Van epilepsziával élő személy a környezetedben, és sokat gondolkodsz azon, vajon hogyan segíthetsz neki – jól – egy esetleges roham esetén? Ezzel kapcsolatban osztott meg hasznos tanácsokat az Országos Mentőszolgálat, a betegség közelmúltbeli világnapja kapcsán.
Így segíthetsz epilepsziás roham esetén
- Biztosítsd a beteg környezetét! Távolítsd el a közeléből veszélyes tárgyakat, hogy elkerüld a sérüléseket!
- Ne akadályozd! Ne próbáld lefogni a beteget, vagy erőszakkal megállítani a rángatózását!
- Ne tegyél semmit a szájába! Az csak egy tévhit, hogy ezzel segítesz neki!
- Hívj mentőt, ha szükséges! Az ajánlások szerint ezt akkor érdemes megtenned, ha a roham 5 percnél tovább tart, megismétlődik, vagy a beteg nem tér magához utána.
- Maradj mellette! A roham alatt és után is folyamatosan legyél a beteg mellett, amíg teljesen magához nem tér. A rohamot követően érdemes stabil oldalfekvésbe helyezni.
Ha a beteg ismert epilepsziás, figyeljük meg, hogy a roham szokásos lefolyású-e – ha eltérő vagy súlyosabb, sürgős orvosi ellátás szükséges” – írták.
Okok, típusok, kezelési lehetőségek
A mentők tájékoztatója szerint az epilepszia kialakulásának hátterében többféle ok is állhat. Egyebek mellett genetikai hajlam, fejsérülés, agyi fertőzés vagy más betegség is kiválthatja.
A rohamok különböző formákban jelentkezhetnek. Társulhat melléjük például rángatózás, eszméletvesztés, esetleg furcsa érzékelési élmény is. A betegség gyógyszerekkel, speciális diétával, bizonyos esetekben pedig akár műtéttel is kezelhető. Megfelelő terápiával a betegek egy része teljes, normális életet élhet.