Pszichiátriai betegségek

A pszichiátriai betegségek közé a gondolkodás, az érzelmi élet és a viselkedés zavarai tartoznak. Hátterükben több tényező is állhat, leggyakrabban testi, pszichológiai, szociális, kulturális vagy örökletes tényezők bonyolult kölcsönhatásai idézhetik elő. A pszichiátriai kórképek közül a többség által nem is betegségnek, hanem csak egy rossz szokásnak tekintett dohányzás, azaz a nikotinfüggőség a legelterjedtebb. A második helyen az alkoholizmus áll. Harmadikként a depressziót kell említeni: felmérések szerint a lakosság 15%-a legalább életében egyszer átesik egy súlyos depressziós időszaka és minden hónapban a népesség 3-5%-a tekinthető depressziósnak.

Oppozíciós viselkedési zavar (ODD) tünetei és kezelése

Mi az oppozíciós viselkedési zavar (ODD)?

Az oppozíciós zavar (Oppositional Defiant Disorder vagy ODD) egy olyan viselkedészavar, aminek lényege a gyermek szembenállása a hatalommal. 

Tünetek

Az oppozíciós viselkedési zavar okai

Az eddigi ismeretek szerint kétféle okra vezethető vissza. Az egyik elmélet szerint az ODD egy veleszületett idegrendszeri fejlődési zavar, aminek során a gyermek nehezen tanul meg függetlenedni a szülőtől, vagy más, számára fontos személytől. Emellett a gyermek természetes személyisége vagy temperamentuma is hozzájárulhat az ODD kialakulásához. 
A másik elmélet szerint az ODD egyfajta tanult viselkedés, amivel a gyermek eléri, hogy rá figyeljenek, reakciót tud kiváltani, még ha az negatív is. Ezt olyan gyermekneveléssel kapcsolatos problémák is erősíthetik, mint például a felügyelet hiánya, következetlen vagy túl kemény fegyelmezés, bántalmazás vagy elhanyagolás.

Az oppozíciós viselkedési zavar előfordulása

A gyermekek akár 16 százalékát is érintheti, de az ADHD-val élők esetében ez az arány a 30-40 százalékot is elérheti. Fiúknál 5-ször gyakrabban fordul elő. Az ODD gyakoribb a széthullott családokban, intézetben nevelt gyermekeknél, valamint alkoholista szülők gyermekeinél.

Az oppozíciós viselkedési zavar tünetei

A tünetek általában óvodáskorban kezdődnek. Alaptünet az agresszivitás, ugyanakkor az érintett gyerekeknél nem a vita módja, hanem annak a kimenetele a fontos. Ilyenkor úgy érzi, hogy mindenáron győznie kell és neki kell kimondania az utolsó szót. Tünet még hogy gyakran dühös, dacos, haragtartó; neheztel; hamar elveszíti a türelmét; szándékosan bosszant, lenéz, zaklat; provokatív; gyakran vitatkozik felnőttekkel vagy hatalmi pozícióban lévőkkel; túl érzékeny; illetve nem együttműködő, nem tartja be a szabályokat és gyakran másokat hibáztat. Későbbi életkorban jellemző lehet az ismételt hazudozás, lopás, iskolakerülés, elszökés, illetve akár az emberekkel, állatokkal való durva bánásmód is. Ezek a gyerekek szélsőséges hangulatváltozásokat élnek át és gyakran használnak olyan szavakat, mint az utállak, idióta vagy gyűlölöm. Tünet még a meggondolatlanság, a kiszámíthatatlanság, a fenyegető viselkedés és az, hogy nem számolnak a következményekkel.
Kezeletlenül felnőttkorban is komoly problémákat okozhat az oppozíciós viselkedési zavar. Fotó: Getty Images
Kezeletlenül felnőttkorban is komoly problémákat okozhat az oppozíciós viselkedési zavar. Fotó: Getty Images

Az oppozíciós viselkedési zavar kezelése

Az ODD-re nem létezik gyógyszeres kezelés, ugyanakkor ha a társuló zavarokra, például ADHD-ra alkalmaznak valamilyen készítményt, az ennek a tüneteit is enyhítheti. Amit viszont szoktak alkalmazni, az a kognitív viselkedésterápia, mely során a problémamegoldást, a hatékony kommunikációt, az indulat- és dühkezelést erősítik. Emellett alkalmaznak csoportterápiát is a szociális készségek fejlesztéséért. Gyakori ugyanakkor, hogy családterápiára is szükség van, mert a gyermeknek a környezetével is együtt kell dolgoznia a békés családi légkör eléréséért.

Így bánj az ODD-s gyermekkel

Amennyiben a gyermeked ODD-ben érintett, fontos megérteni, hogy ő – szemben az ADHD-val – szándékosan zaklat, zavar, ellenkezik. Számára a győzelem a fontos, mindegy, hogy ezt hogyan éri el. Emiatt szereti átvenni az irányítást, sőt akár játszmákba is belemegy. Engedékeny vagy nem kellően következetes nevelés mellett a gyermek ezt könnyebben megteheti. Fontos tehát, hogy betarts vele kapcsolatban néhány alapszabályt!
  • Ne alkudozz vele és ne hagyd, hogy manipuláljon!
  • Adj neki egyszerű utasításokat és légy vele következetes!
  • Fontos a határozottság, de az is, hogy maradj kedves vele! Ne érezze azt, hogy te ellene vagy, mert ez nincs is így.
  • Alkalmazd a pozitív megerősítést, vagyis amikor jól viselkedik, jutalmazd, dicsérd, bátorítsd!
  • Értse megy, miért bünteted! Magyarázd el neki, mit tett rosszul!
  • Maradj pozitív, higgadt és nyugodt, amennyire csak lehet!
  • Mindig jelezd neki, ha átlép egy határt, de fontos, hogy ezt is nyugodtan tedd!
  • Ha szabályokat hozol, azok az egész családra vonatkozzanak, ne csak rá!
  • Tölts vele minőségi időt!
  • Kerüld a képernyőhasználatot!

Az ODD szövődményei

Az ODD 8-10 éves korra kinőhető, de nem minden esetben. A kezeletlen ODD felnőttkorra más pszichés, mentális zavarokkal együtt megnehezítheti az érintett és környezete életét. Kialakulhat náluk hangulatzavar, szorongás, depresszió, kényszerbetegség, pszichiátriai vagy személyiségzavar, illetve különféle tanulási zavarok is.
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +8 °C
Minimum: -5 °C

Derült, napos, száraz idő várható, legfeljebb a Dunántúlon képződhet kevés gomolyfelhő, amelyek késő délutánra feloszlanak. Az északkeleti szél az ország keleti, délkeleti felén élénk lesz, amelyet néhol erős lökések kísérhetnek, de késő délutánra, estére ott is mérséklődik a légmozgás. A legmagasabb nappali hőmérséklet 6, 9 fok között alakul. Késő estére általában -4 és +1 fok közé hűl le a levegő. Megszűnik a fronthatás és napokig nem kell kellemetlen tünetekkel bajlódni.