Aranyér: így okoz bajt az erőlködés

Az aranyér talán leggyakoribb közvetlen kiváltó oka a székelés közbeni erőlködés. Milyen követkeményei lehetnek a hirtelen hasüregi nyomásfokozódásnak? Mondjuk.

Az aranyér a végbélnyílás közelében található, nyálkahártyával fedett érgomolyag. Ez a gomolyag begyulladhat, vérezhet, megduzzadhat, esetenként kicsúszik a végbélnyíláson, alvadék képződik benne, és ilyenkor fájdalmassá válik. Külső és belső aranyeret lehet megkülönböztetni: ez attól függ, merre helyezkednek el a végbélnyílástól. Az aranyérbetegség kialakulásának számos oka lehet, egyebek mellett például fokozott hasüregi nyomás és örökletes kötőszöveti gyengeség is állhat a megjelenése mögött.

A SZÉKELÉS KÖZBENI ERŐLKÖDÉS NAGYON ÁRTALMAS. FOTÓ: GETTY IMAGES
A SZÉKELÉS KÖZBENI ERŐLKÖDÉS NAGYON ÁRTALMAS. FOTÓ: GETTY IMAGES

A hasüreg zárt tér. A felső nyílása a nyelőcső, az alsó nyílása pedig a végbélnyílás. Amennyiben itt megnövekedik a nyomás, a két nyílás valamelyikén fogja kipréselni a szervezet a helyi szöveteket. A végbél körüli érpárna, vagyis az aranyér kipréselése az egyik következménye a hirtelen hasüregi nyomásfokozódásnak.

Az erőlködés rendkívül ártalmas

Az aranyeres csomók duzzadt vénák a végbélben és a végbélnyílás környékén, amelyek nyomás hatására megnagyobbodnak, esetleg ki is türemkednek a végbélen kívülre. A széklet felsértheti az erőlködés hatására megnagyobbodott aranyeres csomókat, és ilyenkor jelenik meg az egyik legijesztőbb tünet, az aranyeres vérzés.

  • A székrekedés és az aranyér gyakran összefügg. A székrekedés legismertebb okai között a rostokban szegény táplálkozás, a túl kevés folyadékfogyasztás, a székletvisszatartás és a mozgáshiányos életmód szerepel. Ilyen esetekben a teendő: több rostot kell enni, több folyadékot inni és többet mozogni.
  • Ha hajlamunk van az aranyérre, vagy ha gyakran van székrekedésünk, esetleg túl sokat erőlködünk, akkor érdemes megfontolnunk, hogy a vécé elé egy sámlit helyezzünk. Székelés közben rakjuk fel a lábunkat a sámlira, és felsőtesttel egy kicsit dőljünk előre! Ebben a „guggoló” pozitúrában kevésbé sanyargatjuk a beleinket, és csökkenteni tudjuk az aranyér kialakulásának az esélyét.
  • Semmiképp ne halogassuk, ha úgy érezzük, hogy vécére kell mennünk! A széklet visszatartásával ugyanis teljesen indokolatlanul megterheljük a bélrendszert. Sok szenvedéstől megkímélhetjük magunkat, ha nem erőltetjük meg a végbél záróizmait.

Szégyenkezés helyett vegyük kezünkbe az irányítást: ha az aranyér tüneteit időben felismerjük, és azokat minél előbb kezeljük is, jó eséllyel megelőzhetjük a betegség súlyosbodását.

Mikor számolhatunk még hirtelen hasüregi nyomásfokozódással?

Nőknél a várandósság alatt a kismedencei vénákra nehezedő nyomás, a vértérfogat növekedése, a progeszteron hormon értágító hatása, illetve a székrekedéssel járó erőlködés gyakrabban okozhat aranyeres panaszokat. A szülés után ezek az aranyerek rendszerint visszahúzódnak.

A férfiak gyakrabban végeznek nehéz fizikai munkát, illetve többet foglalkoznak az izmaik építésével, de az ilyenkor megnövekedett hasűri nyomás hajlamosít az aranyérbetegségre. A hasüregi nyomást az elhízás is okozhatja, a főként férfiakra jellemző sörhas is fokozza. Ha hajlamosak vagyunk az aranyérre, próbáljunk meg egészségesen étkezni és kevesebb megterhelő testmozgást végezni! Súlyzós edzés helyett válasszuk inkább az úszást, a biciklizés helyett az elliptikus trénert, a futásról pedig váltsunk dinamikus tempójú sétára!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Délnyugatról északkeletre vastag, kiterjedt felhőtömb halad, amiből helyenként kisebb eső, zápor is előfordul a középső és keleti országrészben. Reggeltől egyre jobban szakadozik, napközben pedig a gomolyosodó felhőzet mellett több órára kisüt a nap. Akkor is csak kevés helyen alakulhat ki zápor, északkeleten kis eséllyel zivatar. Az ország nyugati felén megélénkül, a Dunántúl északnyugati részein meg is erősödik a déli szél. A hőmérséklet délután 19 és 23, késő este 9, 15 fok között valószínű. Fronthatás várhatóan nem okoz napközben kellemetlenséget, a frontérzékenyek tünetei így várhatóan tovább enyhülnek.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra