Az EU-ban engedélyezett gyógyszerek nem jutnak el elég gyorsan a betegekhez, és nem minden tagállamban egyformán hozzáférhetők. Továbbá jelentős hiányosságok tapasztalhatók a ritka betegségek és az antibiotikumrezisztencia kezelésében.
Felgyorsulna az engedélyeztetés is
A javaslat felgyorsítaná a gyógyszerek tudományos értékelését és engedélyezését is. Az Európai Gyógyszerügynökség engedélyezési eljárásai így az eddigi 400 helyett csupán 180 napot vennének igénybe. Egyszerűsödnének továbbá a szabályozásból eredő adminisztratív eljárások is.
A gyógyszercégekre szigorúbb kötelezettségek hárulnak majd. A többi között az eddiginél korábban kellene bejelenteniük a fellépő hiányokat és a gyógyszerek forgalomból való kivonását, és komplex terveket kellene kidolgozniuk és megvalósítaniuk a gyógyszerhiány megelőzése érdekében.
A gyógyszertörvény szerint azok a készítmények tekinthetők hamis gyógyszereknek, amelyek eredete nem igazolható, illetve összetétele és hatása nem egyezik meg a tájékoztatóban feltüntetett információkkal. A világon az antibiotikumokat és a malária ellenes készítményeket hamisítják a legtöbbet, itthon azonban némiképp más a tendencia. Szakértő beszélt tapasztalatairól.
Fókuszban a kritikus fontosságú gyógyszerek
Uniós jegyzék készül továbbá a kritikus fontosságú gyógyszerekről, és megvizsgálják e gyógyszerek ellátási láncának sérülékeny pontjait. Emellett konkrét ajánlásokat fogalmaznak majd meg azzal kapcsolatban, hogy milyen intézkedéseket kellene meghozniuk a baj elkerüléséért a vállalatoknak és az ellátási lánc egyéb érdekelt feleinek. Emellett a bizottság jogilag kötelező intézkedéseket fogadhat el az egyes kritikus fontosságú gyógyszerekkel való ellátás biztonságának növelésére.