Koronavírus: ezeket a szerveket károsítja hosszú távon

A tüdőn kívül veszélyben lehet a szív, a vesék, a máj és az agy is.

Egy friss tanulmány szerint hosszú távon is számolhatnak nemcsak a tüdő, hanem akár a vesék, a máj, a szív vagy az agy szöveteinek károsodásával azok a páciensek, akiket a koronavírusból felgyógyulva hazaengednek a kórházból. A WebMD által idézett orvos, dr. Mangala Nasaimhan szerint mindenkivel beszélni kellene még a kórházból való hazaengedés előtt, hogy ezekkel a lehetséges szövődményekkel legyenek tisztában - nem a félelemkeltés , hanem a betegek tájékoztatása végett.

koronavírus COVID-19 fertőzés járvány szövődmény
A tüdő mellett más létfontosságú szervet is megtámadhat az új koronavírus. Fotó: Getty Images

A gyógyultak harmada került vissza a kórházba

A járvány harmadik hullámában fiatalokkal van tele az intenzív osztály - részletek !

A kutatást jegyző tudóscsoport több mint 47 700, Angliában koronavírussal kórházban kezelt és még tavaly szeptember előtt hazaengedett páciensnél állapított meg szervkárosodást. Az alanyok átlagéletkora 65 év volt. A kutatók a következőkre jutottak: a 140 napos nyomon követési időszakban a koronavírusból gyógyultak harmada került vissza a kórházba, és tízből több mint egy fő hunyt el a kiengedése után. Továbbá légzőszervi-, szív- és érrendszeri- valamint cukorbetegséggel 27, 3, illetve másfélszer több új diagnózisra került sor ebben a csoportban, mint a kontrollcsoportban. Nemek szerint összehasonlítva nem volt számottevő különbség abban, kiket érinthet inkább a hosszú távú szervkárosodás mértéke, de a tudósok szerint veszélyeztetettebbek lehetnek a kisebbségbe tartozók, illetve a 70 év alattiak.

Dr. Narasimhan szerint több dologtól is függ, hogy bizonyos szerveket jobban károsít-e a vírus. Nem mindegy például, hogy fellép-e a betegnél vérrögképződés - keringési problémákat és akár életveszélyes helyzetet okozva -, illetve a vírus következtében létrejön-e direkt szívizomsejt-károsodás. A tanulmányt jegyző tudósok további kutatást sürgetnek a témában, hogy megértsük a poszt-COVID szindróma kockázati tényezőit, így célzottabb kezelést lehessen alkalmazni a demográfiai és klinikai értelemben veszélyeztetett lakosság számára.

A Honvédkórház COVID-osztályán készíthetett felvételeket a Magyar Távirati Iroda (MTI) fotósa, Balogh Zoltán. A képekből készült összeállítást ide kattintva nézheti meg.

A legfrissebb tartalmainkért kövess minket a Google Hírekben, Facebookon, Instagramon, Viberen vagy YouTube-on!

Olvassa el aktuális cikkeinket!

Orvosmeteorológia
Fronthatás: Nincs front
Maximum: +21 °C
Minimum: +6 °C

A fátyol- és átmenetileg megnövekvő gomolyfelhőzet mellett legalább több órára kisüt a nap. Csapadék nem valószínű. A délnyugati, déli szelet élénk, a nyugati országrészben erős, főként az Északnyugat-Dunántúlon helyenként viharos lökések kísérik. A legmagasabb nappali hőmérséklet többnyire 18 és 24 fok között várható. Késő estére általában 12 és 17 fok közé hűl le a levegő. Időjárási frontra az előrejelzések szerint nem kell számítani, így az időjárásra érzékenyek tünetei várhtóan csillapodnak majd.

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Hogy érzed most magad fizikailag?

Hogy érzed magad?

Kirobbanó formában vagy? Válaszd ki a lelki- és testi állapotodhoz illő emojit és nézd meg térképünkön, hogy mások hogy érzik magukat!


Milyen most a lelkiállapotod?

Hogy érzed magad?

Legjobban:
Legrosszabbul:
Kezdjük újra