmat
A krónikus fáradtságban érintetteknél gyakran jelentkezhet fejfájás, izomfájdalom, ízületi fájdalom, torokfájás, sőt megduzzadt nyirokcsomók is. Ilyenkor érdemes orvos segítségével kideríteni, hogy nincs-e valamilyen krónikus, kezeletlen gyulladás a szervezetben.
Már egy kevés mozgás vagy stressz is letaglóz
Ami korábban nem okozott fáradtságot, mondjuk egy kisebb séta, lépcsőzés vagy érzelmi stressz, arra is úgy érezheted, hogy halálosan kimerít.
Gondolkodni, emlékezni is nehéz
Sok érintett csökkent szellemi teljesítőképességről számol be, vagyis úgy érzik, mintha az agyuk nehezen működne. Felléphetnek memóriazavarok, sőt akár depresszió is.
Fontos tudni mindemellett, hogy az esetek többségében rossz szokások vezetnek a fáradtság, kimerültség kialakulásához, ezek közül a leggyakoribbak:
- túl sokáig maradunk ébren,
- túl sok kávét fogyasztunk,
- túl sok alkoholt iszunk vagy
- egészségtelen ételeket eszünk.