
Helyi gyulladáscsökkentők : Tüdőfű, orvosi
Tüdőfű, orvosi
Légzőszervi megbetegedések elleni gyógynövény

Latin neve
Pulmonaria officinalis
Népies neve
farkasmájfű, pettyegetett tüdőfű, tüdőgálna
A növény leírása
Az érdeslevelűek (Boraginaceae) családjába tarozik. Árnyas erdők, bükkösök, gyertyánosok évelő növénye. Márciustól májusig virágzik.
Hogyan gyűjtsük?
Gyógyászati célokra a növény ép, egészséges tőleveleit alkalmazzák, melynek gyűjtési ideje a június-augusztus hónapokra esik.
Érdekesség
A növény virágjai kezdetben pirosak, majd kék színűre változnak.
Mi van benne?
A növényi drog kovasavat, nyálkát, flavonoidokat, cseranyagokat és allantoint tartalmaz.
Mire jó?
Nyálkatartalma révén bizonyítottan segít légzőszervi megbetegedések ellen. A népi gyógyászat bélnyálkahártya-gyulladás esetén is alkalmazza.
Hogyan használjuk?
Tea: Kiválóan alkalmas légzőszervi megbetegedések esetén.
Jó tudni!
Mellékhatásai nem ismeretesek.
A fertőző tüdőbetegségek (TBC) elleni gyógyászati felhasználása tudományosan teljesen megalapozatlan, hiszen ott a bakteriális kórokozók elpusztítása nélkül nem lehet oki kezelést végezni, és gyógyulást elérni. Az enyhe lefolyású, meghűléses eredetű légúti bajok enyhítésére alkalmas csupán.
Ezek a gyógynövények is érdekelhetnek
Orvosmeteorológia
Fronthatás:
Kettős front
Maximum:
+19 °C
Minimum:
+10 °C
Dél, délnyugat felől egyre nagyobb területen felszakadozik a felhőzet, kisüt a nap, de erőteljessé válik a gomolyfelhő-képződés, és többfelé, akár több hullámban számíthatunk esőre, záporra, zivatarra. A déli, délnyugati szelet élénk lökések kísérhetik, de zivatarok környezetében erős, viharos lökések is valószínűek. A legmagasabb nappali hőmérséklet 14 és 22 fok között alakul, a tartósabban csapadékos tájakon számíthatunk az alacsonyabb értékekre. Késő estére 9 és 14 fok közé hűl le a levegő. A Földközi-tenger térségéből érkező léghullámok miatt változékonyabbra fordul az időjárás.