Alzheimer-kór: meglepő, melyik vírus lehet a forrása

Meglepő felfedezésről számoltak be amerikai kutatók, akik kapcsolatot találtak az Alzheimer-kór és az ajakherpesz vírusa között.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) becslései szerint mintegy 3,8 milliárd ember hordozza az 1-es típusú herpes simplex vírust (HSV-1). A fertőzés gyakran tünetmentes, mindazonáltal sokaknál vissza-visszatérő bőrhólyagokat idéz elő az ajkakon, illetve ritkábban a nemi szervek területén. Most pedig a Pittsburghi Egyetem kutatói egy új tanulmányban arról számoltak be a Cell Reports című folyóiratban, hogy a kórokozó a demencia leggyakoribb kiváltó okával, az Alzheimer-kórral is összefüggést mutat – írja közleményében az amerikai felsőoktatási intézmény.

ajakherpesz, fiatal nő a tükörben a száját nézi
Az ajakherpesz vírusa fontos szerepet játszhat az Alzheimer-kór kialakulásában. Fotó: Getty Images

A kutatócsoport Alzheimer-kóros betegektől származó agyi szövetminták elemzése során a herpeszvírushoz köthető fehérjéket talált a mintákban. Ezek főként a betegségre jellemző tau-fehérje-lerakódások környékén fordultak elő nagyobb számban, illetve az agy azon régióiban, amelyek a leginkább sérülékenyek a betegség különböző fázisaiban. További laborkísérletek során arra is bizonyítékot találtak, hogy a HSV-1 hatására megváltozhat a tau-fehérje szintje és működése egyaránt. A kutatók szerint a tau-fehérjék kezdetben a vírus elleni immunválasz részeként védelmező hatást fejtenek ki, és csak később válnak károssá az agyszövetekre nézve.

„Tanulmányunk szembemegy a hagyományos felfogással, amely szerint a tau eleve káros, mivel bemutatja, hogy kezdetben az agy immunvédelmét szolgálhatja. Eredményeink is igazolják, mennyire összetett kölcsönhatások működnek a fertőzések, immunválaszok és az idegsejtek pusztulása között, közben új perspektívát és potenciálisan új terápiás célpontokat feltárva” – fogalmaz a közleményben Or Semesh, a Pittsburghi Egyetem kutatója, a tanulmány utolsó szerzője.

Egyelőre nem tisztázott, hogy a HSV-1 milyen folyamatokon keresztül befolyásolja a tau-fehérje működését és járul ezáltal hozzá az Alzheimer-kór kialakulásához, de Semesh és munkatársai további kutatásokkal terveznek választ találni a felmerülő kérdésekre. Egyszersmind vizsgálni fogják, hogy hasonló folyamatok játszódnak-e le más neurodegeneratív betegségek, például a Parkinson-kór vagy az amiotrófiás laterálszklerózis (ALS) esetében is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +6 °C

Az átmeneti felhőzetcsökkenést követően kelet felől ismételten befelhősödik az ég, és általában közepesen vagy erősen felhős idő várható. A Dunántúl északnyugati részein azonban végig naposabb idő valószínű. Napközben kisebb, estefelé már nagyobb eséllyel alakulhat ki záporeső. Az északi, északkeleti szelet főként az északkeleti, keleti tájakon kísérhetik erős, akár viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 18 fok között valószínű. Késő estére 7 és 12 fok közé hűl le a levegő. Most pár napig nem kell fronthatástól tartani.