Meglepő összefüggés a plakk-képződés és a bélflóra állapota között: mit tehetünk a gyulladásos folyamat ellen?

A bélrendszerünkben lévő, jótékony baktériumok a keringési egészségünkre is hatással lehetnek.

A közel 9000 beteg adatainak elemzése rávilágít a bélmikrobiom és az érelmeszesedés kialakulása közötti lehetséges kapcsolatra - hívta fel a figyelmet egy közelmúltban végzett kutatás.

Érelmeszesedést is okozhatnak ezek a baktériumok?

Bélflórának az emésztőrendszerünkben élő, jótékony baktériumok közösségét hívjuk. Ezek a baktériumok elengedhetetlen munkát végeznek az egészséges emésztéshez és az immunrendszer megfelelő működéséhez, hogyha pedig felborul a mikrobiom egyensúlya, az testszerte válthat ki tüneteket. Egy közelmúltban végzett, svéd kutatás estedménye szerint a bélflóra az érrendszerben lévő lerakódásokra (úgynevezett plakkokra) is hatással lehetnek.

A kutatók a Svéd Cardiopulmonary Bioimage Study (SCAPIS) adatait felhasználva arra a következtetésre jutottak, hogy a szájban található baktériumok, különösen a Streptococcus nemzetségbe tartozó fajok a bélrendszerben elszaporodva hozzájárulhatnak a plakképződéshez a szív artériáiban. Ezek a Streptococcus nemzetségbe tartozó fajok gyakori okai a tüdőgyulladásnak és légúti fertőzéseknek, és tudvalevőleg a szívre is káros hatást gyakorolhatnak. A kutatók most arra voltak kíváncsiak, hogy ezek a baktériumok hozzájárulnak-e az érelmeszesedés kialakulásához.

Egy több mint 30 ezer svédországi, 50-64 éves egyén bevonásával végzett populációs alapú vizsgálattal próbáltak tisztább képet kapni a kérdésben. Az eredményeik alapján összesen 64 baktériumfaj jelenlétét hozták összefüggésbe az érelmeszesedéssel (ebből 19 a szájüregben is megtalálható). A legerősebb összefüggéseket a Streptococcus anginosus és a Streptococcus oralissubsporalis kapcsán észlelték a kutatók.

Hogy mik is azok a plakkok és miért jelenteken veszélyt az egészségünkre, az alábbi cikkeinkből kiderül.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +15 °C
Minimum: +2 °C

Az összefüggő, vastag felhőzet tovább terjeszkedve délutánra az északkeleti határvidéket is eléri - ekkortól viszont a Dunántúlon nyugat felől egyre szakadozottabbá válhat a felhőtakaró. Reggel, délelőtt is előfordulhat már helyenként (saras) eső, zápor, a nap második felében viszont már főként a Dunától keletre kiterjedtebb esőzésre kell számítani. A csapadék előfordulási esélye a nyugati, délnyugati vidékeken a legkisebb. A déli, délkeleti szél a Dunántúlon nagy területen megerősödik, néhol viharos lökések is előfordulhatnak. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 12 és 19 fok között várható, de az Északi-középhegység tágabb környezetében, valamint az Észak-Alföldön helyenként ennél több fokkal hidegebb is lehet. A reggeli fagyok után napközben száraz, kellemesen enyhe idő várható, közel 20 fokkal.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra