Már sehol sem veszélyes a levegő (2)

Több helyen is csökkent a levegő szállópor-koncentrációja. Már sehol sem számít veszélyesnek a levegő, de Putnok levegőjét még egészségtelennek minősítette az Országos Környezetegészségügyi Intézet (OKI).

Csütörtökön Putnokon és Kazincbarcikán veszélyesnek, két további településen egészségtelennek számított a levegő a magas szálló por tartalom miatt. Ezeken a helyeken mindenhol csökkent a légszennyezettség. Kazincbarcika, Miskolc és Sajószentpéter levegőjét pénteken már csak kifogásoltnak minősítette az OKI.

Az levegőminőséget mutató zöld színnel jeleznek további hat települést, Nyíregyházát, Debrecent, Dunaújvárost, Pécset, Székesfehérvárt és Budapestet. A térkép szerint tehát az előző naphoz képest némileg romlott a levegő minősége a fővárosban. A többi településen elfogadhatónak minősítették a levegő minőségét.

Jelenleg nincs komoly légszennyezettségi veszély

Az OKI táblázata a légszennyező anyagok legfontosabb egészségkárosító hatásai alapján négy szintet különít el: kék (elfogadható), zöld (kifogásolt), narancssárga (egészségtelen), piros (veszélyes). Az önkormányzatok az utóbbi két kategória alapján rendelhetik el a szmogriadó tájékoztatási és riasztási fokozatát.

A szmognak két fajtája van: a London és a Los Angeles típusú. A London típusú, vagy más néven téli szmog már az ókorban is előfordult. A téli szmog nagy mennyiségű fosszilis tüzelőanyag (pl. szén) elégetésekor keletkezik. A szén tüzelésekor a levegőbe kén-dioxid kerül, mely hamar kénsavvá alakul, és a levegőben lévő vízmolekulákkal reakcióba lépve gyorsan koncentrálódik. Ha az időjárás is kedvez ennek a folyamatnak, és egy esetleges szélcsendes időszak miatt nem tud a levegő hígulni, akkor a szálló por koncentrációja légúti megbetegedéseket, sőt halált is okozhat. A kőolaj, majd a földgáz elterjedésével ez a típusú szmog azonban igen ritka. A Los Angeles típusú, vagy nyári szmog esetén a gépjárművek által kibocsátott nitrogén-monoxid és szén-monoxid a napsugarak hatására mérgező anyagokká alakul. Ha a földrajzi elhelyezkedés és az időjárás is gátolja a szennyezett levegő kitisztulását, szmogriadót kell kihirdetni.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Anafilaxiás reakció gyakori okai
Orvosmeteorológia
Fronthatás: Kettős front
Maximum: +11 °C
Minimum: +5 °C

Borult lesz az ég, majd előbb a Tiszántúlon, késő délután már a Dunántúlon is szakadozik, gomolyosodik a felhőzet. Egyre inkább az északi tájakra korlátozódik a tartós eső, de délebbre kialakulhatnak záporok, a Tiszántúlon zivatar is előfordulhat. A Dunántúlon az északnyugati, a délkeleti tájakon a délnyugati szelet néhol erős széllökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet a Dunántúlon, Budapest körül és északon 7 és 13, az Alföldön 13 és 17 fok között alakul. Késő estére 4 és 10 fok közé hűl le a levegő. Napközben kettős fronthatás okozhat kellemetlen tüneteket az időjárásra érzékenyek körében.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra