A vashiány kellemetlen következményei

Nemcsak a fáradékonyság vagy a hajhullás, hanem olyan szokatlan tünetek is vashiányra utalhatnak, mint a nyugtalanláb-szindróma vagy a jeges ételek utáni vágy. Az öngyógyítás viszont veszélyes.

A vas szervezetünkben számos funkcióval bír, ezek közül legfontosabb talán az oxigénszállítás, amely nélkülözhetetlen a sejtanyagcseréhez: oxigén híján lassul a szövetek regenerációja, gyorsabban pusztulnak el a sejtek. Ez az ásványi anyag esszenciális, azaz nélkülözhetetlen az emberi szervezet számára, mivel azonban mi magunk nem vagyunk képesek az előállítására, ezért külső forrásból kell pótolnunk. A szükséglet bevitelét legegyszerűbben a táplálékkal tudjuk biztosítani, ám az ételek vastartalmát nagyon eltérő módon hasznosítja szervezetünk.

Mit kell tudnunk a vaspótló szerekről? A vashiány vagy az ennek következtében kialakuló vérszegénység kezelésére legkézenfekvőbb megoldás a vaspótlás. Hogyan történhet ez, és mit kell tudnunk a vaspótló szerekről ?

Ha nem megfelelő a szervezet vasellátása, akkor vashiány alakulhat ki, amelynek tünetei: fáradtság , fáradékonyság, levertség, sápadtság, szédülés, továbbá elváltozások jelentkeznek a körmeinken, csökken a koncentráló képességünk, fogékonyakká válunk a betegségekre. Egyesek akaratlan éjszakai lábmozgásra panaszkodnak, mások állandóan jeget rágcsálnának - igen, ez is lehet a vashiány tünete!

Vagyis létfontosságú a vas szintjét az egészséges értékhatárok között tartani, s ehhez olykor vastartalmú készítmény szedése is indokolt lehet. Ám nemcsak a túl kevés vas okozhat gondot, hanem a túl sok is. Ezért öndiagnózis helyett érdemes a háziorvoshoz fordulni, hogy a kivizsgálás után ő szabja meg a vaspótlás mértékét.

A vashiány egyik jele az állandó fáradtság
A vashiány egyik jele az állandó fáradtság

Néhány milligramm eltérés is érezhető

A felnőtt szervezet átlagosan 3-5 gramm vasat tartalmaz, amely zömmel fehérjékhez kötött állapotban, például a vérben a hemoglobin nevű molekulában található, mely sejtjeink számára az éltető oxigént szállítja. Bizonyos mennyiségű vas tárolására a máj is képes. Amennyiben elégtelen a vasbevitelünk, tartalékaink csökkenésével fokozatosan vashiány alakulhat ki.

Eleinte a hemoglobin-szintünk még normális, de szervezetünkben már az optimálisnál kevesebb a vas. Ennek még nincsenek testi tünetei. Hamar lecsökkenhet azonban tárolt és megkötött vas, valamint a hemoglobin-szintünk a normál érték alá, ami már okozhat enyhébb panaszokat. Vas híján a csontvelőben kevesebb vörösvértest termelődik.

A folyamat előrehaladtával vashiányos vérszegénység alakulhat ki: nemcsak a vörösvértestek száma csökken, hanem a méretük is, továbbá kóros lesz a színük. A vérünk hemoglobin-szintje ekkor már olyan alacsony, hogy sejtjeink nem jutnak elegendő oxigénhez. A fentebb felsorolt tünetek mellett immunrendszerünk működése és szellemi teljesítőképességünk is romlik.

A másik véglet is kockázatokkal jár

Az öndiagnózis gyakran félrevezető, hiszen a sápadtság, szédülés , kimerültség számos betegség tünetei között szerepel. Az öngyógyítás egyúttal időpazarlás is: általános érvényű, hogy minél korábban sikerül felállítani egy diagnózist és megkezdeni a megfelelő kezelést, annál hamarabb várható a panaszok csökkenése és a gyógyulás.

Vashiány gyanúja esetén leggyorsabb és legbiztosabb eredményt a háziorvostól kapunk, aki egyúttal javaslatot tesz a számunkra ideális vaspótló készítményre is, amelyet akár hónapokig, a normális érték helyreállásáig kell szedni. A nem megfelelően hasznosuló vas, vagy a túlzott mértékű vaspótlás akadályozhatja más anyagok, így a cink és a réz felszívódását szervezetünkben.

Bizonyos táplálékokkal segíthetjük, illetve gátolhatjuk a táplálékkal bevitt, vagy szájon át szedett vas felszívódását: a C-vitamin fokozza, a tea és kávé akadályozza a felszívódást (kiváltképpen a főétkezésekkel egyidőben fogyasztva). Az egyéni szükséglet is befolyásolja a felszívódási képességet: minél kevesebb a vas szervezetünkben, annál nagyobb százalékban hasznosul a táplálékból, az átlagos étrendből 18 százalék, a vegetáriánusból 10 százalék. Számukra - a háziorvossal egyeztetve -mindig magasabb vastartalmú készítmény szedése indokolt a megfelelő vasellátottság eléréséhez.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +18 °C
Minimum: +9 °C

Nagyrészt erősen felhős időre számíthatunk több helyen - nagyobb eséllyel az ország északi felén - esővel, záporesővel, elvétve zivatar is kialakulhat. Az éjszaka második felében megszűnik a csapadéktevékenység, ezzel együtt a felhőzet is felszakad, és hajnalra kiderül az ég. A nyugati, délnyugati szelet erős, főként a front mentén az átmenetileg északnyugatira forduló szelet viharos lökések kísérhetik, majd hajnaltájt veszít erejéből a légmozgás. A legalacsonyabb éjszakai hőmérséklet többnyire 4 és 9 fok között alakul, de a tartósabban derült és szélcsendes hidegre hajlamos helyeken ennél alacsonyabb értéket is mérhetünk. Az időjárás most a hidegfrontra érzékenyeket érinti különösképpen rosszul.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra