„Egy mosdót használtunk hatan, plusz a látogatók, borítékolható volt a fertőzés” – bakteriális vaginózis a 3. trimeszterben

A hüvelyi fertőzések kialakulásának kockázata megnő a terhesség alatt, hiszen a várandósság hónapjaiban a hormonális és fizikai változások miatt a nők szervezete jobban ki van téve a kórokozóknak. A hüvely természetes mikrobiológiai egyensúlya ilyenkor könnyebben felborulhat, ami veszélyes lehet a magzatra és az anyára nézve is.

Mivel veszélyeztetett terhes voltam, a terhességem utolsó 12 hetét egy kórházi osztályon töltöttem. Egy hatágyas kórterembe fektettek, ahová néhány hetente újabb és újabb kismamák kerültek, és egy idő után én voltam a legrégebbi lakó. Támogattam vetélő nőt és együtt örültem azokkal, akik szülés után visszahozták megmutatni a babájukat. Nem csak az anyaság volt azonban a közös téma: a fertőzések is mindannyiunkat kísértettek. Hiába használtunk rendszeresen fertőtlenítő kendőket az ülőkére és szappant, kézfertőtlenítőket, mivel egy mosdót használtunk hatan, plusz időnként a látogatók is, borítékolható volt a fertőzés. Volt, hogy egyszerre hatunkat kínoztak a kellemetlen tünetek, ilyenkor mindenki kapott lefekvés előtt hüvelytablettát. Persze volt időm olvasni, így továbbképeztem magam ebben a témában is. Tudtam, hogy a baktériumok okozta fertőzés akár koraszülést is okozhat, ami miatt szorongtam, de végül nem történt baj

– osztotta meg velünk tapasztalatait Móni.

vaginózis, hüvelyi fertőzés, viszket, viszkető érzés
A vaginózis egyik tünete lehet a viszkető érzés. Fotó: Getty Images

Árulkodó jelek

A bakteriális vaginózis (BV) vezető tünete a bőséges, híg, kellemetlen, halszagú, szürkésfehér színű hüvelyi folyás, amelyhez esetenként csípő, viszkető érzés is társulhat. A fertőzésen áteső nők fele azonban nem tapasztal semmilyen tünetet. Fontos, hogy a tünetek megjelenésekor mindenképp fordulj nőgyógyászhoz! A vizsgálat során az orvos mintát vesz a hüvelyváladékból és egy teszt segítségével megállapítja, hogy fennáll-e a fertőzés.

A vaginózis veszélyei terhesség alatt

A leggyakoribb hüvelyfertőzés, a bakteriális vaginózis évről évre nők ezreinek okoz kellemetlen napokat. A fertőzés a hüvelyben található jótékony tejsavbaktériumok mennyiségének csökkenésével, valamint a káros baktériumok elszaporodásával jár. A terhesség hónapjaiban még inkább figyelni kell a tünetekre, ilyenkor ugyanis gyakrabban fordul elő. Egyrészt mert várandósság alatt a progeszteron és az ösztrogén hormonok szintje jelentősen megemelkedik. Ez befolyásolja a hüvelyi környezetet is, ami kedvezőtlen feltételeket teremthet a védő hatású tejsavbaktériumok számára, míg a kórokozók számára kedvezőbbé válhat. Ezen kívül ilyenkor az immunrendszer természetes módon gyengül, hogy a szervezet ne utasítsa el a fejlődő magzatot. Ez a gyengébb immunválasz azonban fogékonyabbá teszi a nőket egyebek mellett a hüvelyfertőzésekre is.

Bár az esetek többségében nem okoz problémát, elhanyagolt esetben azonban vetéléshez, koraszüléshez vagy más komplikációkhoz vezethet, mert a bakteriális hüvelyfertőzés felfelé terjedhet, a magzatburok gyulladását okozva pedig növeli a burokrepedés a kockázatát. Ha észleled a tüneteket – bőséges, híg, savószerű, kellemetlen halszagú hüvelyfolyás –, azokat jelezd a nőgyógyászodnak! Bakteriális vaginózis esetén az orvos általában antibiotikumot ír fel, amely biztonságos a terhesség alatt is.

Ha a hüvelyflóra helyreállításáról van szó, nincs bizonyíték a szájon át szedett Lactobacillusok hatékonyságára, a helyi készítmények pedig többnyire csak ideiglenesen segítenek. Biztosabb és tartósabb megoldást jelenthet a megfelelő tápanyagok biztosítása a szervezet saját jó baktériumainak. Ez segíthet a hosszú távú egyensúly fenntartásában.

Fontos a megelőzés

- Tisztálkodj megfelelően! A kádba merülés helyett inkább zuhanyozz, és ne vidd túlzásba az illatosított készítmények használatát! A szakemberek az intimdezodorok használatát és a hüvelyöblítést sem javasolják, ezek ugyanis megváltoztathatják a hüvely természetes, enyhén savas pH-ját.

- Kényelmes, jól szellőző, lehetőleg pamutból készült fehérneműt viselj!

- Rendszeresen járj nőgyógyászati ellenőrzésre a terhesség ideje alatt! Az orvosod így időben felismerheti és kezelheti a fertőzéseket.

- Együttlét során használjatok óvszert!

- Ne dohányozz!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvasd el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Melegfront
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

Gomolyfelhős, napos idő várható, szétterülve időszakosan jobban összeállhatnak a gomolyok. Legfeljebb néhol fordulhat elő zápor az Alföld délkeleti részein. A déli, délnyugati szél főként a Dunántúlon többfelé megélénkül. A legmagasabb nappali hőmérséklet 18 és 23 fok között alakul. Késő estére 8 és 13 fok közé hűl le a levegő. Húsvétkor a javulás, felmelegedés gyorsan következik be (szombaton sok helyen még erős vihar, eső volt), ezért a változás megviselheti az arra érzékenyebbek szervezetét.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra