Koronavírus: ezért veszélyes a korlátozások teljes eltörlése

Brit egészségügyi szakemberek hevesen ellenzik az Egyesült Királyságban július 19-ére tervezett újranyitást, ami a korlátozások teljes eltörlését jelentené. Aggályaikat meg is írták az egyik legnevesebb orvosi folyóiratban.

A koronavírus-járvány újabb hulláma a gyorsan terjedő delta variánsnak köszönhetően az Egyesült Királyságot is elérte. Nem véletlen, hogy brit orvosok és egészségügyi szakemberek arra igyekeznek felhívni a figyelmet, hogy a kormány által tervezett július 19-ei nyitás és a korlátozások megszüntetése komoly veszélyekkel és egészségügyi kockázatokkal járhat.

koronavírus
Sokan eldobnák végre a maszkot, de ez nem biztos, hogy jó ötlet. Fotó: Getty Images

Noha átoltottság tekintetében az Egyesült Királyság világviszonylatban rendkívül jól áll - hivatalos adatok szerint július 4-éig az összlakosság 51 százaléka volt teljesen, 68 százaléka pedig részben beoltva -, a fiatalabb korosztály tagjai és a gyerekek még nem jutottak vakcinához. Ők gyakorlatilag védtelenek a korábban terjedő alfa (vagyis brit ) változatnál jóval fertőzőképesebb delta variáns okozta megbetegedéssel szemben. Emellett szakértők szerint a koronavírus ellen immunitást szerzők aránya sem tornázható fel olyan szintre július 19-éig, hogy a nyitás biztonságos legyen. Hogy elkerülhető legyen az elsősorban oltatlanok körében valószínűsíthető, több százezer új fertőzés, a fokozatos enyhítést szorgalmazzák. Aggályaikat pontról pontra össze is foglalták, és a Lancet című neves orvosi szaklapban publikálták. Ezek gyakorlatilag a világ bármely országára vonatkoztathatók: Magyarországra is, ahol egyelőre ugyan nincsenek hivatalos adatok a delta variáns terjedésének üteméről, de miután az oltottak száma elért egy bizonyos számot - 5,5 milliót -, a legtöbb járványügyi korlátozást már megszüntették.

Több generáció is veszélyben van

Ahogy az a Lancet-ben olvasható, a SARS-CoV-2 vírus gyors terjedése - ami az újonnan felbukkanó és dominánssá váló mutációknak, jelenleg a delta variánsnak köszönhető - aránytalanul sok fiatalt és gyereket érinthet, akik még nincsenek beoltva. Előrejelzésük szerint emiatt a fertőzöttek számának exponenciális növekedése valószínűleg addig folytatódik majd, amíg további milliók betegszenek meg, és közülük több százezren hosszú távú egészségügyi hatásokkal lesznek kénytelenek együtt élni.

A szakértők véleménye szerint ez azzal járhat, hogy egy egész generáció szenvedhet majd krónikus egészségügyi problémáktól, amelyek személyes, társadalmi és gazdasági hatásai évtizedekig érezhetőek lesznek. Korlátozó intézkedések hiányában - és oltatlan diákokkal - a vírus gyors terjedése zavarokat idézhet elő az oktatásban is. "Ha hagyjuk, hogy a nyár folyamán elszabaduljon a vírus, ősszel, amikor újra kinyitnak az iskolák és az egyetemek, megugrik a fertőzöttek száma" - figyelmeztetnek.

A brit egészségügyi szolgálat (NHS) 34 millió fontot költött 83 hosszú COVID-klinika megnyitására Angliában. Az eddigi tapasztalatok alapján úgy tűnik, ezek az intézmények nem lesznek kérészéletűek, még hosszú ideig szükség lesz rájuk. Részletek!

Új, az eddigieknél ellenállóbb variánsok terjedhetnek el

"Előzetes modellezési adatok arra utalnak, hogy a teljes nyitással járó szabadság kedvez a vakcinával szemben ellenállóbb változatok kialakulásának, ami nemcsak az oltatlanokat, hanem a már teljesen beoltottakat is veszélyeztetheti" - vélik a szakemberek. Bár a vakcinák frissíthetők, ez időbe telik és hatalmas erőforrást igényel. Ez szintén kedvez az újonnan kialakuló, potenciálisan fertőzőképesebb mutációk terjedésének, amelyek aránytalanul nagy mértékben érintenék a leghátrányosabb helyzetben lévő országok lakóit, akik csak korlátozottan férnek hozzá a koronavírus elleni vakcinákhoz.

Ismét túlterhelődhet az egészségügy

Szakértők szerint a nyitás jelentős hatást gyakorolhat az egészségügyre is, legfőképp a kimerült egészségügyi dolgozókra, akik még a korábbi hullám okozta sokkot és terhelést sem heverték ki. Ugyan a védőoltások többsége a jelenlegi kutatási eredmények szerint hatékony az egyes koronavírus-variánsokkal szemben, hangsúlyozzák, hogy a megbetegedések számának növekedése a kórházban kezeltek számának elkerülhetetlen emelkedéséhez vezet. Ez további nyomást gyakorol majd az ellátórendszerre akkor, amikor emberek milliói várnak rutinellátásra és rutinbeavatkozásokra.

Emellett azt is megemlítik, hogy mivel a hátrányos helyzetű közösségek eleve jobban ki vannak téve a COVID-19 okozta megbetegedésnek, a korlátozások teljes eltörlése aránytalanul nagyobb mértékben érintheti a legkiszolgáltatottabbakat, tovább mélyítve a társadalmi egyenlőtlenségeket. A Lancet-ben megjelent írás szerzői szerint az lenne a legjobb megoldás, ha az angliai teljes újranyitást elhalasztanák, amíg meg nem kapja a védőoltást mindenki, aki szeretné. Addig pedig fent kellene tartani a legfontosabb közegészségügyi intézkedéseket, beleértve a beltéri maszkviselést is.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Hidegfront
Maximum: +14 °C
Minimum: +3 °C

Napos idő várható gomolyfelhő-képződéssel és északnyugat felől növekvő fátyolfelhőzettel, amely délutántól az Észak-Dunántúlon már vastagszik is. Helyenként alakulhat ki zápor, északnyugaton esetleg zivatar is lehet. A nyugatias szelet az északi megyékben kísérhetik élénk, erős, záporok, zivatarok környékén esetleg viharos lökések. A legmagasabb nappali hőmérséklet 11 és 16 fok között alakul. Késő estére 3 és 10 fok közé hűl le a levegő. Továbbra is változékony marad az időjárás.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra