Biztonságos edzés kánikulában: mire figyeljünk?

A forró nyári napokon sok embernek nincs sem energiája, sem kedve a sportoláshoz; míg mások a hőgutától, kiszáradástól és rosszulléttől tartva mondanak le a testmozgásról. Kellő tudatossággal azonban még a legmelegebb hetekben is biztonságosan sportolhatsz.

Az erősebb intenzitású fizikai aktivitás a nyári melegben igencsak megterhelheti a szervezetet – főként a szívet és az érrendszert –, valamint könnyen kiszáradáshoz, hőgutához is vezethet. Mindezek ellenére azonban nem kell feltétlenül lemondani a nyári sportolásról, hiszen kellő tudatossággal a nyári hónapokban is biztonsággal sportolhatsz – hívta fel a figyelmet közelmúltbeli Facebook-posztjában a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK). Mutatjuk a szakértők tanácsait.

fiatal nő fut
Kellő tudatossággal még a legmelegebb hetekben is biztonságosan sportolhatsz. Fotó: Getty Images

A nyári sportolás tízparancsolata

  1. A kora reggeli vagy az esti órákra ütemezd a napi testedzést!
  2. A szabadban mindig viselj napellenzőt és napszemüveget, valamint lehetőleg válassz világos színű ruhát!
  3. Használj naptejet!
  4. A bemelegítésről még a kánikulában se feledkezz meg! Ilyenkor is fel kell készítened a testedet a megterhelésre.
  5. Gyakrabban tarts pihenőket!
  6. Folyamatosan pótold a folyadékot!
  7. Figyelj a tested jelzéseire: amennyiben szédülést, hányingert, fejfájást és/vagy hányást tapasztalsz, azonnal állj meg, pihenj és igyál!
  8. Felhevült testtel sose ugorj vízbe, mert könnyen szívmegállást okozhat! Úszás előtt mindig hűtsd le a testedet hideg zuhannyal!
  9. A folyadékot érdemes különböző módokon pótolni, a szükséglet nagy részét azonban lehetőleg tiszta vízzel fedezd! Ezenkívül ihatsz tejet, cukormentes italokat és sportitalokat is.
  10. A koffeintartalmú italokat – például a kávét és a teát – csak mértékkel fogyaszd ilyenkor, ugyanis vízhajtó hatásúak!

Mennyit kell innod?

Fontos kiemelni, hogy a számodra szükséges folyadék napi mennyisége jelentősen függ a korodtól, a nemedtől és a fizikai aktivitásodtól. Egy felnőtt ajánlott napi folyadékbevitele általában 2-3 liter, meleg időben történő sportolás esetén azonban ez akár 4-5 literre is emelkedhet. A lényeg, hogy folyamatosan pótold az izzadással elvesztett vizet – és természetesen az ásványi sókat is –; ne várd meg, amíg nagyon szomjas leszel!

A korod alapján ennyit kellene innod
A víz az egyik lételemed, ezért különösen fontos, hogy mindig elég folyadékot vigyél be a szervezetedbe. De vajon mekkora mennyiségre van szükséged? Ez bizony a korodtól függ. Derítsd ki, mekkora mennyiségre van szükséged!

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Dinara reklámfilm (X)

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +16 °C
Minimum: +7 °C

A nyugati, délnyugati határvidéken lévő réteges felhőzet fokozatosan szakadozik, gomolyosodik, máshol a következő órákban még sok napsütésre számíthatunk. Délután nyugat felől vastagabb felhőtömbök érkeznek, emiatt átmenetileg mindenütt erősen megnövekszik a felhőzet, de csapadék napközben még nem várható. A nyugatias szelet az északkeleti tájakon kísérhetik élénk lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet döntően 14 és 18 fok között alakul. Késő estére 5 és 13 fok közé hűl le a levegő. Keddtől hidegfrontok érintik majd térségünket, ezekből elszórtan csapadék is várható. Ma azonban még frontmentes időben lehet részünk.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra